Silna śnieżyca uderzy z zaskoczenia. Nawet 30-40 cm śniegu. Będą zawieje i zamiecie śnieżne oraz mróz i wichura do 110 km/h

Silna śnieżyca sięgnie krajów na północy Europy. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 30-40 cm białego puchu. Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne oraz mróz.

Druga dekada marca zapowiada się w Polsce ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej. Dodatkowo często występować mają opady atmosferyczne w formie ciekłej, co więcej możliwe są też burze. Szczególnie w drugiej połowie tygodnia niewykluczone są wyładowania atmosferyczne. Są jedna regiony na Starym Kontynencie, gdzie zima nie odpuści i w kolejnych dniach pojawią się intensywne opady zimowe. Gwałtowny atak zimy wystąpi w kolejnych dniach na północy Europy, gdzie pojawią się także zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowany atak zimy na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego, 13 marca 2024, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF

atak zimy w Europie Północnej
Atak zimy w Europie Północnej

Szczególnie na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego prognozowany jest duży przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie nawet 30-40 cm w krótkim czasie, natomiast w rejonach górskich i podgórskich na północy Starego Kontynentu nawet 50-60 cm.

Prognozowana śnieżyca na 13 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Półwyspu Fennoskandzkiego

silna śnieżyca w Europie
Silna śnieżyca w Europie Północnej w środę i czwartek, a potem w Rosji

Silna śnieżyca na północy Europy

W minionych dniach silne śnieżyce zaobserwowano na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, ale także na obszarze krajów alpejskich. Odnotowano w minionych dniach w tych regionach nawet 40-70 cm przyrost pokrywy śnieżnej. Najbliższe dni przyniosą silną śnieżycę na obszarze Skandynawii, gdzie pojawić mogą się poważne utrudnienia komunikacyjne. Atak zimy spowoduje cyklon z układem frontów atmosferycznych o rodowodzie atlantyckim.

Prognozowany zasięg śnieżycy 13 marca 2024, 21 UTC na obszarze Fennoskandii

atak w Europie Północnej
Atak zimy w Europie Północnej na dniach

Obfite opady pochodzenia zimowego w północnej części Europy są prognozowane w środę i czwartek na obszarze Skandynawii. Początkowo zaznaczą się w południowej i południowo zachodniej części Norwegii, potem dotrą nad Szwecję, obejmując regiony głównie północne i centralne. Najpóźniej atak zimy dotrze nad Finlandię, gdzie śnieżyca zaznaczy się w centralnej i północnej części. Potem przesunie się nad Federację Rosyjską, przynoszą śnieżyce w północno zachodniej części omawianego kraju. Poza obszarami górskimi spadnie na ogół do 15-30 cm, ale w górach i na obszarach podgórskich może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej do 40-60 cm. Dodatkowo spodziewane są wichury, które przyniosą wiatr w porywach do 70-110 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. Pojawią się poważne utrudnienia komunikacyjne na drogach i na kolei oraz miejscami na lotniskach komunikacyjnych.

Silna śnieżyca w Europie Północnej

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i o opady na 14 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

atak zimy w Europie Północnej i silna śnieżyca
Atak zimy w Skandynawii

Silna śnieżyca na północy Europy

Polsce nie grożą śnieżyce w drugiej dekadzie marca, a nawet na początku kalendarzowej wiosny, która rozpocznie się wraz z początkiem trzeciej dekady mijającego miesiąca. Kolejne śnieżyce są natomiast prognozowane na północy Skandynawii. Ciepłe i chłodne oraz wilgotne masy powietrza ścierają się w tej części Europy, przenosząc co jakichś czas silne ataki zimy.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 14 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silna śnieżyca w Skandynawii
Silna śnieżyca w Skandynawii

Atak zimy w Europie Północnej

Na szczęście Polska będzie wolna od śniegu w kolejnych tygodniach. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej, dlatego nie zanosi się na akcenty zimowe. Najczęściej padać ma deszcz, czasem wystąpią iście wiosenne już burze. W tym czasie opady śniegu zdarzą się głównie na północy i wschodzie Europy. Cyrkulacja atlantycka często dyktować ma przebieg warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych, przynosząc na ogół łagodne warunki pogodowe.

Zobacz też: Niszcząca wichura uderzy z zachodu. Huraganowy wiatr 170-190 km/h. 

Prognozowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 15 marca 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Europy Północnej

silna śnieżyca GFS
Silna śnieżyca do 15 marca 2024 r. spowoduje spory przyrost pokrywy śnieżnej

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com