Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze znów uderzą. Gradobicia, zalania, powodzie błyskawiczne i pożary od wyładowań. Wiemy, gdzie pogoda będzie groźna w Polsce [MAPY 19.08.2023]Gwałtowne burze uderzą w sobotę. Wystąpią gradobicia, zalania, powodzie błyskawiczne, a nawet niewykluczone są pożary od wyładowań atmosferycznych. Znamy obszary, gdzie pogoda okaże się dziś szczególnie niebezpieczna.

Gwałtowne burze na początku weekendu

W sobotę nasza część Starego Kontynentu Polska będzie pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, który rozciąga się w pasie od Europy Północnej, jak i też płytkiej zatoki niżowej z południowych rejonów Europy. Pozostajemy w bardzo ciepłych, wilgotnych i chwiejnych masach powietrza pochodzenia zwrotnikowego i polarnomorskiego, w których będą dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji wewnątrzmasy w zasięgu przyziemnych stref zbieżności wiatru. Pod wpływem siły wyporu tworzyć będą się silne burze, które przybiorą formę multikomórek, burz pulsacyjnych i pojedynczych oraz na ogół krótkotrwałych superkomórek burzowych. Przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze okaże się w dalszym ciągu słaby. Podczas nadchodzącej nocy zjawiska burzowe mogą utworzyć się w zasięgu chłodnego frontu na północnym zachodzie.

Grad, silne ulewy i wiatr do 85 km/h

Sobota przyniesie kontynuacje burzowej pogody w wielu regionach Polski. Rozwój ośrodków burzowych zachodzić ma w zasięgu stref zbieżności wiatru. Prognozowana jest przewaga zachmurzenia małego i umiarkowanego, miejscami wzrastające do dużego. Lokalnie przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. W sobotę najmniejsze ryzyko burz będzie na krańcach zachodnich naszego kraju. Wysokość opadów w czasie burz do około 35 mm, gdzieniegdzie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, sięgając do 50-70 mm, prowadząc do rozległym zalań i powodzi błyskawicznych. Na południowym zachodzie w pierwszej części dnia lokalnie mgła, ograniczająca widzialność do 500 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 28°C na Pomorzu do 32°C na wschodzie kraju. Chłodniej nad morzem i w dolinach górskich od 23°C do 27°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70-85 km/h.

Prognoza burzowa na okres od 19 sierpnia 2023 do 20 sierpnia 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze w sobotę nad Polską

Burze występują od wielu godzin na Mazowszu i Podlasiu, ale najgroźniejsze okażą się popołudniu, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje będą najsilniejsze

Obserwowany ma być intensywny rozwój konwekcji wewnątrzmasowej w sobotę na obszarze Polski. Zjawiska burzowe prawdopodobne są dziś na obszarze prawie całego kraju, jedynie oprócz krańców zachodnich. Przepływ mas powietrza w całym pionowym przekroju troposfery okaże się słaby. Dodatkowo występować ma duża wodność atmosfery (TPW 40-47 mm), która przyczyni się do ulewnych opadów deszczu, jakie spowodują podtopienia. Burze najbardziej intensywne okażą się dziś na południu, południowym i wschodzie oraz miejscami wschodzie. Na ogół mają być to pojedyncze komórki burzowe, klastry wielokomórkowe, a niewykluczone, że uformują się też krótkotrwałe superkomórki burzowe. Niektóre z burz wielokomórkowych mogą mieć tendencje do dobudowywania się od tyłu, skutkując znaczną akumulacją opadów nad jednym obszarem, co spowodowane będzie zjawiskiem training storms. W takiej sytuacji wysokość całkowita opadów może sięgnąć 40-70 mm, prowadząc nawet do miejscowych powodzi błyskawicznych.

Gwałtowne burze wewnątrzmasowe dziś w kraju

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w polsce
Gwałtowne burze dziś w kraju. Najgroźniejsze na południu i południowym wschodzie według IMGW

Gwałtowne burze początkowo również w nocy z soboty na niedzielę

Przewiduje się, burze będą występowały szczególnie w pierwszej części nocy, okażą się kontynuacją burz dziennych. Lokalnie nadal generować będą silne opady deszczu o natężeniu 10-20 mm/h, a akumulacja opadów do 30-40 mm. Na południu kraju w burzach wiatr do 75 km/h i lokalnie grad. Teoretycznie burze mogą utrzymać się przez całą noc. Jednak w drugiej połowie nocy na północnym zachodzie będą związane z chłodnym frontem atmosferycznym.

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską

Obserwujcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic Was nie zaskoczyło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz