Pogoda długoterminowa na 16 dni. Burze, przymrozki oraz przelotny śnieg, potem wystrzał ciepła i temperatura powyżej 23°C w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wystąpią kolejne burze, na moment wrócą przymrozki, spadnie również śnieg i krupa śnieżna. W ostatnim tygodniu marca czekają nas niezwykle ciepłe dni, które okażą się najcieplejszymi od początku 2024 roku.

Pogoda długoterminowa wskazuje rychłe ocieplenie po krótkim ochłodzeniu

Ubiegłej doby pogodę w Polsce kształtował wtórny ośrodek niżowy Kilia III z system frontów atmosferycznych. W ciepłym wycinku niżu zanotowano najwyższe wartości na termometrach od początku 2024 roku. Szczególnie wysokie wartości zmierzono w pasie dzielnic południowych. Najchłodniej było w pasie dzielnic północnych i zachodnich, które znalazły się za chłodnym frontem atmosferycznym.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby nad Polską

silne burze w Polsce
Gwałtowne burze minionej doby w Polsce

Maksymalna temperatura powietrza odnotowana na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce minionej doby

silne ocieplenie w Polsce
Duży kontrast nad Polską

Zmierzona maksymalna temperatura powietrza m.in na stacjach synoptycznych IMGW-PIB minionej doby w naszej części Europy

silne ocieplenie w Polsce
Duży kontrast termiczny w Polsce

Silne burze jak na marzec minionej doby spowodowały duże szkody w Polsce

W sobotę zaobserwowano zgodnie z prognozami gwałtowne burze z silnym wiatrem, które powodowały lokalne szkody. Podstawowym zagrożeniem okazały się silne podmuchy wiatru związane z oddziaływaniem konwekcji, które sięgały ponad 80-90 km/h. Wichura powodowała szkody w drzewostanie, energetyce, a nawet zrywała balustrady z balkonów i uszkadzała dachy. Jednak w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę chłodny front związany z wtórnym niżem odsunął się znad Polski. Aczkolwiek w ostatni dzień weekendu pojawią się kolejne opady i burze, jednak tym razem na przeważającym obszarze kraju związane z adwekcją chłodniejszej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza.

Ubiegłej doby zaobserwowano intensywne jak na początek kalendarzowej wiosny zjawiska burzowe. Początkowo wyładowania atmosferyczne odnotowały systemy teledetekcji na obszarze woj. dolnośląskiego, Śląska Opolskiego, następnie w woj. śląskim, ale także na Ziemi Łódzkiej, mazowieckim, docierając także na Podlasie i woj. świętokrzyskie. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne związane z burzą adwekcyjną odnotowano także na Pomorzu Zachodnim. W kulminacyjnym momencie dnia różnica temperatury nad Polską przekroczyła 17°C pomiędzy południem a północnym zachodem Polski. W Cieszynie w woj. śląskim zmierzono maksymalnie na stacji telemetrycznej 21.5°C, natomiast w Elblągu maksymalnie 5.6°C.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone minionej doby na obszarze Polski

silny wiatr w Polsce
silny wiatr minionej doby w Polsce

Silny wiatr czynił szkody i spowodował setki interwencji strażaków w kraju. Pogoda długoterminowa wskazuje na uspokojenie w pogodzie i mniejsze zagrożenie zjawiskami ekstremalnymi w kolejnych tygodniach

Pojawiła się na obrazach radarowych wielokomórkowa formacja burzowa, która na swojej trasie generowała bardzo silne porywy wiatru. Aktywność elektryczna okazała się niezwykle wysoka jak na początek kalendarzowej wiosny. Zjawiskami towarzyszącymi oprócz silnego wiatru okazały się ulewne opady deszczu o akumulacji 5-10 mm, które z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza nie stanowiły istotnego zagrożenia, ponadto zaobserwowano miejscami opady niewielkiego gradu. Największe podmuchy wiatru poza Sudetami zmierzono w Małopolsce, gdzie na stacji meteorologicznej Kraków-Balice anemometr umiejscowiony na wysokości 10 m zmierzył aż 94 km/h. Doszło z tego powodu do poważnych szkód w drzewostanie, drzewa upadały na samochody zwłaszcza na osiedlu Kazimierzowskim w Krakowie, co więcej na krakowskim Prokocimiu silny wiatr zerwał balustradę na nowo wybudowanym, lecz nie oddanym do użytku jeszcze bloku. Wiatr łamał konary i gałęzie oraz wywracał banery, powodował też przerwy w dostawach prądu.

Zobacz też: Wichura uderzy w Europę. 

Dlatego strażacy i służby energetyczne miały pełne ręce pracy w południowej części Polski. Doszło również do uszkodzenia dachów, ze szczególnym uwzględnieniem woj. małopolskiego. Miniona doba przyniosła najsilniejsze porywy wiatru na południu, częściowo centrum i wschodzie, co wynikało z oddziaływania konwekcji i przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego. Ponadto w wyniku oddziaływania silnego wiatru straż pożarna interweniowała wczoraj co najmniej 895 razy, w tym około 398 razy w woj. śląskim, a 311 razy w woj. małopolskim, głównie do powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Co więcej, w Myszkowie w woj. śląskim, ranne zostały dwie osoby. Najwięcej burz odnotowano natomiast wczoraj przez Mazowsze, Ziemię Łódzką i Śląsk.

Z biegiem ubiegłej nocy wiatr wyraźnie słabnął, nie stanowiąc już tak dużego zagrożenia jak w ciągu dnia i wieczorem. Opady atmosferyczne zanikały we wschodniej i południowo wschodniej części Polski, natomiast w wyższych partiach Sudetów i Tatr oraz Bieszczad zdarzyły się opady śniegu.

Burze adwekcyjne w niedzielę i w poniedziałek

W ostatni dzień mijającego tygodnia znajdziemy się w strumieniu chłodnej, chwiejnej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Rozwinie się z biegiem godzin masowa konwekcja za frontem chłodnym, niosąc liczne, lecz przelotne opady deszczu, mieszane i krupy śnieżnej oraz drobnego gradu, czemu sprzyjać ma nisko położona izoterma 0°C. Możliwe są również burze adwekcyjne szczególnie we wschodniej części kraju, lecz zjawiska okażą się znacznie słabsze niż ubiegłej doby. Towarzyszyć mogą im punktowe porywy wiatru do 60-80 km/h. Chmury kłębiaste typu Cu i Cb przesuwać mają się na wschód, południowy wschód.

Miniona noc w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień przyniosła szczególnie przymrozki przygruntowe na południu, zachodzie, północy. Tylko na stacji w Jeleniej Górze oraz w Zakopanem odnotowano ujemną temperaturę na wysokości 2 metrów.

Wstępna prognoza temperatury maksymalnej na przełom marca i kwietnia dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie i strzał ciepła
Strzał ciepła w prognozach, najnowsze prognozy długoterminowe napawają optymizmem

Nawet 22-25 stopni w prognozach pogody

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze z przymrozkami w porze nocnej i porannej. Lokalnie możliwe krótkotrwałe oblodzenie dróg i chodników. Temperatura w okresie od niedzieli do wtorku spadać ma po zachodzie słońca w okolice -6/-1°C, co może powodować szkody w sadach, polach i ogrodach. Na szczęście od wtorku temperatury zaczną rosnąć, co wynikać ma ze zmiany kierunku adwekcji mas powietrza. Jeszcze cieplej zrobi się w środę i czwartek na przeważającym obszarze Polski, gdy to na termometrach będzie nawet 18-21°C. Bardzo optymistycznie wyglądają zwłaszcza prognozy numeryczne na drugą połowę tygodnia, gdy to temperatura wzrosnąć może powyżej 22-24°C.

Będziemy blisko rekordu ciepła dla marca w Polsce

Bardzo ciepło zapowiadają się okolice świąt Wielkonocnych oraz same święta, gdy to na niektórych stacjach IMGW-PIB będzie ponad 20-23°C, lecz opadów i lokalnych burz nie da się całkowicie wykluczyć w ostatnich dniach marca oraz na początku kwietnia. Podmuch zimy przegra z kretesem i przymrozki szybko ustąpią z naszej części Europy. Należy wspomnieć, że istnieje niskie ryzyko, że pobijemy rekord ciepła dla marca. Według danych z IMGW wynika, że obecnie ten rekord wynosi 25,6°C i został zarejestrowany niemal dokładnie 50 lat temu – 21 marca 1974 r. w Nowym Sączu (woj. małopolskie).

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 29 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ocieplenie przesądzone w prognozach długoterminowych
Druga część tygodnia z bardzo wysoką temperaturą

Adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa i południowego zachodu sprzyjać ma charakterystyczny rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami – czyli ulokowanie głębokiego niżu w rejonie Europy Zachodniej nurkującego w rejon Morza Śródziemnego i wyżu na wschodzie, południowym wschodzie. Ochłodzenie w naszej części Europy pozostanie do okolic 24-25 marca 2024 r., a następnie czeka nas silne ocieplenie w trakcie rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia przed samymi świętami wielkanocnymi. Kulminacyjna fala ciepła przypadnie jednak na okres świąteczny.

Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na okres od 23.03.2024 r. do 30.03.2024 r. według modelu CFS

silne ocieplenie w Polsce
Pole niżowe nad Europą i adwekcja bardzo ciepłej masy z południa

Będzie ponad 20 stopni na przeważającym obszarze Polski

Silne ocieplenie ma wynikać z adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa o cechach polarnomorskich ciepłych, przejściowo nawet o cechach zwrotnikowych. Obszarem źródłowym strumienia bardzo ciepłego powietrza będą rejony Europy Południowej, Morza Śródziemnego i przejściowo północnej Afryki. Prognozy wskazują również, że pojawić może się kolejna „dostawa” pyłu saharyjskiego, powodując wyraźne zmętnienie nieba oraz krwiste wschody i zachody słońca.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał ciepła w prognozach
Silne ocieplenie przesądzone

Bardzo ciepło na okres świąt i początek kwietnia 2024 r.

Ostatnie dni marca 2024 r. przyniosą ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej, dlatego nawrotu zimowych warunków pogodowych nie prognozujemy do naszych szerokości geograficznych. Będą to najprawdopodobniej najcieplejsze dni od początku mijającego roku, gdy to jest szansa, że w drugiej części nowego tygodnia zobaczymy nawet 21-25°C. Wiele będzie zależeć od skali adwekcji z południa i południowego zachodu oraz wielkości i długości rozpogodzeń.

Prognozowana temperatura powietrza wstępnie na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wystrzał temperatury wskazuje pogoda długoterminowa
Pogoda długoterminowa pokazuje wysoką temperaturę na przełomie marca i kwietnia

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 23.03.2024 r. do 30.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje bardzo ciepły okres synoptyczny
Pogoda długoterminowa i ciepły okres synoptyczny

Początek kwietnia także z temperaturą powyżej normy wskazuje pogoda długoterminowa

Jest duża szansa, że takie trend w pogodzie się sprawdzi. Sugerują to już wszystkie wiodące modele numeryczne i trend w kierunku silnego ocieplenia widnieje także w wiązkach modeli pogodowych europejskich i amerykańskich. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej, dlatego coraz wyraźniej rozwijać ma się fenologiczna wiosna na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa sygnalizuje silne ocieplenie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 30.03.2024 r. do 6.04.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognoza długoterminowa według modelu CFSv2
Pogoda długoterminowa i ekstremalna anomalia temperatury w prognozach.

Suchy okres w pogodzie i rzadkie przymrozki w kolejnych tygodniach. Pogoda długoterminowa napawa optymizmem

Wygląda więc na to, że chłodny okres synoptyczny szybko ustąpi, gdyż już w okolicach 26-27 marca 2024 r. temperatury zaczną wyraźnie rosnąć w całym kraju i ustąpią późne nocne i poranne przymrozki, które mogą powodować szkody w rolnictwie, sadownictwie i ogrodach. Będą to wyjątkowo ciepłe dni, których kulminacja przypadnie na drugą część nowego tygodnia oraz najprawdopodobniej początek kwietnia. Wysokie temperatury doprowadzić mogą do szybkiego rozkwitu fenologicznej wiosny, co stanie się kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Jej przebieg mogą tylko zakłócić okresowo występujące przymrozki nocami podczas czwartego miesiąca roku. Chłodniej może zrobić dopiero w okolicach 2-4 kwietnia 2024 r., wówczas mogą zacząć występować nocne przymrozki, ale dramatu nie będzie. O nadejściu zimy z całodobowym mrozem i śniegiem możemy zapomnieć w kolejnych tygodniach. Będziemy obserwować jak przyroda budzi się do życia. Pod koniec miesiąca suma opadów będzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana akumulacja opadów orientacyjnie w okresie od 24.03.2024 r. do 1.04.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

suma opadów poniżej normy. Pogoda długoterminowa wskazuje więcej opadów dopiero w kwietniu 2024 r.
Suma opadów poniżej normy pod koniec marca 2024 r. wskazuje pogoda długoterminowa

Od wtorku wzrost temperatury. Pogoda długoterminowa wskazuje kulminacje ciepła na koniec marca i początek kwietnia 2024 r.

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze z konwekcyjnymi opadami deszczu, krupy śnieżnej i drobnego gradu. Zdarzyć mogą się jeszcze lokalne rozproszone burze adwekcyjne w poniedziałek. We wtorek i środę na ogół bez opadów. Popadać może za to w czwartek na zachodzie i północy oraz w centrum, południu w zasięgu frontu ciepłego. W piątek jedynie przelotnie popada na zachodzie i północy. W przyszłą sobotę i niedzielę najprawdopodobniej bez opadów na przeważającym obszarze kraju. Do pierwszych tygodni kwietnia nie widać szans na powrót zimy do Polski, czeka nas dodatkowo bardzo silny podmuch ciepła i rozkwit wiosny oraz mało opadów. Finalnie pierwszy miesiąc wiosny zapisze się jako bardzo ciepły, gdyż średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie około 3.5°C w skali miesięcznej. W wielu regionach zapisze się on jednak jako suchy.

Prognoza trendu temperatury powietrza na okres od 24.03.2024 r. do 9.04.2024 r. według modelu GFS Ensemble dla Warszawy

silne ocieplenie w prognozach dla Polski
Pogoda długoterminowa pokazuje wyjątkowo ciepły trend w pogodzie i ponad 20-24 stopnie

Prognoza długoterminowa trendu temperatury na wysokości 2 m i opadów do 8 kwietnia 2024 r. według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa wskazuje silne ocieplenie
Pogoda długoterminowa wskazuje na silne ocieplenie

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, ogimet.com, blizortung.org, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de