Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał będzie katastrofalnie silny. Padnie 45 stopni. Na południu możliwe rekordy temperatury. Najsilniejsza fala upałów w tym roku

Upał w Polsce i regionie. Czy padną rekordy temperatury


Upał w Polsce trwał będzie raptem 2-3 dni. Tymczasem na południu Europy fala upałów rozkręca się w najlepsze. Dziś bardzo prawdopodobne są rekordy temperatury. We wpisie sprawdzimy gdzie dokładnie możliwe są rekordy oraz jak wysoko powędrują słupki rtęci w naszym kraju.

Upał w regionie. Czym jest spowodowany?

W okolicach Morza Północnego stacjonuje niż baryczny. Po jego południowo wschodniej stronie (Europa Południowa i Centralna) zaciągane są bardzo gorące masy powietrza z południowego zachodu. Gorące powietrze z nad centralnego Atlantyku dodatkowo nagrzewa się nad lądem Europy Południowo-zachodniej.

Upał w Europie. Czym jest spowodowany

Powyżej opisywana sytuacja. Gorące, zwrotnikowe powietrze dociera do Polski. Jednak najsilniejsza fala upałów dotyczy obecnie południa Europy. We Włoszech, czy w Grecji upał trwa już od dobrego tygodnia i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec większym zmianom.

Padną rekordy temperatury w Europie?

Dotychczasowy rekord temperatury w Rzymie to 40.8 stopni Celsjusza. O tym jak silny obecnie upał panuje na południu Europy niech świadczy fakt, że rekord ten może zostać pobity choćby dziś, a już prawie na pewno w kolejnych dniach.

Upał na południu. Możliwy jest rekord temperatury
Upał na południu. Możliwy jest rekord temperatury

Powyżej grafika obrazująca prognozy temperatury na przyszły wtorek. Widzimy, że temperatury w okolicach Rzymu sięgać mogą nawet 42-43 stopni Celsjusza. Jeszcze silniejszy upał panować ma w nadchodzącym tygodniu w Grecji. Tutaj prognozujemy temperatury na poziomie nawet 45-46 stopni Celsjusza. Tutaj do rekordu temperatury nieco zabraknie. Przypomnę, że 10 czerwca 1977 roku w Atenach zanotowano 48 stopni Celsjusza. To oficjalny rekord temperatury tego kraju. Co gorsza, prognozy wcale nie widzą poprawy dla tej części Europy. Podczas gdy u nas nadchodzący tydzień przyniesie delikatny oddech od gorących mas powietrza, na południu upał trwał będzie nieprzerwanie.

Upał na południu Europy w kolejnych dniach

Nie dość, że upał nie odpuści, to jeszcze wzmocni się. Na powyższej animacji widać jak w ostatniej dekadzie lipca w Grecji temperatury wzrastać będą ponownie powyżej 45 stopni Celsjusza. To zdecydowanie najsilniejsza fala upałów w tym roku Na południu Europy będzie bardzo gorąco, jednak skupmy się teraz na pogodzie w Polsce.

Upał w Polsce jeszcze przez moment

Weekend w kraju upływa pod znakiem bardzo wysokich temperatur powietrza. W sobotę upał sięgał 33 stopni Celsjusza. W niedzielę najwyższe temperatury w centrum i na wschodzie Polski.

Bardzo wysokie na wschodzie
Temperatury w niedzielę w Polsce

Podczas gdy sobota upłynęła nam pod znakiem spokojnej aury, dziś pogoda w Polsce będzie się zmieniać. Dotarł do nas front atmosferyczny, który dziś przyniesie burze w wielu regionach kraju. O burzach napisze Wam Arek, jednak front przyniesie w kraju jeszcze jedno zjawisko. Upał w przyszłym tygodniu nieco odpuści. Bardzo ciepło będzie jeszcze w poniedziałek w kraju. Jednak już od wtorku mówić będziemy bardziej o dniach gorących niż takich, w których pojawi się upał.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk