Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Linia szkwału nad Polską. Burze superkomórkowe, wiatr ponad 90 km/h, duży grad i silne ulewyLinia szkwału występuje nad Polską. Burze superkomórkowe w minionych godzinach, wiatr ponad 90 km/h, odnotowano duży grad na Podkarpaciu i silne ulewy na południu i południowym wschodzie

Linia szkwału pojawiła się nad Podkarpaciem

W ciągu doby Polska dostaliśmy się pod wpływ ośrodków niskiego ciśnienia znad południowej Europy. Zaznaczy się również w kolejnych godzinach strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, wraz z linią zbieżności wiatru. Panuje typowa niżowa pogoda. Docierać będą ciepłe i chłodne masy powietrza w zależności od regionu. Najcieplej będzie w południowo wschodnich i wschodnich rejonach kraju, najchłodniej natomiast na zachodzie.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 5.08.2023, 06 UTC dla Polski

gwałtowne burze nad Polską
Linia zbieżności wiatru i front nad Polską

Sobota przynosi w dzień zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu. Szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie z burzami. Lokalnie z dużym gradem. Opady wielkoskalowe na południowym zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Możliwa wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, jednak w burzach od 30 mm do 50 mm. Dziś w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie od 25°C do 30°C. Ponadto na pozostałym obszarze od 18°C  do 24°C, głównie w rejonach podgórskich Sudetów około 14°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W burzach porywy wiatru do 90-100 km/h, a w górach do 70 km/h.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

gwałtowne burze dziś nad Polską
Linia szkwału i gwałtowne superkomórki burzowe dziś nad Polską

Groźne burze nad Polską

Po godzinie 6 czasu lokalnego w okolicach Rudnika nad Sanem (pow. niżański, woj. podkarpackie) przechodziła superkomórka burzowa, przynosząc również opady dużego gradu dochodzącego do 2,5-3 cm średnicy. Lokalnie średnica gradu mogła być większa. Następnie superkomórka burzowa skierowała się północ i wpływała na pogodę w rejonie Janowa Lubelskiego. Potem gwałtownie osłabła i zaniknęła.

Zobacz też: Silne burze. Nawałnice 5 sierpnia 2023. Potężne burze wkraczają do Polski. MCS na pół kraju. RCB wysyła alerty

Następna superkomórka burzowa, która uformowała się około godziny 6:00 woj. lubelskim, kierowała się na miejscowość Cyców w pow. łęczyńskim i mogła na swojej trasie przynosić opady dużego gradu.

W kolejnych godzinach zaobserwowaliśmy wzrost aktywności burzowej na Podkarpaciu, gdzie nasunęła się strefa znad wschodniej części Słowacji. Uformował nam się mezoskalowy układ konwekcyjny, który na zobrazowaniach radarowych ma charakter liniowy. Cała strefa burz przemieszcza się na nad Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską i częściowo Mazowsze.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym oraz nałożone wyładowania atmosferyczne

linia szkwału nad Polską
Linia szkwału nad Polską, duża aktywność elektryczna

Silne burze nad Polską

Od godzin porannych obserwowane są silne burze i duże ulewy, które zaznaczają się nad Polską południowo wschodnią i południową. System burzowy minął Rzeszów i przemieszcza się w głąb województwa lubelskiego. Niewykluczone są na trasie tego systemu burzowego silne, konwekcyjne porywy wiatru, wysoka aktywność elektryczna i opady gradu. W zasięgu układu konwekcyjnego możliwe są punktowe podmuchy do 80-100 km/h. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych sygnalizują bardzo wysoką aktywność elektryczną. Duża wodność atmosfery i umiarkowana prędkość przemieszczania może skutkować dużą kumulacje opadów, prowadząc do zalań i podtopień.

Linia szkwału i gwałtowne burze superkomórkowe, 5 sierpnia 2023 r. nad Polską

Gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze w sobotę nad Polską

Pojawiają się również kolejne informacje o opadach dużego gradu, który pojawiły się z burz superkomórkowych przed mezoskalowym układem konwekcyjnym, jaki wpływa na pogodę na południowym wschodzie Polski. Najnowsze zobrazowania z sieci radarów dopplerowskich wchodzących w skład POLRAD nie sugerują, aby obecnie nad krajem występowały silne struktury z rotującymi prądami wstępującymi, czyli mezoskalowym. Jednak w kolejnych godzinach możliwe są następne superkomórki z gradem do 3-5 cm, ulewnymi opadami i wiatrem do 90-100 km/h. Nie można wykluczyć lokalnych trąb powietrznych w kolejnych godzinach.

linia szkwału i gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze dziś nad Polską. Linia szkwału uległa nieco dezintegracji

Wielkoskalowe, a miejscami konwekcyjne, silne opady deszczu notowane są natomiast w pasie od Małopolski i Śląska aż po Ziemię Łódzką i przesuwają się dalej na północ. Miejscami sumy opadowe już sięgają do 30-50 mm, prowadząc do miejscowych zalań, a to nie koniec opadów burzowych i wielkoskalowych w kolejnych godzinach.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz