Gwałtowne burze uderzą niespodziewanie. Spokój w pogodzie zostanie zakłócony w Polsce. Duży grad, silne ulewy i sporo wyładowań

Gwałtowne burze uderzą w naszej części Europy. Spokój w pogodzie zostanie przerwany. Możliwe opady dużego gradu, silne ulewy i wysoka aktywność elektryczna. Niewykluczone superkomórki burzowe.

W niedzielę Polska jest pod wpływem głębokiego układ niskiego ciśnienia z centrum znad Morza Norweskiego i jego wtórnych ośrodków niskiego ciśnienia, które spowodują słabe i umiarkowane opady deszczu oraz gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. Szczególnie na przedpolu frontu panować ma dziś pogodna aura i spodziewane są liczne rozpogodzenia, które przyniosą w wielu miejscach słoneczną aurę oraz na wschodzie i południu wysokie temperatury, za sprawą napływu ciepłych zwrotnikowych mas powietrza z południa kontynentu. Dodatkowo możliwe są burze szczególnie na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.

Zobacz też: Najsilniejsza fala upałów w tym roku. Ponad 40 stopni na południu Europy

Ubiegła noc była tropikalna w wielu regionach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zachodniej i południowej oraz częściowo północnej oraz gdzieniegdzie centralnej części naszego kraju. Najchłodniej w tym czasie było w rejonach górskich oraz na północnym wschodzie.

Temperatura minimalna, 15.07.2023 / 16.07.2023 r. według danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB dla Polski

Noc tropikalna ubiegłej doby i burze na zachodzie

Gwałtowne burze możliwe dziś lokalnie nad Polską

W niedzielę zjawiska burzowe prawdopodobne są na znacznym obszarze kraju. Spore ryzyko na rozwój burz będzie jednak nad wschodnią połową Polski w drugiej połowie dnia. Jednym pewnym ograniczeniem okazać może się wysoko położony poziom kondensacji i niedosyt wilgotności w dolnej troposferze. Może faworyzować powstanie nielicznych burz z rotującymi prądami wstępującymi. Jednak i tak przewiduje się, że na tym obszarze ośrodki burzowe okażą się najsilniejsze. Chmury burzowe tworzyć układy wielokomórkowe i struktury liniowe, układające się wzdłuż linii zbieżności, na której będą się formować, niewykluczone także superkomórki burzowe z dyskretnego trybu. Gdzieniegdzie mogą im towarzyszyć opady deszczu do około 25-30 mm, konwekcyjne porywy wiatru do 70 km/h, jednak lokalnie nawet do 90 km/h oraz opad gradu o średnicy do 2-4 cm.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

groźna pogoda dziś
Burze w niedzielę w centrum, południu i wschodzie

Ponadto na zachodzie Polski szansa na rozwój burz będzie znacznie mniejszy, a zjawiska im towarzyszące, mniej intensywne. Chmury burzowe w zachodniej połowie kraju występować mogą już od pierwszej części dnia. Jednak większa szansa na ich rozwój będzie w drugiej połowie dnia. Przewiduje się, że opady deszczu nie będą tutaj przekraczać 15 mm, a porywy wiatru 60 km/h.

Gwałtowne burze lokalnie w niedzielę

Groźna pogoda również w nocy, niewykluczone intensywne zjawiska konwekcyjne

Przewiduje się, że w czasie nadchodzącej nocy zjawiska burzowe możliwe będą głównie na południu i wschodzie Polski. Prognozy NWP wskazują na największe ryzyko ich rozwoju na Górnego Śląsku i w Małopolsce. Najprawdopodobniej na tym obszarze okażą się one najgroźniejsze. Szacuje się, opady deszczu mogą przekraczać 20 mm, a porywy wiatru 65 km/h, początkowo lokalnie możliwy grad. Zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo utworzenia się silnych burz będzie na wschodzie i południu Lubelszczyzny oraz na Podkarpaciu. Jednak, jeśli rozwiną, to mogą im punktowo towarzyszyć intensywne opady deszczu, do około 20 mm i porywy wiatru do około 65 km/h. Mniej intensywne burze możliwe są również w godzinach wieczornych w pasie od Podlasia po Ziemię Świętokrzyską.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w Polsce
Silne burze w kraju

Gwałtowne burze w niedzielę. Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską

Niedziela przyniesie w dzień na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, gdzieniegdzie z gradem. Przewiduje się, że burze z biegiem godzin będą przemieszczały się z zachodu na wschód kraju. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach wyniesie do 20-30 mm, natomiast północnym wschodzie lokalnie do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od około 28°C na na krańcach zachodnich i na Podhalu. Cieplej, bo około 34°C w centrum i na Podlasiu do 35°C miejscami na południu. Niższe wartości nad morzem około 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, jedynie na wschodzie kraju południowy. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski na łamach naszego serwisu.

Fanipogody.pl