Pogoda długoterminowa na jesień 2023 r. dla Polski. Wiemy, jaka czeka nas aura podczas nowej pory roku!

Pogoda długoterminowa na jesień 2023 r. dla Polski. Wiemy, jaki trend panować ma w pogodzie od września do listopada.

31 sierpnia 2023 r. to ostatni dzień meteorologicznego lata. Już jutro, tj. 1 września 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna jesień, natomiast pierwszy dzień jesieni wypada 23 września 2023 r. Przyjrzymy się jaki trend w pogodzie prognozują modele w okresie od 1 września 2023 r. do 30 listopada 2023 r.

Z prognoz modeli klimatycznych wygląda, że jesień 2023 r. powinna zapisać się jako ciepła, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. Najcieplejszym miesiącem okaże się najprawdopodobniej wrzesień, kiedy to zdarzyć mogą się jeszcze pojedyncze dni z upałem.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wrzesień, październik i listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na jesień 2023 r.
Temperatura powyżej normy wieloletniej w Polsce

Jesień może nie być sucha w całej Polsce

Prognozowana średnia anomalia opadów wskazuje, że na sporym obszarze Polski będą opady w normie wieloletniej, ale będą rejony np. na zachodzie i północy, gdzie za trzy miesiące jesieni meteorologicznej opady będą poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że 1-2 miesiące będą wilgotniejsze niż norma klimatyczna w niektórych regionach. Zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i wschodzie oraz miejscami w centrum.

Prognozowana średnia anomalia opadów od września do listopada 2023 r. w Europie i obszarach przyległych

pogoda długoterminowa na miesiące jesienne
Pogoda długoterminowa na jesień i wyliczana anomalia opadów od września do listopada

Jeśli chodzi o prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza, to wygląda na to, iż dominować ma niżowy wzór pogody przez większość czasu. Zdarzą się również okresy ze stabilną i wyżową pogoda w Polsce. Niewykluczone, że doświadczymy również okresów babiego lata, które spowodowane będą obecnością układów Omega, ale też wędrownych wyżów barycznych.

Zobacz też: Upał pojawi się w Europie we wrześniu 2023 r.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na okres od września do listopada 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na jesień 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Wiemy jaka pogoda jesienią 2023 r.

Reasumując, jesień 2023 r. powinna zapisać się na przeważającym obszarze Polski jako ciepła. Będą mieć miejsce jednak okresy z chłodniejszą pogodą, gdy to temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Jeśli chodzi o opady, to będą one najprawdopodobniej w normie wieloletniej, ale miejscami na południu, południowym wschodzie i wschodzie niewykluczone miejscami sumy powyżej normy. Wzrastające kontrasty termiczne między północą a południem, spowodują, że częściej zaznaczy się w naszych szerokościach silny prąd strumieniowy. Ponadto mogą pojawiać się głębokie niże z układami frontalnymi, szczególnie we wrześniu możliwe są jeszcze pojedyncze incydenty burzowe, lecz ich ilość oraz aktywność będzie mniejsza niż w miesiącach letnich. Już jutro przeanalizujemy najnowsze prognozy, aby wskazać trend w pogodzie na wrzesień 2023 r. w oparciu o wyliczenia modeli europejskich i amerykańskich.

Obserwujcie najnowsze prognozy pogody dla polski.

Fanipogody.pl