Mróz gwałtownie sięgnie Polski. Bardzo ciepłe dni są już policzone w naszej części Europy. W prognozach numerycznych zaczyna pojawiać się śnieg i mróz.
Bardzo ciepły okres synoptyczny dobiegnie końca
Za nami rekordowo ciepły luty, który ustanowił nowy rekord miesięcznej anomalii temperatury. Wynosi ona około 5.97°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Zdeklasowany został rekord z 1990 roku, który wynosił ponad 5.6°C. Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisał się również nie tylko jako ekstremalnie ciepły, ale również mokry. Na północy kraju na stacjach synoptycznych sumy opadowe zostały przekroczone 2-3 krotnie. Klimatolodzy IMGW więc sklasyfikują drugi miesiąc roku jako nie tylko bardzo ciepły, ale również mokry, a na sporym obszarze Polski skrajnie mokry. Na południu kraju miesięczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczyło 7°C. Luty okazał się piątym miesiącem z rzędu, w czasie którego zostały znacznie przekroczone normy opadowe.
Ostatni dzień lutego, już śmiało możemy stwierdzić, że tegoroczny luty jest ewenementem w skali polskiej klimatologii.
Średnia temperatura w tym miesiącu była o ok 6°C powyżej normy i luty w 2024 jest cieplejszy niż dotąd najcieplejszy luty z 1990 roku#IMGW #rekord #luty #klimat pic.twitter.com/oURv9Upp4t— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 29, 2024
Przed nami już ostatnie dni lutego. Miesiąc ten zapisze się jako ekstremalnie ciepły, aktualnie średnia temperatura jest wyższa od normy o ok 6°C
➡️#Luty w 2024 jest cieplejszy niż niejeden marzec w historii pomiarów #IMGW pic.twitter.com/nwChCkLWI9
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 28, 2024
W #Luty2024 największą? sumę opadu?+❄️ zanotowano na stacji synop. #Elbląg 105,9 mm, najmniejszą? na stacji synop. #Sandomierz 34,4 mm. Luty na większości stacji synop. zapisał się dodatnią anomalią sumy opadu względem lat 1991 – 2020.#IMGWCMM ? https://t.co/FSxM3e2suc pic.twitter.com/wQQpu2VfvI
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) March 1, 2024
Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.02.2024 r. do 29.02.2024 r. wyliczana na podstawie danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB. Źródło: meteomodel.pl
Mróz w wielu regionach Polski po 5 marca 2024 r. nocami
Początek marca przyniesie iście wiosenne temperatury. Najcieplejszy okres synoptyczny przypadnie w okresie od 1.03.2024 r. do 5.03.2024 r. Potem przebudowa pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi spowoduje zmianę kierunku adwekcji mas powietrza. W najbliższych dniach na obszarze Polski pojawić może się opad „brudnego deszczu”, co wynikać ma z obecności pyłu saharyjskiego. Ubarwić może on także w ciekawy sposób wschody i słońca. Obserwowane będzie także w obszarach rozpogodzeń wyraźne zmętnienie nieba. Największa koncentracja omawianego pyłu jest prognozowana w okolicach 1-3 marca 2024 r.
Tak ciepłego początku marca a zarazem meteorologicznej wiosny nie było od 1995 roku. Dzisiaj lokalnie temperatura przekroczy 16°C na południu kraju. #IMGW #wiosna #marzec @IMGW_CMM pic.twitter.com/ReqaGZdBEB
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 1, 2024
Początek nowego miesiąca może nie wskazywać powrotu powszechnych ujemnych temperatur na obszarze Polski. Już w pierwszej dekadzie marca czeka nas głębsze ochłodzenie, ale na szczęście za dnia temperatura okaże się na ogół dodatnia na przeważającym obszarze kraju. Nic nie wskazuje, aby trwała zima termiczna nastąpiła w pierwszej dekadzie trzeciego miesiąca roku, ale akcenty zimowe ze śniegiem i mrozem są jak najbardziej prawdopodobne. Nocami w obszarach większych rozpogodzeń i przejaśnień, uwzględniając także pomiary przy gruncie możemy spodziewać się spadków temperatury w okolice -10°C/-5°C.
Prognozowanie wstępnie temperatura powietrza na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Ochłodzenie w przyszłym tygodniu
Fala wysokich temperatur utrzyma się przynajmniej do okolic 5 marca 2024 r. Do tego czasu termometry pokażą nawet 14-20°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych i zachodnich. Następnie możemy spodziewać się wyraźnego spadku temperatury, co ma mieć związek z prognozowaną rozbudową wyżu barycznego nad Półwyspem Fennoskandzkim i obecnością ośrodków niskiego ciśnienia na wschodzie Europy. Taka konfiguracja pola ciśnienia nad Europą i przyległościami doprowadzi do adwekcji chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Powszechne staną się przymrozki, a nawet mróz, szczególnie nocami i o świcie w okresie od 5.03.2024 r. do około 10.03.2024 r. Za dnia jednak temperatura będzie na plusie, lecz nie będą to tak ciepłe dni, jak z początku miesiąca. Największego mrozu spodziewamy się w obszarach rozpogodzeń i większych przejaśnień oraz słabego wiatru.
Zobacz też: Gwałtowne załamanie pogody. Burze i nawałnice w USA
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 8 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Napłyną chłodniejsze masy powietrza do Polski
Zmiana trendu w kierunku nieco chłodniejszego okresu synoptycznego jest przesądzona, co sugerują nam wszystkie wiodące modele numeryczne z Ameryki Północnej i Europy. Skala spadków temperatury w porze nocnej będzie jednak ściśle zależna od występowania i długości rozpogodzeń, prędkości i kierunku wiatru, ale także ukształtowania terenu. W kolejnych dniach, opierając się na zaktualizowanych modelach numerycznych, będziemy doprecyzowywać nasze prognozy.
Prognozowana temperatura powietrza na 8 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Epizody ze śniegiem i mrozem wystąpią w kolejnych tygodniach. Jednak w pierwszej połowie marca nie wygląda, aby zima termiczna powróciła do Polski
Wskazywaliśmy już pod koniec lutego, że w marcu 2024 r. musimy spodziewać się epizodów zimowych i tak ciepły koniec zimy meteorologicznej i meteorologicznej wiosny nie pozostanie z nami w kolejnych tygodniach. Akcenty zimowe mogą zdarzać się nawet w drugiej połowie kwietnia, a okresami przy specyficznej konfiguracji pola ciśnienia, przeciągając się do maja. Jeśli w pierwszej dekadzie marca wystąpią opady zimowe na nizinach i wyżynach, to wysoka temperatura powietrza utrzymująca się w ciągu dnia spowoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Pierwsza połowa marca będzie charakteryzować się temperaturą powyżej normy wieloletniej i ilością opadów poniżej średniej klimatycznej.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 9 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Przymrozki i mróz zagrożą rozwijającej się wegetacji roślin
Reasumując, wygląda na to, że bardzo ciepły okres synoptyczny wkrótce ustąpi i rozpocznie się powszechnie występująca ujemna temperatura powietrza nocami i o świcie. Co ważne za dnia temperatura będzie na plusie. Pierwsza dekada marca zapisze się jako bardzo ciepła, gdyż średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy 5°C. Padać ma jednak mniej niż w minionych tygodniach. Prognozy sugerują ilość opadów poniżej normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku. Temperatura w okolicach normy wieloletniej może obniżyć się w okolicach przełomu 1 i 2 dekady marca 2024 r.
Wygląda na to, że powrót ujemnych temperatur może w najbliższych dniach zaszkodzić wegetacji roślin. Wyrządzić może to miejscami szkody m.in w rolnictwie i sadownictwie, gdyż wiele roślin z powodu wysokiej temperatury powietrza, która w minionych tygodniach była charakterystyczna dla końcówki marca i kwietnia wypuściło pąki i wkrótce mogą zacząć kwitnąć. Niczym nadzwyczajnym więc nie będą w kolejnych tygodniach szkody w sadach, ogrodach i polach, co ma mieć związek z okresowym występowaniem ujemnej temperatury głównie nocami i o świcie. Do połowy marca 2024 r. nie widać nawrotu zimy termicznej do kraju.
Źródło: Fanipogody.pl, meteomodel.pl, wxcharts.com