„Kopuła ciepła” nadciąga nad Polskę. Pogoda szykuje niespodziankę. Będzie nawet 14°C. Poczujemy wiosenne temperatury

„Kopuła ciepła” da się we znaki w przyszłym tygodniu. Szczególnie ciepło zapowiada się początek nowego miesiąca, gdy to temperatura może być znacznie powyżej 10°C.

W ostatnią niedzielę stycznia 2024 r. odnotowano absolutny rekord temperatury powietrza dla Wysp Brytyjskich. Za sprawą oddziaływania silnych zjawisk fenowych odnotowano silny wzrost temperatury powietrza. Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m n.p.g zmierzono aż 19.2°C. Ówczesny rekord temperatury na tym obszarze dla stycznia wynosił 18.3°C i zmierzono go w następujących latach: 1958, 1971, 2003. Jednak już w drugiej połowie rozpoczynającego się tygodnia odnotujemy w Polsce miejscami temperatury w okolicach 12-14°C. Zrobi się iście wiosennie.

kopuła ciepła na Wyspach Brytyjskich
Nowy rekord temperatury dla stycznia na Wyspach Brytyjskich w niedzielę, 28 stycznia 2024 r.

„Kopuła ciepła” może pojawić się nad Polską w pierwszej dekadzie lutego 2024 r.

W trzeciej dekadzie stycznia poczuliśmy wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej, obserwowano duży dynamizm w pogodzie, który wynikał z oddziaływania ośrodków niskiego ciśnienia wraz z systemami frontów atmosferycznych. Nie brakowało silnego wiatru oraz częstych opadów atmosferycznych, jak i też pojedynczych burz. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje numeryczne na koniec miesiąca i pierwsze dni lutego.

Nie mamy co liczyć, aby w perspektywie 7-12 dni nastąpił powrót zimowych warunków w Polsce. Najczęściej średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla termicznego przedwiośnia, a nawet okresami wczesnej wiosny termicznej. Najczęściej za dnia temperatura będzie na plusie, ale okresami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń nocami zdarzy się mróz, który może utrzymywać się początkowo o świcie. W pierwszej dekadzie lutego musimy spodziewać się nie tylko wysokich temperatur, ale również okresowo wichur, które najsilniejsze okażą się na północy, jak i też w górach. Okresami powyżej 72 km/h powieje w głębi kraju, powodując lokalne szkody i przerwy w dostawach prądu.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 28.01.2024 r. do 2.02.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

wysoka temperatura wpłynie na pogodę
Kopuła ciepła ma się intensyfikować w pierwszych dniach lutego 2024 r.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 2.02.2024 r. do 7.02.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

wysoka temperatura i prognozowana kopuła ciepła
Kopuła ciepła i prognozowana jej intensyfikacja w lutym 2024 r.

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 7.02.2024 r. do 12.02.2024 r. według modelu amerykańskiego GEPS

kopuła ciepła
Powrotu zimy termicznej nie widać w prognozach

Silny wyż wpłynie na pogodę, potem dostaniemy się w zasięg niżów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej atmosfery

Na początku nowego tygodnia znajdziemy się jeszcze pod wpływem słabnącego, lecz rozległego wyżu barycznego. Zapewni on na ogół stabilną pogodę i coraz więcej Słońca. Napływać mają do kraju ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego o coraz niższej zawartości wilgoci.

Prognozowane orientacyjne średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 28.01.2024 r. do 6.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

wyż wpłynie na pogodę w Polsce
Wyż baryczny i jego duży wpływ na pogodę pod koniec stycznia 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Prognoza usłonecznienia w godzinach na okres od 28.01.2024 r. do 6.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

kopuła ciepła i dużo słońca pod koniec stycznia 2024 r.
Prognoza usłonecznienia do 7 lutego 2024 r. wstępnie. Źródło: CMM IMGW

Kopuła ciepła w prognozach

Najwyższe temperatury wraz z początkiem nowego miesiąca odnotujemy na zachodzie, południowym-zachodzie i południu naszego kraju. Natomiast najchłodniej będzie na północy, północnym-wschodzie oraz w obszarach podgórskich. W pierwszych dniach nowego miesiąca temperatura będzie wyższa o nawet 5-12°C od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu roku, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Kopuła ciepła w predykcjach modeli. Będzie bardzo duża dodatnia anomalia temperatury

Wstępna predykcja temperatury powietrza na 4 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

kopuła ciepła w prognozach
Wstępna predykcja wysokiej temperatury powietrza na 4 lutego 2024 r. według modelu ECMWF

Wysoka temperatura na początku lutego. Blisko 15°C możliwe na południu i południowym-zachodzie Polski

Średnia dobowa temperatura powietrza ma być na ogół charakterystyczna dla przedwiośnia. W najbliższy weekend na dużym obszarze Polski przejściowo średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla wiosny termicznej, lecz nie będzie to jeszcze stały trend, lecz jedynie epizod. Średnia dobowa temperatura powietrza powinna przekroczyć w tym okresie 5°C, co oznacza wiosnę termiczną. Są predykcje wskazujące średnią temperaturę w okolicach 7-9°C w okolicach 3-4 lutego 2024 r. Przynajmniej do 7 lutego 2024 r. powinny utrzymać się temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia, a przez krótki okres charakterystyczne dla wiosny termicznej. Potem temperatury powinny spaść, jednak nie przewiduje się nawrotu zimy termicznej.

Polecamy: Dramatyczny mróz na przełomie miesięcy w Azji

Prognozowany orientacyjny trend temperatury na wysokości 2 m według różnych modeli numerycznych dla południowych rejonów Polski do 7 lutego 2024 r.

kopuła ciepła w prognozach
Kopuła ciepła i możliwe około 14 stopni w pierwszy weekend lutego na południu i południowym-zachodzie. Źródło: meteologix.com

Prognozowana wstępnie średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 28.01.2024 r. do 6.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wysoka temperatura w Polsce
Przedwiośnie, a okresami wiosna termiczna. Kopuła ciepła sięgnie Polski na początku lutego 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Niewykluczone, że akcenty zimowe będą zdarzać się okresami w drugiej i trzeciej dekadzie lutego, lecz trwałej zimy z tego nie powinno być. Bardziej przyjąć może to formę kilkudniowych epizodów. Co prawda możliwe są czasem większe śnieżyce i miejscami mróz dwucyfrowy, lecz nie będą to tak duże spadki temperatury, jak w styczniu. Prognozy numeryczne stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Źródło: Fanipogody.pl