Dramatyczny mróz na przełomie miesięcy. Termometry wskażą -50 stopni. Wyż z ciśnieniem 1040 hPa namiesza w pogodzie

Nad naszym regionem rozbudował się wyż. Oznacza to odpoczynek od dynamicznej, wietrznej pogody, jaka za nami. Nocami pojawia się mróz, jednak nie będzie on silny. Zwłaszcza gdy porównamy to z tęgimi mrozami, jakie panują w azjatyckiej części Rosji. Od tego zaczniemy dzisiejszy wpis, by w drugiej jego części przeanalizować najnowsze prognozy pogody dla Polski na najbliższe dni.

Silny mróz na wschodzie. Czym jest spowodowany?

Jeśli, jak ja, z utęsknieniem wypatrujecie wiosny, polecam zerknąć na poniższe dane. Mróz w Azji jest wciąż potężny i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Wszystko przez potężne wyże, które królują w tym regionie.

Mróz na wschodzie. Dominacj wyżów
Dominacja wyżów w środkowej Azji. Poteżny mróz w regionie

Widzimy, że wyże są naprawdę silne. Ciśnienie w regionie sięga 1050 hPa. Powoduje to silny spływ chłodnych mas powietrza z północy. Dodatkowo, wskutek radiacji ciepłych mas powietrza temperatury nocami bardzo szybko spadają. Arktyczne masy powietrza dodatkowo wychładzają się nad lądem i wszystko to prowadzi do tego, że mróz w środkowej i północnej Azji jest naprawdę tęgi. Poniżej dziesięć miejsc w Azji, w których odnotowano najniższą temperaturę ostatniej doby.

Mróz w Azji do -50 stopni Celsjusza
Silny mróz w Azji ostatniej doby

Widzimy, że wszystkie stacje umiejscowione są w Rosji. Są to regiony w okolicach granicy z Mongolią. Temperatury spadają tu w okolice -55 stopni Celsjusza. Prognozy pogody dla tego regionu są jednoznaczne. Luty przyniesie kontynuację srogiej zimy, a mróz nie odpuści. Dlatego wróćmy już na nasz kontynent. U nas jeszcze może wiosny nie ma, ale patrząc na powyższe pomiary temperatury, jest mi zimno nawet pod kocem, spod którego przygotowuję dla Was ten artykuł.

Mróz w Europie nieco oddał pole i zajęły jego miejsce cieplejsze masy

Szczęśliwie (fani zimy, nie bijcie), zima w Europie wycofała się na wschód i północ. Zwłaszcza na wschód, ponieważ w Skandynawii również notujemy w ten weekend odwilż. Chłodno jest również na południowym wschodzie Europy. Dajmy na to w Rumunii, jest od wielu dni znacznie chłodniej, niż w naszym kraju. Jak będzie wyglądało to w kolejnych dniach? Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Europy.

Mróz wycofał się na wschód Europy

Powyższa animacja doskonale potwierdza tezę, którą napisałem powyżej. Mróz i zima wycofały się na wschód Europy. Podczas gdy na Półwyspie Iberyjskim termometry coraz częściej pokazują już ponad 20 stopni na plusie, w europejskiej części Rosji mróz sięga wciąż -30 stopni. Zaskoczeniem są dodatnie temperatury w Skandynawii, jednak zmieni się to przełomu pierwszej i drugiej dekady lutego. Po dziesiątym lutego na północy Europy temperatura znów spadać może w okolice -20 stopni Celsjusza. Dla mnie najważniejsze jest jednak, że na powyższej mapie nie widać dłuższych okresów z ujemnymi temperaturami w naszym regionie. Mróz szalał będzie jeszcze na wschodzie, okresami na północy. W Polsce i naszym regionie zimy na ten moment w prognozach nie widać. Przyjrzyjmy się temu dokładniej. Przeczytaj również: Wiosna w Polsce w kolejnych dniach. Temperatury nawet do +14 stopni

Prognoza pogody dla Polski na kolejne dni

W moim województwie zaczęły się ferie (mieszkam w lubelskim). Znajomi pytają mnie, „Michał, jaka będzie pogoda w nadchodzących dwóch tygodniach?” Odpowiadam. Na nizinach, prócz wyspecjalizowanych stoków ze sztucznym naśnieżaniem, to na nartach nie pojeździmy. Temperatury nie pozwolą na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej, mimo że śnieg okresami padał będzie w wielu regionach kraju.

Prognoza pogody dla Polski. Brak opadów w najbliższych dniach
Prognoza pogody. Brak opadów w najbliższych dniach

To znaczy, w najbliższych dniach opady nad Polską nie wystąpią, ponieważ dostaliśmy się pod wpływ wyżu z południa Europy. Wyż ten mocno zmieni nam pogodę w najbliższych dniach. Po okresie dynamicznej, wietrznej pogody, nastąpi uspokojenie. W wielu regionach spodziewać możemy się nawet przejaśnień, a temperatury przez całą dobę będą dodatnie. Wyjątkiem są regiony wschodnie, gdzie nocami termometry wskazywać mogą minimalnie poniżej zera. Sytuacja zmieni się w drugiej części tygodnia, kiedy to nad krajem przemieszczał będzie się front atmosferyczny.

W drugiej części tygodnia opady wrócą do Polski
Front atmosferyczny nad Polską

Wraz z przemieszczaniem się nad Polską frontu atmosferycznego, z zachodu na wschód sunęła będzie również strefa opadów. Mróz nie będzie występował, dlatego będą to opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatury cały czas na plusie. Mało tego, w okolicach 6-8 lutego prognozy pogody dla Polski widzą wzrost temperatury ponad 10 stopni Celsjusza. Ciepło zrobi się praktycznie w całym kraju, nawet na biegunie zimna, na północnym wschodzie termometry wskazywały będą powyżej 5 stopni Celsjusza. Na ten moment wygląda na to, że zima nam nieco odpuści. Jednak nie chwalmy zimy przed zachodem słońca (czy jakoś tak). W drugiej i trzeciej dekadzie lutego możliwe są akcenty zimowe.