Huraganowy wiatr w Polsce. Prędkość wiatru przekroczyła 200 km/h. Przerwy w dostawach prądu i wiatrołomy. Silne wichury i burze

Huraganowe porywy wiatru na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Śnieżka znalazła się ubiegłej doby na pierwszym miejscu z najwietrzniejszych stacji meteorologicznych zgodnych ze standardami WMO na Świecie.

Huraganowy wiatr w Karkonoszach i wysoko w Tatrach

Zapowiadaliśmy, że trakcie trzeciej dekady stycznia odczujemy wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. W czasie środowej doby notowano w wielu regionach porywy wiatru sięgające 70-100 km/h, a w górach powyżej 130-200 km/h. Dziś, tj. w czwartek odczuwaliśmy jeszcze zwiększoną prędkość wiatru w pasie dzielnic północnych, centralnych, zachodnich i południowych oraz cz. wschodnich. Koniec mijającego tygodnia znów przyniesie jednak silne porywy wiatru, które w niektórych regionach naszego kraju wypełnią znamiona wichury, powodując miejscowe szkody. Szczególnie dynamicznych warunków pogodowych spodziewamy się w okresie 26-27 stycznia 2024 r. Nie zabraknie w tym czasie opadów w formie ciekłej i mieszanej.

Zmierzone maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych IMGW w okresie od 19:00-22:00 ubiegłej doby na obszarze Polski

huraganowy wiatr w Polsce
Silny wiatr w Polsce. Huraganowy wiatr na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Źródło: CMM IMGW

Poniższa tabela obrazuje najwyższe zmierzone wartości na stacjach PSHM w Polsce, obejmując również stacje wysokogórskie w Karkonoszach i na Kasprowym Wierchu. Silny wiatr w kraju związany był z oddziaływaniem wtórnego niżu Jitka, który znad południowej Skandynawii przesunął się nad Bałtyk i dalej na wschód. Klasycznie już największe porywy zmierzono na Śnieżce, czyli najwyższym szczycie Sudetów, gdzie anemometr zmierzył huraganowe porywy wiatru sięgające aż 202 km/h. Na drugim miejscu znalazła się wysokogórska stacja synoptyczna na Kasprowym Wierchu, która znajduje się w Tatrach Zachodnich i odnotowano tam maksymalnie 133 km/h. Co więcej na stacji telemetrycznej należącej do IMGW, zmierzono w Rozewiu 103 km/h. Na pozostałym obszarze Polski wiało przeważnie do 60-90 km/h. Pojawiły się szkody w energetyce, największe na północy i lokalne wiatrołomy.

Maksymalne porywy wiatru w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski na stacjach IMGW

Huraganowy wiatr na Śnieżce
Huraganowy wiatr na Śnieżce i Kasprowym Wierchu

Huraganowy wiatr na Śnieżce w Karkonoszach w ciągu minionych 24 godzin, co jest zasługą oddziaływania dolno-troposferycznego prądu strumieniowego (ang. LLJ).

Huraganowy wiatr w górach
Huraganowy wiatr w polskich górach. Dane: ogimet.com

Burze pojawiły się minionej doby nad Polską

Należy podkreślić, że minionej doby aktywność burzowa, okazała się mniejsza niż, sugerowały to modele numeryczne. Chmury Cb okazały się na ogół za słabo rozbudowane w pionie, aby zaszła elektryzacja w chmurach kłębiasto-deszczowych. Pojedyncze burze odnotowano na południu Lubelszczyzny w godzinach późno popołudniowych/wieczornych ubiegłej doby.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu 35 godzin na obszarze Polski

burze na Lubelszczyźnie
Burze minionej doby na Lubelszczyźnie. Huraganowe porywy wiatru w górach

Liczba wyładowań doziemnych — suma 24 godzin na obszarze Polski

burze w kraju
Huraganowy wiatr na Śnieżce i burze w kraju

Spadek prędkości wiatru w całym kraju będzie tylko krótkotrwały. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin zaczniemy dostawać się pod wpływ wypełniającego się cyklonu o imieniu Katrin, którego centrum w piątek znajdzie się nad południową częścią Półwyspu Fennoskandzkiego. Potem wkroczy nad Bałtyk, gdzie zacznie ulegać stopniowemu wypełnieniu, zanikając całkowicie w rejonie państw bałtyckich. Wpłynie na pogodę w piątek oraz sobotę na obszarze Polski. Od niedzieli znajdziemy się w zasięgu wędrownego wyżu zmierzającego znad Niemiec nad Bałkany.

Zobacz też: Tęgi mróz. -30 stopni w lutym w prognozach.

Sytuacja baryczna na 26.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

groźny wiatr
Jutro układ frontów atm. nad Polską. W górach znów huraganowy wiatr

Huraganowy wiatr znów wystąpi w górach w piątek i sobotę. Warunki do uprawiania turystyki górskiej będą bardzo trudne

Początkowo nad Polską zaznaczy się ciepły front atmosferyczny. Tuż za nim nasunie się strefa chłodnego. Tuż za chłodnym frontem wyraźnie zacznie wzrastać prędkość wiatru na przeważającym obszarze Polski. Jutro, tj. w piątek opady zaznaczą się początkowo w pasie dzielnic zachodnich. Strefa opadów atmosferycznych przemieszczać ma się z zachodu na wschód naszego kraju. Szczególnie w pasie dzielnic wschodnich, czyli rejon Mazur, Podlasia, cz. Mazowsza, woj. lubelskiego, Podkarpacia i południowej Małopolski pojawią się opady śniegu. Istotnie pogorszą się warunki do jazdy.

Huraganowy wiatr wystąpi w Polsce i dotknie Sudetów i Karpat

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 26 stycznia 2024, 21 UTC dla Polski

wichura i śnieżyca
Aktywny front nad Polską i śnieżyca we wschodniej i częściowo południowej części kraju

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 27 stycznia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna i niżowa pogoda
Niżowa pogoda w Polsce i śnieżyca w górach oraz na wschodzie z piątku na sobotę

Początek weekendu zapowiada się z niżową pogodą, ale od niedzieli zacznie rozbudowywać się wyż i pogoda zacznie ulegać poprawie. W sobotę prognozowane są opady ciekłe i mieszane, głównie w pasie województw wschodnich. Ponadto ostatni weekend stycznia przyniesie silne śnieżyce na obszarze południowej części woj. podkarpackiego, małopolskiego i woj. śląskiego, gdzie w rejonach górskich i podgórskich spadnie w krótkim czasie nawet 15-35 cm.

Prognozowane porywy wiatru na 26 stycznia 2024, 19 UTC według modelu ICON dla Polski

huraganowy wiatr w Polsce
Huraganowe porywy wiatru w kraju

Kolejna wichura w prognozach dla Polski

Istotny wzrost prędkości wiatru poczujemy jutro w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, początkowo w pasie dzielnic zachodnich i północnych. Na Morzu Bałtyckim znów prognozowany jest silny sztorm. Groźny wiatr, który miejscami może wypełnić kryteria wichury. Szczególnie w pasie wybrzeża, ale także na zachodzie, centrum i południu oraz cz. wschodzie. Na tym obszarze prognozujemy porywy wiatru sięgające 60-105 km/h, natomiast w Tatrach i Sudetach powyżej 120-150 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 27 stycznia 2024 r. 00 UTC według modelu ICON dla Polski

huraganowy wiatr w Polsce
Sztorm na Bałtyku, huraganowy wiatr w górach

Prognoza porywów wiatru na 27 stycznia 2024, 11 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr o skali wichury
Huraganowy wiatr w Tatrach i na Śnieżce

Prognoza porywów wiatru na 27 stycznia 2024, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda i wichury
Wichury w Polsce

Wkrótce podamy kolejne istotne informacje o pogodzie.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW