Nurkujący cyklon zepsuje pogodę w Polsce. Spadnie krupa śnieżna i wystąpią burze, wiatr nawet 70 km/h

Cyklony będą często psuć pogodę do końca maja. Finalnie wyjdzie to miesiąc jako skrajnie chłodny w naszej części Europy.

W piątek Polska będzie pod wpływem układów niskiego ciśnienia przemieszczających się nad krajem, sprowadzając opady deszczu, na przeważającym obszarze deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, a także towarzyszących im słabych burz. Zaznaczać ma się także strefa frontu okluzji. Postępować ma w dalszym ciągu adwekcja zimnych mas powietrza z północy będzie cały czas utrzymywać ochłodzenie, które prędko nie odpuści z naszej części Europy.

Sytuacja baryczna na 16.05.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wielkiej zmiany pogody nie widac
Cyklon psuje pogodę w naszej części Europy

Polecamy: Złe prognozy do końca maja

Dziś prognozowana jest przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Spodziewane przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwy opad krupy śnieżnej. Oczekiwana wysokość opadów do 15-20 mm. Natomiast szczytowych partiach Karpat i Sudetów śnieg i tam przyrost porywy śnieżnej do 5-8 cm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 7°C na krańcach północno-wschodnich, aż do około 12°C w centrum, najcieplej bo do 16°C na zachodzie. Dodatkowo prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na zachodzie  i w burzach porywy wiatru do 65 km/h. Natomiast nad morzem dość silny i silny, od 35 km do 50 km/h, początkowo w porywach do 70 km/h, później słabnący do 60 km/h, na północy z kierunków północnych, na pozostałym obszarze kraju z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 80 km/h.

Prognoza burzowa na 16 maja 2025 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce i dynamiczna pogoda

Prognozuje się, że w nocy z piątku na sobotę wystąpi w Karpatach przyrost porywy śnieżnej do 5-8 cm. (IMGW-PIB)

Dynamiczna pogoda niesiona przez cyklony i burze w chłodnych masach powietrza

W piątek burze są prognozowane na przeważającym obszarze Polski. Największe ryzyko ich rozwoju będzie na południu i wschodzie naszego kraju. Prognozuje się, że wysokość opadów sięgnie 5-15 mm, wiatr w porywach do 60-70 km/h. Niewykluczone są opady gradu i krupy śnieżnej. Znajdować mamy się w polu obniżonego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad północną i północno wschodnią częścią naszego kraju. Docierać ma chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie 400-600 J/kg. Burze są dziś najbardziej prawdopodobne w pasie dzielnic południowych i wschodnich. Szacuje się, że porywy wiatru w zasięgu burz nie przekroczą 50-70 km/h. Nisko położona izoterma 0°C sprzyjać ma powszechnym opadom krupy śnieżnej i drobnego gradu.

Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów w okresie od 16.05.2025 r. do 25.05.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

cyklony przyniosą dynamiczną pogodę
Cyklony będą psuć pogodę w kolejnych dniach. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Większego ocieplenia nie widać do początku 3 dekady maja. Do 15 maja 2025 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest niższa o ponad 2.5°C względem lat 1991-2020 r. Na wschodzie, północnym wschodzie wartości są niższe o ponad 3-3.5°C od normy klimatycznej. Do 24 maja 2025 r. średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy -3°C. Oznacza to ekstremalnie chłodny maj, który jest najzimniejszy od 1991 roku. Finalnie klimatolodzy sklasyfikują go jako skrajnie chłodny. Dni gorących nie widać przynajmniej do 25 maja. Większa porcja opadów w kolejnych dniach złagodzi, lecz nie rozwiąże problemu suszy.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.05.2025 r. do 25.05.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

cyklon nurkujący
Ciepła pogoda nieprędko w Polsce. Maj wyjdzie jako najzimniejszy od 34 lat. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW, modele.imgw.pl, dwd.de