Fala ciepła dotrze do Polski. Na termometrach zobaczymy nawet 20°C. Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej oraz przelotne opady i okresami burze

Fala ciepła w prognozach dla Polski. Na termometrach w południowej części kraju zobaczymy około 20°C. Przed nami kontynuacja rekordowego odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Zdarzać mają się jednak przelotne opady i burze. Jednak najbliższe tygodnie zapowiadają się z ilością opadów poniżej normy wieloletniej w wielu regionach.

Miniona doba zgodnie z prognozami przyniosła liczne burze nad północną Polską. Grzmiało również miejscami na zachodzie, północnym zachodzie naszego kraju. Potwierdzają to również dane z systemu detekcji i lokalizacji PERUN, który należy do IMGW-PIB. W poniedziałek chmury kłębiaste okazały się na ogół za słabo rozbudowane w pionie, aby zaszła lokalna elektryzacja w polu naszej atmosfery. Wyjątkiem były tu rejony na zachód od Białegostoku.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane ubiegłej doby na obszarze Polski

burze w Polsce
Burze nad Polską ubiegłej doby. Źródło: Burze.dzis.net

W kolejnych tygodniach pojawiać mogą się lokalne burze, które charakterystyczne powinny być dla ciepłej pory roku. Jednak na zdecydowanie gwałtowniejsze zjawiska pochodzenia konwekcyjnego będziemy musieli poczekać przynajmniej do maja i czerwca, gdy zaczną do nas docierać coraz cieplejsze i wilgotniejsze masy powietrza o dużym potencjale chwiejności. Na ogół najwyższa aktywność burzowa jest obserwowana w okresie od maja do sierpnia. We wrześniu również zjawiska konwekcyjne się zdarzają, ale ich ilość jest przeważnie mniejsza na obszarze Polski.

Prognozowane odchylenie temperatury od średniej wieloletniej w okresie od 26.02.2024 r. do 4.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury
ekstremalna anomalia temperatury

Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce. Fala ciepła pozostanie z nami na dłużej

Kolejne dni zapowiadają się z iście wiosennymi wartościami na termometrach w Polsce. Najwyższe temperatury zostaną zmierzone w środkowej, częściowo południowej i południowo wschodniej części Starego Kontynentu. Ocieplenie będzie silne zwłaszcza na początku marca, gdy to w dalszym ciągu prognozowana jest ekstremalna anomalia temperatury. Dodatkowo pojawić może się pył saharyjski, który ciekawie ubarwi niebo o wschodach i zachodach słońca. Coraz częściej termometry wskażą nawet 14-19°C, ale miejscami w zasięgu efektu fenowego do 20°C w rejonie Małopolski. Niewykluczone, że czekają nas najcieplejsze dni od początku 2024 roku. Co prawda nie zostanie pobity w tym miesiącu rekord temperatury, który wynosi 22.1°C i został ustanowiony na stacji telemetrycznej IMGW w Makowie Podhalańskim, 25 lutego 2021 roku.

Najcieplejszy luty 2024 r. w historii pomiarów meteorologicznych

Jednak i tak ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisze się jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych prowadzonych na ziemiach Polski. Zdeklasowany zostanie rekord z lutego 1990 roku, który wynosił 5.67°C. Najnowsze predykcje wskazują, że luty 2024 r. zapisze się ze średnią obszarową anomalią temperatury, która wyniesie około 5.9-6.0°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Dodatkowo na kartach polskiej meteorologii zapisze się nie tylko jako ekstremalnie ciepły, ale również mokry i skrajnie mokry.

Zapowiadaliśmy w ostatnich dniach, że koniec lutego i początek marca przynosić będzie w dalszym ciągu wartości powyżej normy wieloletniej. Minionej doby najcieplejszą stacją synoptyczną okazały się Kozienice, gdzie termometr maksymalny w klatce meteorologicznej pokazał 15.2°C, natomiast w Tarnowie 15.1°C. Aczkolwiek w poniedziałek jedną z najcieplejszych stacji synoptycznych PSHM okazał się Zamość, gdzie temperatura maksymalna osiągnęła maksymalnie 16.2°C, analogiczną wartość odnotowano Tarnowie, gdzie zmierzono w klatce meteorologicznej 16.2°C. Kolejne dni zapowiadają się z jeszcze wyższą temperaturą na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju, gdy to termometry pokażą nawet 14-18°C, a w zasięgu zjawisk fenowych będzie jeszcze cieplej. Na początku marca, głównie 1 dnia miesiąca zagrożone jest 20°C, co możliwe będzie na południu Polski w zasięgu większych rozpogodzeń oraz podczas adwekcji cieplejszej masy z kierunków południowych. Strumień bardzo ciepłej masy zaznaczy się na przeważającym obszarze naszego kraju.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 lutego 2024 według modelu ECMWF

wysoka temperatura i duży kontrast termiczny
Wysoka temperatura powietrza w Polsce według modelu ECMWF

Ciekawe czy zimniejszy niż zwykle początek kwietnia utrzyma się w kolejnych realizacjach modelu. Taka anomalia, jak w 14 tygodniu, nie oznacza oczywiście powrotu zimy. Średnia temperatura powietrza byłaby wtedy podobna do średniej z 10 tygodnia.#IMGWCMM #IMGWmodele pic.twitter.com/5HijMLPCPJ

— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) February 26, 2024

Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Czeka nas dosłownie szok termiczny. Kulminacyjna faza ciepła czeka nas początek meteorologicznej wiosny w Polsce. Wartości będą wyższe o nawet 8-13 stopnie od normy wieloletniej. Czeka nas coraz silniejszy rozwój wegetacji, co wynikać ma z wysokiej średniej dobowej temperatury powietrza. Jednak okresami w późniejszym okresie wiosny meteorologicznej i astronomicznej zdarzą się epizody ze śniegiem i mrozem, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Kwiecień i maj przynieść może okresami spadki temperatury poniżej zera, co może powodować szkody w rolnictwie i sadownictwie. Tak późne przymrozki mogą skutkować poważnymi stratami. Średnia dobowa temperatura powietrza pod koniec lutego i na początku marca zapowiada się z wartościami charakterystycznymi dla przedwiośnia i wiosny termicznej. Ilość opadów z uwagi na coraz częstszą dominację pola wyżowego zapowiada się poniżej normy klimatycznej. Jeśli lokalnie spadnie deszcz, to będzie on głównie o podłożu konwekcyjnym, dodatkowo możliwe są punktowe i krótkotrwale burze.

Ekstremalna anomalia temperatury powietrza w prognozach

Prognozowana temperatura powietrza na 28 lutego 2024 według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła w Polsce
Bardzo ciepły przedostatni dzień lutego 2024 r. w Polsce. Fala ciepła w kraju i około 18-19 stopni maksymalnie

Prognozowana temperatura powietrza na 29 lutego 2024 według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła w Polsce
Wysokie wartości na termometrach w Polsce, chłodniej na północy. Fala ciepła w kraju zintensyfkuje się na początku marca 2024 r.

Bardzo ciepły początek marca 2024 r. Fala ciepła na dłużej w kraju

Do początku drugiej dekady marca prognozowana jest temperatura znacznie powyżej normy wieloletniej. Okresami nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień pojawi się słaby mróz i przymrozki oraz mogą formować się lokalne mgły. Na przełomie lutego i marca odchylenia temperatury od normy klimatycznej będzie sięgać nawet 9-15 stopni od normy wieloletniej, co oznacza ekstremalne odchylenie temperatury powietrza. Nie oznacza to jednak, że tak wysokie temperatury pozostaną z nami do końca marca i nie będą przeplatać się z okresami chłodniejszymi i potencjalnymi opadami śniegu i przymrozków. Szczególnie w porze nocnej i porannej. Trzymamy rękę na pulsie i wkrótce podamy kolejne informacje.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Prognozy pogody zaszokują Polaków

Prognozowana temperatura powietrza na 1 marca 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła w Polsce
Fala ciepła i możliwe 20 stopni na południu Polski w zasięgu fenu 1 marca 2024 r.

Źródła: Fanipogody.pl, meteologix.com, tropicaltidbits.com, IMGW-PIB, wxcharts.com, burze.dzis.net