Gwałtowne ochłodzenie w kraju i brak upału, pojawią się też burze. Wiemy, gdzie zagrzmi [MAPY]

Gwałtowne ochłodzenie w kraju i brak upalnej pogody. Burze pojawią się w ostatni dzień sierpnia, lecz okażą się znacznie mniej intensywne niż ubiegłej doby.

Gwałtowne ochłodzenie w kraju pod koniec sierpnia. Upał został wyparty 29 sierpnia 2023 r. za naszą wschodnią granicę państwową, ale wczoraj na wschodzie było miejscami gorąco. W czwartek możliwe są burze, które okażą się jednak słabsze niż ubiegłej doby i związane będą z nasuwającym się ośrodkiem górnego niżu, który wyrażony jest w środkowej troposferze jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu.

Temperatura maksymalna na stacjach IMGW, 29 sierpnia 2023 od 8:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce

brak upału w Polsce
Silny upał panował na wschodzie 29 sierpnia 2023 r. w Polsce. Teraz już jest odsunięty poza Polskę, ubiegła doba już bez upału w kraju

Gwałtowne ochłodzenie w kraju. Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 30.08.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

Gwałtowne ochłodzenie postępowało ubiegłej doby za pofalowanym frontem atmosferycznym

Gwałtowne ochłodzenie na koniec sierpnia w Polsce. Temperatury spadły o ponad 10 stopni w wielu miejscach

W ostatni dzień sierpnia Polska znajduje się w zasięgu rozległego układ niżowego znad Skandynawii ze strefą frontu zokludowanego na zachodzie kraju. Z północnego-zachodu napływa chłodna masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej. Dodatkowo w naszej części Europy zaznaczy się zatoka niżowa, która wymusi pionowe ruchy konwekcyjne.

Czwartek przyniesie niżową pogodę w kraju. Spodziewana jest przewaga zachmurzenia umiarkowanego, okresami duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Miejscami możliwe burze. Możliwa wysokość opadów podczas burz do około 10-20 mm, natomiast południowo-wschodniej Polsce do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 18°C do 22°C, nad morzem 17°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Tylko nad morzem okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Głównie w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 55 km/h. Jedynie w czasie burz porywy wiatru do 70 km/h poza obszarami górskimi.

Zobacz też: Upał w prognozach na wrzesień 2023 r. w Europie. Nawet 35-37 stopni w prognozach

Zmiana pogody i burze w Polsce

Ostatni dzień sierpnia przyniesie głównie burze w zachodniej połowie kraju. Ich rozwój będzie możliwy w związku z nasunięciem się górnego niżu, który wyrażony jest w środkowej i górnej troposferze jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi duży pionowy gradient temperatury, co pozwoli na wystąpienie niestabilności. Prognozowane są dziś zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Niektóre z najbardziej rozbudowanych w pionie chmur Cb mogą wykazywać się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną. Zjawiska burzowe prawdopodobne są na krańcach południowo-wschodnich szczególnie w pierwszej części dnia. Na tym obszarze burze będą miały zwiększony potencjał do silnych opadów, dlatego też nie można wykluczyć sum opadów rzędu 15-20 mm. Istnieje jednak ryzyko, że zachmurzenie frontowe zalegające na tym obszarze spowoduje, że zjawiska burzowe rozwiną się już za naszą wschodnią granicą państwową.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

burze i silne ochłodzenie w Polsce
Burze możliwe w Polsce. Gwałtowne ochłodzenie objęło już cały kraj, dlatego nie będzie dnia gorącego i upału

Prognozy wskazują, że w czasie nadchodzącej nocy możliwe są zjawiska burzowe głównie w północnej części naszego kraju. Istnieje ryzyko, że wystąpią głównie na północnym zachodzie i na Wybrzeżu. Ośrodki burzowe będą przeważnie stanowić kontynuację burz dziennych i większość z nich po zachodzie słońca będzie tracić na intensywności i zanikać. Prognozy wskazują na pojedyncze komórki burzowe lub małe klastry wielokomórkowe. Wysokość opadów w burzach nie powinna przekroczyć 10 mm, lokalnie możliwe porywy do wiatru 65 km/h.

Prognoza burzowa na 31 sierpnia 2023/1 września 2023 r. (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne ochłodzenie i pogoda w Polsce
Gwałtowne burze nie są prognozowane dziś. Początkowo zjawiska konwekcyjne możliwe są jeszcze w nocy.

Obserwujcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nie zaskoczyły Was nagłe zmiany pogody.

Fanipogody.pl