Pogoda długoterminowa na jesień 2023 r. dla Polski. Wiemy, jaki trend panować ma w pogodzie od września do listopada.
31 sierpnia 2023 r. to ostatni dzień meteorologicznego lata. Już jutro, tj. 1 września 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna jesień, natomiast pierwszy dzień jesieni wypada 23 września 2023 r. Przyjrzymy się jaki trend w pogodzie prognozują modele w okresie od 1 września 2023 r. do 30 listopada 2023 r.
Z prognoz modeli klimatycznych wygląda, że jesień 2023 r. powinna zapisać się jako ciepła, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. Najcieplejszym miesiącem okaże się najprawdopodobniej wrzesień, kiedy to zdarzyć mogą się jeszcze pojedyncze dni z upałem.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na wrzesień, październik i listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Jesień może nie być sucha w całej Polsce
Prognozowana średnia anomalia opadów wskazuje, że na sporym obszarze Polski będą opady w normie wieloletniej, ale będą rejony np. na zachodzie i północy, gdzie za trzy miesiące jesieni meteorologicznej opady będą poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że 1-2 miesiące będą wilgotniejsze niż norma klimatyczna w niektórych regionach. Zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i wschodzie oraz miejscami w centrum.
Prognozowana średnia anomalia opadów od września do listopada 2023 r. w Europie i obszarach przyległych

Jeśli chodzi o prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza, to wygląda na to, iż dominować ma niżowy wzór pogody przez większość czasu. Zdarzą się również okresy ze stabilną i wyżową pogoda w Polsce. Niewykluczone, że doświadczymy również okresów babiego lata, które spowodowane będą obecnością układów Omega, ale też wędrownych wyżów barycznych.
Zobacz też: Upał pojawi się w Europie we wrześniu 2023 r.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na okres od września do listopada 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. Wiemy jaka pogoda jesienią 2023 r.
Reasumując, jesień 2023 r. powinna zapisać się na przeważającym obszarze Polski jako ciepła. Będą mieć miejsce jednak okresy z chłodniejszą pogodą, gdy to temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Jeśli chodzi o opady, to będą one najprawdopodobniej w normie wieloletniej, ale miejscami na południu, południowym wschodzie i wschodzie niewykluczone miejscami sumy powyżej normy. Wzrastające kontrasty termiczne między północą a południem, spowodują, że częściej zaznaczy się w naszych szerokościach silny prąd strumieniowy. Ponadto mogą pojawiać się głębokie niże z układami frontalnymi, szczególnie we wrześniu możliwe są jeszcze pojedyncze incydenty burzowe, lecz ich ilość oraz aktywność będzie mniejsza niż w miesiącach letnich. Już jutro przeanalizujemy najnowsze prognozy, aby wskazać trend w pogodzie na wrzesień 2023 r. w oparciu o wyliczenia modeli europejskich i amerykańskich.
Obserwujcie najnowsze prognozy pogody dla polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC