„Kopuła ciepła” zmierza do Polski. Podmuch ciepła do 19°C, ulewy i burze. Będą jednak jeszcze w marcu przymrozki w kraju

Kopuła ciepła nadejdzie do Polski. Podmuch ciepła widnieje w prognozach numerycznych dla Polski. Przymrozki będą pojawiać się do końca marca tylko w formie epizodów. Nie przewiduje się nawrotu zimy termicznej w trzeciej dekadzie marca 2024 r.

„Kopuła ciepła” zastąpi arktyczny chłód

Kilkudniowe ochłodzenie będzie dobiegać końca. Od środy w całym kraju temperatura wzrośnie do wartości powyżej średniej wieloletniej. W minionych dniach temperatura obniżyła się w całym kraju, dodatkowo zdarzyły się opady śniegu, dzięki czemu doszło do krótkotrwałego zabielenia krajobrazów. Poczuliśmy lekki podmuch zimy spowodowany wtargnięciem powietrza pochodzenia arktycznego.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepła w prognozach
Kopuła ciepła w drugiej części tygodnia, ochłodzenie dobiega końca

Druga część tygodnia przyniesie silny wzrost temperatury powietrza w całym kraju. Jeśli nie zawiodą nas prognozy numeryczne, to w najcieplejszych dniach zobaczymy nawet 12-19°C w wielu regionach Polski. Mróz i przymrozki ustąpią z przeważającego obszaru Polski na kilka dni, ale powinny jeszcze powrócić bliżej końcówki marca w porze nocnej i porannej.

Prognozowana temperatura powietrza na 20 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ocieplenie w kraju
Od środy zacznie się ocieplenie w kraju

Kopuła ciepła wypchnie arktyczny chłód z Polski

W minionych dniach strumień powietrza arktycznego morskiego znalazł się nad Polską. Do wtorku utrzyma się niska temperatura powietrza, na szczęście w drugiej połowie marca Słońce operuje już na tyle mocno, że nie będzie panował na nizinach całodobowy mróz. Jeszcze dziś temperatura nie przekroczy w kraju 10°C, ale to się zacznie zmieniać od środy, gdy to zobaczymy nawet 10-14°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic zachodnich i południowych. Prognozujemy, że najwyższe wartości zmierzą stacje IMGW na obszarze następujących województw: zachodniopomorskie, woj. lubuskie, woj. wielkopolskie, woj. dolnośląskie, woj. opolskie.

Prognozowana temperatura powietrza na 21 marca 2024, 12 uTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie w Polsce

1 marca 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, natomiast kalendarzowa rozpocznie się już na początku 3 dekady marca. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu jest charakterystyczna w mijającym miesiącu dla przedwiośnia i wiosny termicznej. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypadnie na 21 marca 2024 r. Zbiegnie się to z adwekcją strumienia bardzo ciepłego powietrza do Polski. Wówczas na przeważającym obszarze Polski zobaczymy nawet 10-17°C. Najcieplejszymi regionami okażą się dzielnice zachodnie i południowe, natomiast najchłodniej będzie na północy i północnym wschodzie.

Prognozowana temperatura powietrza na 22 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Znaczne ocieplenie na drugą częśc tygodnia. Kopuła ciepła w okolicach weekendu

Radykalny zwrot w pogodzie. Przymrozki na kilka dni ustąpią. Strzał ciepła w prognozach numerycznych

W piątek prognozowane są w dalszym ciągu wartości powyżej normy wieloletniej. Na termometrach będzie maksymalnie 10-15°C. Niższe wartości w tym czasie pokażą stacje na północy i północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich. Szczyt ocieplenia prognozujemy na sobotę, 23 marca 2024 r., gdy to możemy odnotować nawet 12-19°C. Niewykluczone są w tym dniu większe opady i lokalne burze na przeważającym obszarze Polski. Zasięg ciepłego powietrza będzie zależny od wielkości ciepłego wycinka niżu i prędkości przemieszczania się chłodnego frontu atmosferycznego. Niewykluczone, że wystąpią również lokalne burze, ale na bardziej precyzyjne prognozy burzowe jest jeszcze za wcześnie.

Kopuła ciepła w prognozach. Strzał ciepła do 19 stopni w tym tygodniu możliwy

Polecamy: Upał w kwietniu już ponad 35-40 stopni

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepła w kraju
Strzał ciepła w prognozach dla Polski

Bardzo ciepłe dni przed nami i potem chwilowe ochłodzenie

Niewykluczone, że sobota będzie najcieplejszym dniem w mijającym tygodniu, gdy to zobaczymy nawet 12-19°C. Najcieplej może być na południu i południowym wschodzie. W tym dniu odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnąć może nawet 5-12°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

kopuła ciepła w Polsce
Wstępna prognoza wskazuje bardzo wysokie temperatury na 23 marca 2024 r. Spodziewana kopuła ciepła i najcieplejszy dzień w tym tygodniu

Powszechne przymrozki utrzymają się zwłaszcza do początku 3 dekady marca 2024 r., a więc do 20-21 marca 2024 r., gdy to ograniczy się głównie do wschodniej, południowo wschodniej części Polski. W okresie od 22-24 marca 2024 r. nie przewidujemy na nizinach i wyżynach nocami i o świcie ujemnej temperatury. Nie oznacza to, że do końca miesiąca czekają nas tylko noce bez przymrozków. Przymrozki na moment powinny powrócić w okolicach 25-26 marca 2024 r., a następnie na koniec marca widać w prognozach nawet 18-21°C. Czeka nas duży dynamizm w pogodzie. Na powrót zimy termicznej nie mamy co liczyć w pierwszych dniach wiosny do końca marca.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, pivotalweather.com