Kolejne groźne burze, także superkomórkowe tworzą się nad Polską. Prawdopodobne kolejne tornada

Groźną sytuacje pogodową mamy dziś w Polsce. W rejonie Lublina wystąpiła trąba powietrza związana z mezocyklonem superkomórki burzowej. Kolejne burze, w tym także te zawierające mezocyklon rozwijają się nad naszym krajem.

Dzisiaj sytuacja synoptyczna sprzyja rozwojowi silnych burz, także tych zawierających rotujący prąd wstępujący. Obecnie na zobrazowaniach radarowych widoczne są silne komórki burzowe. Niektóre z nich wykazują klasyczne cechy dla burz superkomórkowych, jakie mogą przynieść grad, ulewny deszcz, niszczący wiatr a nawet trąby powietrzne.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB wskazują, że najgroźniejsze burze znajdują się na Mazowszu i lokalnie przybrały postać burz superkomórkowych. Grzmi również m.in na Ziemi Łódzkiej oraz w Wielkopolsce.

Niski poziom kondensacji, silniejsze przyspieszenie prądów wstępujących, jak i też istotnie nasilone środowisko kinematyczne w pobliżu niżu może doprowadzić do kolejnego przypadku trąby powietrznej w Polsce, zwłaszcza z burz zawierających mezocyklon.

Zobrazowanie radarowe z sieci teledetekcji POLRAD IMGW-PIB z godziny 14:20 21 maja 2019 r.

Dane z detektorów wyładowań Blitzortung

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ NIŻEJ