Cyklony będą często psuć pogodę do końca maja. Finalnie wyjdzie to miesiąc jako skrajnie chłodny w naszej części Europy.
W piątek Polska będzie pod wpływem układów niskiego ciśnienia przemieszczających się nad krajem, sprowadzając opady deszczu, na przeważającym obszarze deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, a także towarzyszących im słabych burz. Zaznaczać ma się także strefa frontu okluzji. Postępować ma w dalszym ciągu adwekcja zimnych mas powietrza z północy będzie cały czas utrzymywać ochłodzenie, które prędko nie odpuści z naszej części Europy.
Sytuacja baryczna na 16.05.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Polecamy: Złe prognozy do końca maja
Dziś prognozowana jest przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Spodziewane przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwy opad krupy śnieżnej. Oczekiwana wysokość opadów do 15-20 mm. Natomiast szczytowych partiach Karpat i Sudetów śnieg i tam przyrost porywy śnieżnej do 5-8 cm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 7°C na krańcach północno-wschodnich, aż do około 12°C w centrum, najcieplej bo do 16°C na zachodzie. Dodatkowo prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na zachodzie i w burzach porywy wiatru do 65 km/h. Natomiast nad morzem dość silny i silny, od 35 km do 50 km/h, początkowo w porywach do 70 km/h, później słabnący do 60 km/h, na północy z kierunków północnych, na pozostałym obszarze kraju z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 80 km/h.
Prognoza burzowa na 16 maja 2025 (IMGW-PIB) dla Polski

Prognozuje się, że w nocy z piątku na sobotę wystąpi w Karpatach przyrost porywy śnieżnej do 5-8 cm. (IMGW-PIB)
Dynamiczna pogoda niesiona przez cyklony i burze w chłodnych masach powietrza
W piątek burze są prognozowane na przeważającym obszarze Polski. Największe ryzyko ich rozwoju będzie na południu i wschodzie naszego kraju. Prognozuje się, że wysokość opadów sięgnie 5-15 mm, wiatr w porywach do 60-70 km/h. Niewykluczone są opady gradu i krupy śnieżnej. Znajdować mamy się w polu obniżonego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad północną i północno wschodnią częścią naszego kraju. Docierać ma chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie 400-600 J/kg. Burze są dziś najbardziej prawdopodobne w pasie dzielnic południowych i wschodnich. Szacuje się, że porywy wiatru w zasięgu burz nie przekroczą 50-70 km/h. Nisko położona izoterma 0°C sprzyjać ma powszechnym opadom krupy śnieżnej i drobnego gradu.
Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów w okresie od 16.05.2025 r. do 25.05.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Większego ocieplenia nie widać do początku 3 dekady maja. Do 15 maja 2025 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest niższa o ponad 2.5°C względem lat 1991-2020 r. Na wschodzie, północnym wschodzie wartości są niższe o ponad 3-3.5°C od normy klimatycznej. Do 24 maja 2025 r. średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy -3°C. Oznacza to ekstremalnie chłodny maj, który jest najzimniejszy od 1991 roku. Finalnie klimatolodzy sklasyfikują go jako skrajnie chłodny. Dni gorących nie widać przynajmniej do 25 maja. Większa porcja opadów w kolejnych dniach złagodzi, lecz nie rozwiąże problemu suszy.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.05.2025 r. do 25.05.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW, modele.imgw.pl, dwd.de