Zima uderzy w Europie. Nawet 30-60 cm śniegu oraz mróz. Śnieżyce spowodują paraliż na drogach

Zima uderzy w najbliższych godzinach na obszarze Europy. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 30-60 cm. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych.

Atak zimy w Alpach w kolejnych dniach

Druga połowa kwietnia przyniesie dawno niewidzianą dominację chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych w wielu krajach europejskich. Z prognoz wynika, że przymrozki zdarzą się też na obszarze Polski. Natomiast śnieg popada w polskich górach powyżej 1000 metrów n.p.m. Większe opady śniegu są jednak prognozowane w krajach alpejskich, gdzie pojawić mogą się poważne utrudnienia komunikacyjne. Spodziewane są też zawieje i zamiecie śnieżne. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie nawet 10-40 cm, a wyższych partiach Alp powyżej 50-60 cm. Dlatego będą dogodne warunki do wystąpienia niebezpiecznych warunków do jazdy i występowaniu lawin.

Prognozowany atak zimy na 16 kwietnia 2024, 06 UTC w krajach alpejskich według modelu GFS

atak zimy w alpach
Atak zimy w krajach alpejskich

Zgodnie z prognozami początek nowego zaczyna przynosić adwekcje coraz chłodniejszych mas powietrza z wyższych szerokości geograficznych. Niż kierujący się znad Morza Północnego nad wody Morza Bałtyckiego zaciąga chłodniejszy strumień powietrza w swojej tylnej części. Ten strumień mocno wychłodzonego powietrza zaznaczy się także w rejonie północnych Włoch, pozwalając na rozwój niżu śródziemnomorskiego o charakterze wtórnym. Dlatego najbliższe dni na obszarze krajów alpejskich przyniosą duże sumy opadowe w formie śniegu. Dodatkowo śnieżycom towarzyszyć mają zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowany atak zimy na 16 kwietnia 2024, 08 UTC według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich

atak zimy w Alpach
Atak zimy w krajach alpejskich

Zima da się we znaki w krajach alpejskich w drugiej połowie kwietnia 2024 r.

Już jutro zima zaznaczy się m.in miejscami na obszarze Austrii, Szwajcarii, ale także miejscami we Francji i północno zachodniej części Włoch. Kolejne dni będą przynosić nie tylko śnieżyce wielkoskalowe, ale także konwekcyjne, gdzie atak zimy przyniesie nierównomierne sumy opadowe. Nie można wykluczyć, że pojawią się także lokalne burze śnieżne. Największa akumulacja pokrywy śnieżnej jest spodziewana miejscami w górskiej części Austrii, ale również Szwajcarii.

Prognozowany atak zimy na 17 kwietnia 2024, 14 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

śnieżyce  w Alpach
Atak zimy na 17 kwietnia 2024, 14 UTC

Dynamiczna niżowa pogoda w Europie

Co ciekawe to nie ostatnie tak silne śnieżyce w kolejnych dniach na obszarze krajów alpejskich. Dużo śniegu spadnie we włoskiej części Alp, ale także miejscami we francuskich Alpach. Śnieżyce dadzą się we znaki również w centralnej i wschodniej części Szwajcarii oraz w zachodniej i centralnej części Austrii. Prognozowany jest atak zimy, który przyniesie w kolejnych nawet 10-40 cm, a wyższych partiach Alp ponad 50-65 cm. Wyraźnie wzrośnie zagrożenie lawinowe, natomiast na drogach w krajach alpejskich będą dlatego bardzo trudne warunki do jazdy.

Zobacz też: Mróz i przymrozki do -3, nawet -6°C. Śnieg spadnie w Polsce. Załamanie pogody w tym tygodniu

Szacunkowy przyrost pokrywy śnieżnej za okres od 15.04.2024 r. do 19.04.2024 r. według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich

zima  w Alpach
Silne śnieżyce do końca 2 dekady kwietnia okresami w krajach alpejskich

Silne śnieżyce także o charakterze konwekcyjnym

Co więcej, intensywne i wielogodzinne opady śniegu będą połączone z silnym wiatrem, który powodować ma zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność pozioma okresami w czasie śnieżyc nie przekroczy 100-300 m. Dojdzie do poważnych utrudnień komunikacyjnych, a nawet niektóre odcinki dróg w krajach alpejskich zostaną zamknięte dla ruchu kołowego.

Atak zimy w krajach alpejskich da się we znaki. Kolejne śnieżyce w weekend i przyszłym tygodniu

Prognozowana szacunkowa pokrywa śnieżna na okres od 15.04.2024 r. 12Z do 20.04.2024 r. 06 UTC według modelu ICON dla krajów alpejskich

śnieżyce w Alpach
Silne śnieżyce w Alpach

Pokaźna pokrywa śnieżna ma szanse utrzymać się zwłaszcza w szczytowych partiach Alp, natomiast na obszarach podgórskich biały puch powinien stopnień w okolicach piątku, gdy to jest przewidywane przejściowe i nietrwałe ocieplenie. Należy mieć jednak na uwadze, że trzecia dekada kwietnia 2024 r. okresami przyniesie kolejne uderzenia zimy. Kolejne większe opady śniegu w tym rejonie Europy widać na koniec weekendu i początek nowego tygodnia. Bez łańcuchów i opon zimowych lepiej nie wybierać się do krajów alpejskich w kolejnych dniach, gdyż warunki do jazdy okresami będą złe, a nawet można rzec fatalne. Wkrótce opublikujemy kolejne informacje.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com