Mróz gwałtownie wkroczy do Polski. Bardzo ciepłe dni są już policzone. Śnieg i mróz poniżej -10°C pojawi się jeszcze w marcu 2024 r. i zmieni pogodę

Mróz gwałtownie sięgnie Polski. Bardzo ciepłe dni są już policzone w naszej części Europy. W prognozach numerycznych zaczyna pojawiać się śnieg i mróz.

Bardzo ciepły okres synoptyczny dobiegnie końca

Za nami rekordowo ciepły luty, który ustanowił nowy rekord miesięcznej anomalii temperatury. Wynosi ona około 5.97°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Zdeklasowany został rekord z 1990 roku, który wynosił ponad 5.6°C. Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisał się również nie tylko jako ekstremalnie ciepły, ale również mokry. Na północy kraju na stacjach synoptycznych sumy opadowe zostały przekroczone 2-3 krotnie. Klimatolodzy IMGW więc sklasyfikują drugi miesiąc roku jako nie tylko bardzo ciepły, ale również mokry, a na sporym obszarze Polski skrajnie mokry. Na południu kraju miesięczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczyło 7°C. Luty okazał się piątym miesiącem z rzędu, w czasie którego zostały znacznie przekroczone normy opadowe.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.02.2024 r. do 29.02.2024 r. wyliczana na podstawie danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB. Źródło: meteomodel.pl

mróz w Polsce
Ekstremalnie ciepły luty 2024, ale wysokie temperatury ustąpią i pojawi się mróz z biegiem marca 2024 r. Źródło: meteomodel.pl

Mróz w wielu regionach Polski po 5 marca 2024 r. nocami

Początek marca przyniesie iście wiosenne temperatury. Najcieplejszy okres synoptyczny przypadnie w okresie od 1.03.2024 r. do 5.03.2024 r. Potem przebudowa pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi spowoduje zmianę kierunku adwekcji mas powietrza. W najbliższych dniach na obszarze Polski pojawić może się opad „brudnego deszczu”, co wynikać ma z obecności pyłu saharyjskiego. Ubarwić może on także w ciekawy sposób wschody i słońca. Obserwowane będzie także w obszarach rozpogodzeń wyraźne zmętnienie nieba. Największa koncentracja omawianego pyłu jest prognozowana w okolicach 1-3 marca 2024 r.

 

Początek nowego miesiąca może nie wskazywać powrotu powszechnych ujemnych temperatur na obszarze Polski. Już w pierwszej dekadzie marca czeka nas głębsze ochłodzenie, ale na szczęście za dnia temperatura okaże się na ogół dodatnia na przeważającym obszarze kraju. Nic nie wskazuje, aby trwała zima termiczna nastąpiła w pierwszej dekadzie trzeciego miesiąca roku, ale akcenty zimowe ze śniegiem i mrozem są jak najbardziej prawdopodobne. Nocami w obszarach większych rozpogodzeń i przejaśnień, uwzględniając także pomiary przy gruncie możemy spodziewać się spadków temperatury w okolice -10°C/-5°C.

Ciepły okres synoptyczny dobiegnie końca, widać większy mróz i przymrozki nocami w marcu 2024 r. na obszarze Polski

Prognozowanie wstępnie temperatura powietrza na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ujemna temperatura w kraju
Mróz i przymrozki w wielu regionach po 5 marca 2024 r. nocami

Ochłodzenie w przyszłym tygodniu

Fala wysokich temperatur utrzyma się przynajmniej do okolic 5 marca 2024 r. Do tego czasu termometry pokażą nawet 14-20°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych i zachodnich. Następnie możemy spodziewać się wyraźnego spadku temperatury, co ma mieć związek z prognozowaną rozbudową wyżu barycznego nad Półwyspem Fennoskandzkim i obecnością ośrodków niskiego ciśnienia na wschodzie Europy. Taka konfiguracja pola ciśnienia nad Europą i przyległościami doprowadzi do adwekcji chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Powszechne staną się przymrozki, a nawet mróz, szczególnie nocami i o świcie w okresie od 5.03.2024 r. do około 10.03.2024 r. Za dnia jednak temperatura będzie na plusie, lecz nie będą to tak ciepłe dni, jak z początku miesiąca. Największego mrozu spodziewamy się w obszarach rozpogodzeń i większych przejaśnień oraz słabego wiatru.

Zobacz też: Gwałtowne załamanie pogody. Burze i nawałnice w USA

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 8 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Mróz i przymrozki jeszcze w pierwszej dekadzie marca 2024 r., ale zimy termicznej z tego nie będzie

Napłyną chłodniejsze masy powietrza do Polski

Zmiana trendu w kierunku nieco chłodniejszego okresu synoptycznego jest przesądzona, co sugerują nam wszystkie wiodące modele numeryczne z Ameryki Północnej i Europy. Skala spadków temperatury w porze nocnej będzie jednak ściśle zależna od występowania i długości rozpogodzeń, prędkości i kierunku wiatru, ale także ukształtowania terenu. W kolejnych dniach, opierając się na zaktualizowanych modelach numerycznych, będziemy doprecyzowywać nasze prognozy.

Prognozowana temperatura powietrza na 8 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

spadek temperatury i powszechny mróz
Mróz w kraju

Epizody ze śniegiem i mrozem wystąpią w kolejnych tygodniach. Jednak w pierwszej połowie marca nie wygląda, aby zima termiczna powróciła do Polski

Wskazywaliśmy już pod koniec lutego, że w marcu 2024 r. musimy spodziewać się epizodów zimowych i tak ciepły koniec zimy meteorologicznej i meteorologicznej wiosny nie pozostanie z nami w kolejnych tygodniach. Akcenty zimowe mogą zdarzać się nawet w drugiej połowie kwietnia, a okresami przy specyficznej konfiguracji pola ciśnienia, przeciągając się do maja. Jeśli w pierwszej dekadzie marca wystąpią opady zimowe na nizinach i wyżynach, to wysoka temperatura powietrza utrzymująca się w ciągu dnia spowoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Pierwsza połowa marca będzie charakteryzować się temperaturą powyżej normy wieloletniej i ilością opadów poniżej średniej klimatycznej.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 9 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w Polsce
Mróz w wielu regionach. Dwucyfrowy możliwy zwłaszcza w górach i na północnym wschodzie

Przymrozki i mróz zagrożą rozwijającej się wegetacji roślin

Reasumując, wygląda na to, że bardzo ciepły okres synoptyczny wkrótce ustąpi i rozpocznie się powszechnie występująca ujemna temperatura powietrza nocami i o świcie. Co ważne za dnia temperatura będzie na plusie. Pierwsza dekada marca zapisze się jako bardzo ciepła, gdyż średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy 5°C. Padać ma jednak mniej niż w minionych tygodniach. Prognozy sugerują ilość opadów poniżej normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku. Temperatura w okolicach normy wieloletniej może obniżyć się w okolicach przełomu 1 i 2 dekady marca 2024 r.

Wygląda na to, że powrót ujemnych temperatur może w najbliższych dniach zaszkodzić wegetacji roślin. Wyrządzić może to miejscami szkody m.in w rolnictwie i sadownictwie, gdyż wiele roślin z powodu wysokiej temperatury powietrza, która w minionych tygodniach była charakterystyczna dla końcówki marca i kwietnia wypuściło pąki i wkrótce mogą zacząć kwitnąć. Niczym nadzwyczajnym więc nie będą w kolejnych tygodniach szkody w sadach, ogrodach i polach, co ma mieć związek z okresowym występowaniem ujemnej temperatury głównie nocami i o świcie. Do połowy marca 2024 r. nie widać nawrotu zimy termicznej do kraju.

Źródło: Fanipogody.pl, meteomodel.pl, wxcharts.com