Koszmarny mróz na wschodzie. Temperatura spadła poniżej -52°C. Ekstremalna fala mrozów daje się we znaki. Nowy rekord temperatury minimalnej

Koszmarny mróz występuje w Azji. Szczególnie w zachodnim regionie Chin temperatura ustanowiła nowy rekord temperatury minimalnej, przebijając ten sprzed 64 lat. Bardzo zimno było szczególnie w Xinjiang. Na termometrach odnotowano około -52.3°C. Bardzo zimny okres w pogodzie spowodował duże problemy komunikacyjne tuż po święcie Księżycowego Nowego Roku w Chinach.

Silny mróz w Azji

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 m na obszarze Azji – 20.02.2024 r. 06Z dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalny mróz Azja
Ogromne spadki temperatury w Azji, stąd ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

W kilku regionach na obszarze Chińskiej Republiki Ludowej występują duże spadki temperatury. Mamy do czynienia z siarczystymi mrozami. Dzieje się to tuż po tym, gdy miliony ludzi powraca z tygodniowych uroczystości, które są związane z obchodzeniem chińskiego nowego roku. Obfite opady śniegu i deszczu marznącego oraz lodowego pogorszyły w ciągu ostatnich dni warunki do podróży na drogach oraz kolei.

Prognozowana temperatura powietrza na 21.02.2024, 00Z dla Azji według modelu globalnego GFS

potężny mróz w Azji
Ogromny mróz w Azji dzięki potężnemu wyżowi kontynentalnemu i zaleganiu mocno wychłodzonych mas powietrza w jego obrębie

Siarczysty mróz w wielu regionach w Azji

Chińskie media poinformowały, że w ubiegłą niedzielę temperatura minimalna na standardowej wysokości pomiarowej obniżyła się poniżej ustawionego rekordu z 21 stycznia 1960 r. Stało się to w gminie Tuerhong w hrabstwie Fuyun.

Zanotowana wartość nieznacznie przekraczała najniższą temperaturę minimalną z 22 stycznia 2023 r., która wynosiła -53°C w Mohe, które położone jest w północno wschodniej chińskiej prowincji Heilongjiang.

Serwis CCTV poinformował, że obfite opady śniegu i silny mróz spowodował poważne utrudnienia komunikacyjne na drogach w chińskim regionie Ałtaj, gdzie doszło do masowego oblodzenia i zasypania ciągów komunikacyjnych. Łącznie 853 km dróg na tym obszarze objętych zostało bardzo trudnymi warunkami do jazdy. Dlatego władze autostrad wysłały 47 pojazdów zimowego utrzymania dróg i 86 pracowników, aby udrożnić drogi.

Zobacz też: Mróz -25 stopni i silne śnieżyce na północy. Tutaj zima nie odpuści do końca lutego

Natomiast dane pochodzące z ministerstwa transportu wskazują, że na obszarze Mongolii Wewnętrznej i Xinjiang, ale także prowincji Liaoning, Jilin i Heilongjiang. Zadecydowano o zamknięciu 43 odcinków dróg, jak i też 623 punkty poborów opłat — poinformowali o tym ubiegłej doby dziennikarze CCTV.

Natomiast portal Global Times podał, że chińska służba meteorologiczna zadecydowała o podwyższeniu alertów przed silnym mrozem do drugiego stopnia zagrożenia. Do czwartku na sporym obszarze Chin temperatura okaże się niższa o 8-12°C od normy wieloletniej.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości na 22 lutego, 00 UTC dla Azji według kanadyjskiego modelu GEM

siarczysty mróz w Chinach
Ogromne spadki temperatury według modelu GEM. Siarczysty mróz w wielu regionach

Siarczysty mróz w niektórych regionach Azji daje się we znaki

Największy mróz panuje od dłuższego czasu na następujących obszarach: Mongolii Wewnętrznej, północno-wschodnie Chin, środkową prowincję Hubei i Henan na południu. Dlatego Narodowe Centrum Meteorologiczne nakazało samorządom lokalnym wdrożenie odpowiednich środków ostrożności, aby zapobiec skutkom silnego załamania pogody m.in w wyżej wymienionych regionach. Zalecają również przebywanie obywatelom w ciepłych pomieszczeniach. Ponadto wspomnieli o konieczności zabezpieczenia upraw i usług wodnych. Potężny kontynentalny wyż z ciśnieniem sięgającym i przekraczającym 1050-1060 hPa sprzyja w zasięgu pokrywy śnieżnej silnym spadkom temperatury na tym obszarze.

Siarczysty mróz w Azji

Prognozowana temperatura powietrza na obszarze Azji – 21.02.2024 r. 00Z dla Azji i obszarów przyległych według modelu ECMWF

spore spadki temperatury w Azji
Siarczysty mróz prognozowany w wielu regionach Azji

Liczne ostrzeżenia meteorologiczne w Chinach

Na obszarze Chińskiej Republiki Ludowej obowiązuje trzystopniowy system ostrzegania przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które są wyrażone różnymi skalami kolorystycznymi na mapach. Pomarańczowy kolor oznacza najtrudniejsze warunki pogodowe, potem mamy żółty i niebieski.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej z lat 1981-2010 r. – 22.02.2024 r. 03Z dla Azji i obszarów przyległych

spore spadki temperatury w Azji
Siarczysty mróz w Azji i duża ujemna anomalia temperatury

W ubiegłym roku groźne zjawiska atmosferyczne wielokrotnie nawiedzały Chiny. Obywatele tego kraju doświadczali m.in ulewnych, nawalnych opadów deszczu, silnych i rekordowych upałów, ale także pojawiło się kilka tajfunów. Natomiast w ubiegły weekend wystąpiło kilka burz piaskowych, które objęły kilka regionów w Chinach.

Źródło: Fanipogody.pl/ Reuters