Gwałtowne burze uderzą dziś. Gradobicia, zalania i podtopienia oraz silny wiatr. Wiemy, gdzie pogoda da się we znaki [MAPY]

Gwałtowne burze możliwe dziś nad Polską. Wystąpią gradobicia powodujące szkody, zalania i podtopienia oraz silny wiatr. Niewykluczone kolejne zalążki trąb powietrznych.

Niż odcięty przyniesie znów gwałtowne burze nad Polską

Sytuacja baryczna od kilku dni nie ulega dużym zmianom. Przebieg pogody warunkuje ośrodek górnego niżu, którego centrum znajduje się nad Polską. W środkowej troposferze niż ten jest wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu i wspomaga rozwój konwekcji. Chmury burzowe rozwijają się głównie za dnia, ale całkiem spora aktywność elektryczna jest również obserwowana po zachodzie słońca.

Zasadniczo w polu przyziemnym sięga nas zatoka niżowa znad południowo wschodniej Europy. Tylko krańce zachodnie są poza jej zasięgiem. Na górnych poziomach dominuje odcięty niż. Słabych burz nie można wykluczyć dziś praktycznie na obszarze całej Polski. Najmniejsze prawdopodobieństwo ma być na południu, najwyższe na północy, gdzie wspomaganie na skalę synoptyczną może zapewnić ośrodek górnego niżu.

Położenie górnego niżu na 15 czerwca 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

gwałtowne burze dziś nad Polską
Gwałtowne burze dziś zwłaszcza w obrębie górnego niżu nad Polską

Silne burze możliwe zwłaszcza na północy. Zalania, gradobicia i lokalne szkody wiatrowe w Polsce

Dziś szczególnie na północy, północnym wschodzie i częściowo wschodzie kraju mogą być dogodne warunki do inicjacji burz. Niektóre burze mogą okazać się gwałtowne. Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy w czwartek na ogół 500-1000 J/kg. Niektóre realizacje modeli numerycznych prognozują ponad 1100 J/kg na północy Polski. Rozwój chmur Cb zachodzić ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru. W całym pionowym profilu wilgoci dominować ma duża zawartość wilgoci. Niezbyt wysoko położona izoterma 0°C i duży pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą sprzyjać ma tworzeniu się opadów gradu o średnicy do 2-3 cm. Pionowe ścianie wiatru mimo obecności niżu górnego nie przekroczą przeważnie 12-16 m/s w warstwie 0-6 km. Szczególnie na północnym wschodzie modele widzą większy skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km. Nie można dlatego wykluczyć utworzenia się kolejnych w tym tygodniu superkomórek burzowych. Dlatego średnica gradzin powyżej 2-3 cm może zostać przekroczona.

Przeczytaj też: Rekordowe ciepło blisko Polski. Niż przyniesie burze i nawałnice

Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sięgnie nawet 20-28 mm. Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś opady gradu, ulewne opady deszczu prowadzące do miejscowych podtopień i zalań. Istnieje dziś ryzyko utworzenia się kolejnych lejków kondensacyjnych. Głównie na północy, gdzie wystąpi duża chwiejność w warstwie 0-2 km i 0-3 km oraz stosunkowo niski poziom kondensacji oraz wilgotny profil troposfery.

Prognoza burzowa na 15 czerwca 2023 r. według IMGW-PIB dla Polski

groźne burze dziś nad Polską
Gwałtowne burze w północnej połowie naszego kraju

Intensywna konwekcja w czwartek nad Polską. Lokalnie możliwe szkody i utrudnienia komunikacyjne po opadach gradu i ulewnych opadach deszczu

Najsilniejsze burze są dziś prognozowane w północnej połowie naszego kraju, gdzie ważną rolę odegrać może bliskość niżu górnego. W południowej części Polski rozwój konwekcji może być hamowany przez wysoko położony poziom kondensacji i niedosyty wilgotności na różnych poziomach troposfery. Pierwsze burze zaczną dziś tworzyć się około południa, osiągając szczyt swojej aktywności w godzinach popołudniowych, słabnąc i zanikając wieczorem oraz stopniowo pierwszej części nocy.

Gwałtowne burze dziś nad Polską w obrębie niżu odciętego

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF/ICON-EU/GFS

groźne burze w Polsce
Groźna pogoda. Szczególnie silne burze możliwe na północy i północnym wschodzie Polski

Wysokość opadów w burzach może sięgać dziś do 20-35 mm oraz porywy wiatru do 60-70 km/h. Na północy kraju ośrodki burzowe wędrować mają przeważnie na zachód, północny zachód. Szczególnie na północnym wschodzie niewykluczone są pojedyncze superkomórki burzowe. Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Prognoza burzowa na noc z 15/16 czerwca 2023 r. dla Polski

Groźna pogoda w czwartek nad Polską
Dynamiczna pogoda w czwartek nad Polską

Z prognoz wynika, że głównie w pierwszej połowie najbliższej nocy burze mogą występować na północy i północnym wschodzie naszego kraju. Szczególnie podwyższone prawdopodobieństwo zjawisk konwekcyjnych wystąpi na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Intensywność nocnej konwekcji powinna być mniejsza niż dziennej i opady nie powinny przekraczać 10-15 mm, natomiast porywy wiatru do 65 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl