Inwazja zimna w Polsce. Wiemy kiedy wróci upał i silne burze

Inwazja zimna stała się faktem na krótki okres czasu, lecz wysokie temperatury powrócą od jutra do naszej części Europy. Na upały poczekamy do pierwszych tygodni lipca.

Inwazja chłodu z północnego zachodu stała się faktem

Wskazywaliśmy, że na początku mijającego tygodnia temperatury wyraźnie spadną i będą poniżej progu dnia gorącego. Na szczęście jest to tylko krótki epizod z niskimi wartościami na termometrach w naszej części Europy. Inwazja zimna z północnego zachodu stała się faktem.

Temperatura maksymalna, 27.06.2023 na obszarze Polski

Zimna masa powietrza dociera do Polski, lecz po drodze ulega jeszcze transformacji

Trajektorie wsteczna mas powietrza wskazują, że do kraju dociera jeszcze dość chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza, której obszarem źródłowym są rejony Arktyki i Atlantyku Północnego, ale także Kanady. Po drodze powietrze się transformowało i ogrzewało. Już jutro dzień gorący na sporym obszarze Polski jest prognozowany. Aczkolwiek na początku lipca temperatury zauważalnie spadną w całym kraju, ale nie powinno być generalnie dramatu i mają oscylować w okolicach normy wieloletniej, a nawet nieco powyżej.

Trajektoria wsteczna na 26 czerwca 2023, 12 UTC dla Warszawy. Ukazane jest jaką drogę pokonało powietrze w minionych 7 dniach zanim dotarło do stolicy Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Anomalia temperatury powietrza na 27 czerwca 2023 dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

ujemna anomalia dobowa temperatury wczoraj - to efekt inwazji zimna
Inwazja zimna powodowało wczoraj ujemną anomalie dobową temperatury w wielu regionach Polski

Inwazja zimna dobiega końca. Prognozowana anomalia dobowa temperatury na okres od 28.06.2023 r. do 4.07.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

dni upalne i gorące w prognozach
Dni gorące powrócą od jutra do Polski, upał w kolejnych tygodniach lipca

Dni upalnych nie będzie już w czerwcu. Poczekamy na nie do lipca 2023 r. w Polsce

Nic nie wskazuje, aby pod koniec czerwca zdarzyły się kolejne w tym roku dni upalne. Na upalne dni i fale upałów będziemy musieli poczekać do lipca. Wstępne i wciąż zmieniające się prognozy sygnalizują możliwość wystąpienia dni upalnych w okolicach 5-7 lipca 2023 r. Jednak na tak odległy okres prognozy nie mają wysokiej sprawdzalności. Anomalia miesięczna temperatury za czerwiec, czyli pierwszy miesiąc lata wyjdzie w okolicach 0.9-1°C. Najchłodniej w mijającym miesiącu jest na południu i wschodzie, południowym wschodzie, gdzie szósty miesiąc roku zapisze się w normie klimatycznej.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.06.2023 r. do 30.06.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

czerwiec 2023 r. z wysokimi temperaturami
Czerwiec 2023 r. zapisze powyżej normy termicznej na dużym obszarze Polski

Inwazja zimna w kraju. Napłynęła do nas zimna i chwiejna masa powietrza o cechach polarnomorskich. Od jutra wrócą do Polski wysokie temperatury, które będą charakterystyczne dla dnia gorącego

Jeszcze w poniedziałek na przeważającym obszarze Polski panował dzień gorący, a na zachodzie przed frontem chłodnym, który był poprzedzony linią zbieżności wiatru również dzień upalny. We wtorek ochłodziło się w całym kraju i za głównym frontem rozwijała się masowa konwekcja w wielu regionach Polski. Gdzieniegdzie z uwagi na nisko położoną izotermę zero występowały obfite opady gradu, które powodowały szkody na polach uprawnych oraz zamieniały krajobrazy na bardziej zimowe niż letnie.

Wyładowania atmosferyczne CG+ IC – suma 24 h, odnotowane ubiegłej doby przez profesjonalny system PERUN na obszarze Polski

inwazja zimna i burze w wielu regionach Polski
Silne burze w kraju wystąpiły ubiegłej doby, dziś obszar i natężenie zjawisk było znacznie niższe

Gwałtowne burze w kolejnych tygodniach i możliwość upału

Od jutra odczujemy zmianę kierunku adwekcji mas powietrza i zaczną docierać do nas coraz cieplejsze masy powietrza. Będzie wiele regionów, gdzie to temperatura przekroczy 25-27°C, powodując wystąpienia dnia gorącego. Jednak pod koniec miesiąca i na początku lipca musimy liczyć się z możliwością tworzenia chmur burzowych cumulonimbus z przelotnymi i nierównomiernymi opadami w wielu regionach Polski, które przyniosą miejscami burze.

Inwazja zimna wycofa się, idzie silne ocieplenie

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 28.06.2023 r. do 7.07.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

inwazja zimna wycofa się
Wysokie temperatury przed nami i silne burze

Dni upalne w czerwcu zdarzały się, ale generalnie nie było to częste zjawisko. Były rejony naszego kraju, gdzie upał utrzymywał się przez trzy dni z rzędu, dodatkowo zdarzyły się pierwsze w tym roku noce tropikalne, ale ich zasięg też nie był specjalnie duży. Na prawdziwą fale upałów będziemy musieli poczekać do lipca. Aczkolwiek nie widać jej jeszcze w prognozach na pierwsze dni nowego miesiąca.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura według WRF-ICON na okres od 29.06.2023 r. do 2.07.2023 r. dla Polski

Wstępne prognozy modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych wskazują, że dni upalne powinny pojawić się w okolicach 5-8 lipca (+/-2 dni). Niewykluczone, że to właśnie wtedy pojawi się większa i dłuższa fala upałów. Zagrożenie okresami silnymi burzami będzie duże, ale nie da się ich prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego też prognozy numeryczne śledzimy i wkrótce podamy więcej precyzyjnych prognoz numerycznych.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl