Koszmarny atak zimy widnieje w prognozach numerycznych w krajach alpejskich. W prognozach widnieje silne śnieżyce w południowej części Starego Kontynentu. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze odsłony modeli numerycznych.
Atak zimy będzie silny w alpejskich krajach
Mijający sezon zimowy dobiegł końca na półkuli północnej. Nie oznacza to jednak końca śnieżyc. W kolejnych dniach będą jednak regiony na Starym Kontynencie, które doświadczą intensywnych opadów śniegu. W drugiej połowie tygodnia szczególnie na obszarze krajów alpejskich prognozujemy silne, wielogodzinne wielkoskalowe opady mokrego, ciężkiego śniegu. Prognozowany jest w tym regionie europejskim przyrost pokrywy śnieżnej do 30-50 cm. Następnie po silnych epizodach zimowych chwyci mróz. Na skutek gwałtownych opadów śniegu dojdzie do poważnych utrudnień komunikacyjnych na tym obszarze kontynentu europejskiego, może dojść nawet do paraliżu komunikacyjnego.
Prognozowany zasięg opadów śniegu w krajach alpejskich – 21 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF
Pomimo rozpoczęcia wiosna kalendarzowej w kolejnych dniach silne opady śniegu pojawią się m.in w krajach alpejskich. Często na tym obszarze Starego Kontynentu obserwujemy w ostatnich tygodniach silne ataki zimy, które przynoszą w krótkim czasie przyrost pokrywy śnieżnej do 30-60 cm, potem po odsunięciu się frontowych chmur pojawia się klin wyżowy i zdarza się powszechny mróz dwucyfrowy w obszarach górskich i podgórskich. W Alpach występuje podwyższone zagrożenie lawinowe i zima prędko nie ustąpi z tego regionu Starego Kontynentu.
Prognozowany atak zimy na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF w krajach alpejskich
Silny atak zimy w Europie
Śnieżyce będą powszechnym zjawiskiem w krajach alpejskich przynajmniej do końca marca. Atak zimy okaże się silny, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych i wzrostu zagrożenia lawinowego. Druga połowa mijającego tygodnia przyniesie częste opady śniegu w obszarach podgórskich i górskich Alp. Już w nocy z czwartku na piątek m.in na obszarze austriackiej części Alp, włoskiej, francuskiej zdarzą się niewielkie opady śniegu. Jednak zdecydowanie silniejsze opady zimowe są prognozowane w okolicach 23-24 marca 2024 r., co związane będzie z przechodzeniem ośrodka niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych.
Prognozowany zasięg i intensywność ataku zimy na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich
Intensywne opady śniegu w Europie
W ciągu krótkiego okresu prognozowany jest duży przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie w rejonach górskich i podgórskich nawet 30-50 cm, a w wyższych partiach Alp nawet 60-70 cm. Potem pod koniec tygodnia warunki pogodowe zacznie kształtować antycyklon, który przyniesie więcej rozpogodzeń i przejaśnień. Dlatego nocami w zasięgu pokaźnej pokrywy śnieżnej pojawią się dogodne warunki do silnych spadków temperatury. Będzie dodatkowo wysokie zagrożenie lawinowe w tych pasmach górskich. Prognozowane są poważne utrudnienia komunikacyjne, które przyniesie silny atak zimy. Zwłaszcza w rejonach górskich i podgórskich Alp. Służby drogowe mogą mieć problem ze skutecznym usuwaniem pokrywy śnieżnej i neutralizacją śliskości jezdni. Gwałtowne załamanie pogody przyniesie ośrodek niżowy o imieniu Killa, który w istotny sposób pogorszy pogodę, przynosząc silny wiatr o skali wichury. Zimne powietrze spłynie z północy w rejon krajów alpejskich, co w warunkach przechodzenia niżu barycznego spowoduje śnieżyce.
Prognozowany atak zimy na 24 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla południowej części Europy
Z prognoz numerycznych wynika, że szczególnie dużego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w krajach alpejskich. Szczególnie we włoskiej części Alp, francuskiej i częściowo austriackiej na obszarach podgórskich i górskich. Nie ulega wątpliwości, że będzie to silny atak zimy jak na początek kalendarzowej wiosny na półkuli północnej. W Polsce do końca miesiąca, a nawet i dłużej nie spodziewamy się nawrotu zimy. Pod koniec marca temperatury okażą się iście wiosenne.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w krajach alpejskich w okresie od 21.03.2024 r. do 25.03.2024 r. według modelu ARPEGE
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com