Mróz widnieje w prognozach numerycznych na kolejne noce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli pogodowych.
Mróz pojawi się nocami w kraju
We wtorek Polska zacznie dostawać się od południowego zachodu pod wpływ rozbudowującego się klina wyżu Georg, który znajduje się nad Europą Południową, jaki przyniesie miejscowe rozpogodzenia i słoneczną w niektórych rejonach. Docierać będą ciepłe polarnomorskie masy powietrza ze środkowego Atlantyku.
Druga dekada lutego 2024 r. mijać ma przeważnie z temperaturą znacznie powyżej normy wieloletniej. O powrocie zimy nie będzie mowy nawet w pierwszych dniach trzeciej dekady miesiąca. Najbliższe noce przyniosą jednak okresami mróz, który wystąpi szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń podczas panowania klina wyżowego. Podczas nocy radiacyjnych dochodzić ma do silnego wypromieniowania ciepła do wyższych warstw. Niewykluczone, że w trakcie bieżącego tygodnia temperatura spadnie nocami i o świcie do około -10/-1°C, uwzględniając również pomiary przy gruncie na nizinach i wyżynach.
Sytuacja baryczna na 14.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Bardzo duża dodatnia anomalia temperatury w Polsce
Tegoroczny luty 2024 r. charakteryzuje się ekstremalną dodatnią anomalią temperatury. Do 12 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 5.8°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Nie brakuje regionów na południu, gdzie temperatura jest wyższa o przeszło 7-7.5°C. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu jest charakterystyczna dla przedwiośnia, a na zachodzie i południu wczesnej wiosny termicznej. Ujemna temperatura rzadko występuje nawet nocami, co wynika z dominacji cieplejszych mas powietrza i zalegania zachmurzenia, które ogranicza nocną radiacje ciepła. Pokrywa śnieżna całkowicie zaniknęła na obszarze nizin i wyżyn, utrzymuje się jedynie w górach, gdzie również ma okresowo tendencje do osiadania i topnienia.
Zobacz też: Wiosna uderzy pełną siłą. Silne ocieplenie. Czy padnie 20 stopni w Polsce?
Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych – 13.02.2024, 07:00 czasu lokalnego w Polsce

Najbliższe noce jednak podczas wyżowej pogody przyniosą większe spadki temperatury, których skala będzie zależna od zachmurzenia, prędkości wiatru i ukształtowania terenu. Najniższa temperatura ma być notowana najczęściej w drugiej części nocy i nad ranem. Największego mrozu spodziewamy się na południu Małopolski, czyli w rejonie Podhala i Tatr. Noc z 13/14 lutego 2024 r. przyniesie spadki temperatury poniżej zera głównie w pasie dzielnic południowych, wschodnich, centralnych oraz na południowym zachodzie.
Prognozowana temperatura powietrza na 14 lutego 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Występowaniu spadków temperatury poniżej zera sprzyjać ma również adwekcja chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych, która okaże się krótkotrwała. Noce i poranki będą więc z mrozem, ale po wschodzie słońca temperatura szybko wzrastać ma do wartości dodatnich. Na ogół za dnia termometry pokażą maksymalnie 6-12°C.
Zobacz też: Wystąpił mróz do -11 stopni ubiegłej nocy
Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m – 15 lutego 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Zimy termicznej na próżno szukać w prognozach
Kolejna zimna noc z występowaniem mrozu jest prognozowana z 14/15 lutego 2024 r. Największe spadki temperatury w porze nocnej wystąpią głównie na wschodzie, południowym wschodzie. Kolejne większe spadki temperatury nocami są prognozowane zwłaszcza nocami w okolicach 18-20 lutego 2024 r., gdy to powinien wystąpić mróz na przeważającym obszarze Polski.
Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna w okresie od 13.02.2024 r. o 22.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

Mróz nocami i o świcie okresami
Skala spadków temperatury w kolejnych dniach będzie na ogół niewielka. Dlatego nie wpłynie finalnie na miesięczną anomalię temperatury dla ostatniego miesiąca zimy meteorologicznej. Do 21 lutego 2024 r. średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczy 5.5°C, co oznacza ekstremalną anomalię temperatury. Finalnie mijający miesiąc może zapisać się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych. Już 1 marca 2024 r. rozpoczynać będzie się meteorologiczna wiosna, natomiast ta astronomiczna nadejdzie na początku 3 dekady marca. Nie oznacza to, że nie zdarzą się do tego czasu epizody ze śniegiem i mrozem. Jednak z prognoz długoterminowych wynika, że najchłodniejsza część zimy za nami. Zawirowania w pogodzie w związku z prognozowanym ociepleniem w stratosferze i rozbiciem wiru polarnego przeciągną się nawet na pierwsze tygodnie kalendarzowej wiosny.
Prognoza orientacyjna temperatury minimalnej w okresie od 13.02.2024 r. do 22.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 13.02.2024 r. do 22.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl