Załamanie pogody będzie silne. Gradobicia, punktowe tornada i wysoka aktywność elektryczna oraz upał. Burze superkomórkowe i MCS uderzą

Załamanie pogody w ostatni dzień weekendu da się we znaki. Przed nami również burzowa nadchodząca noc w części naszego kraju, gdzie burze mogą powodować podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne.

Załamanie pogody w Polsce. Silne burze w kraju

Wskazywaliśmy, że dziś burze będą występować nie tylko za dnia, ale również w nocy z soboty na niedzielę. Strefa burzowa nasuwa się już znad Słowacji nad woj. małopolskie i w kolejnych godzinach wędrować ma na północ. Intensywność zjawisk okaże się umiarkowana, miejscami wysoka, utrudniając nam nocny wypoczynek. Niewykluczone, że w początkowej fazie burz towarzyszyć będzie im silny wiatr, opady gradu oraz obfite, miejscami nawalne opady deszczu. Natomiast w zachodniej połowie kraju spodziewane są silne opady ciągłe.

Dziś już od pierwszej części dnia obserwowaliśmy silne załamanie pogody. Jednak już minionej nocy pojawiały się pierwsze burze na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Już w godzinach porannych na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, pojawiły się superkomórki burzowe, które nieść mogły opady większego gradu niż 3 cm. Potem rozwinął się na pograniczu Słowacji i Podkarpacia, mezoskalowy układ konwekcyjny, który w początkowej fazie przybrał formę liniową, a na jego czele można było podziwiać rozległy i nisko zawieszony wał szkwałowy. Miał on trajektorie na północ, północny wschód.

Obfite opady burzowe prowadziły do podtopień i zalań, a ponadto w województwie małopolskim odnotowano szybki wzrost poziomu wód w ciekach wodnych i rzekach. Na niektórych posterunkach odnotowano wzrost do poziomu wysokiego i przejściowo alarmowego, co więcej w północnej części woj. podkarpackiego odnotowano szkody wiatrowe z układu konwekcyjnego. Warto również wspomnieć, że w pasie od Pomorza aż po Dolny Śląsk są obserwowane na radarach meteorologicznych wielkoskalowe opady deszczu, które są słabe, umiarkowane. Warto również wspomnieć, że na zachodzie pojawiały się dziś raporty o lejkach kondensacyjnych, które nie miały kontaktu z gruntem.

Burze nad Polską, 5 sierpnia 2023 r.

załamanie pogody w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską. Załamanie pogody daje się we znaki

Burzowa i deszczowa noc przed nami, początkowo możliwy większy grad

W nocy burze prognozowane są w centralnej, południowej i częściowo wschodniej części kraju. Najintensywniejsze prognozowane są strefie frontowej, czyli w pasie od Mazur przez Mazowsze, po Małopolskę i Podkarpacie. Mogą to być burze o strukturze wielokomórkowej – MCS, jak i też miejscami superkomórki burzowe, zwłaszcza początkowo. Szacuje się, że w burzach opady deszczu mogą wynosić 20-25 mm, gdzieniegdzie w strefie najsilniejszych burz 35-60 mm, a porywy wiatru zwłaszcza w pierwszej połowie nocy do około 80-90 km/h. Możliwe gdzieniegdzie opady gradu do 2-3 cm.

Prognoza burzowa na noc z 5/6 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

załamanie pogody w kraju i silne burze
Załamanie pogody w nocy nad Polską według IMGW-PIB

Załamanie pogody w kraju. Będą silne ulewy wielkoskalowe, konwekcyjne i silne burze

Noc z soboty na niedzielę przyniesie silne załamanie pogody. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na wschodzie kraju. Jednak wielu regionach konwekcyjne i wielkoskalowe opady deszczu i burze. Jednostajne opady zaznaczą się głównie w zachodniej połowie naszego kraju. Gdzieniegdzie opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, w woj. śląski i małopolskim do 50-60 mm. Miejscami z uwagi dużą wilgotność względną i słaby wiatr, uformują się krótkotrwałe mgły ograniczająca widzialność do 200-300 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 14°C na zachodzie do 20°C, w rejonach podgórskich Sudetów, od 11°C do 13°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach początkowo do 80 km/h, a w górach do 70 km/h.

Gwałtowne burze nad Polską, 5 sierpnia 2023, 20:13 czasu urzędowego w ciągu minionych 120 minut

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody i silne burze w kraju

Niż baryczny z rodowodem śródziemnomorskim namiesza w pogodzie i będzie się pogłębiał nad krajem

W niedzielę Polska znajdzie sie pod wpływem systemu frontów atmosferycznych i pogłębiającego się układu niżowego o imieniu Zacharias przemieszczających się z południa na północ nad krajem, który przyniesie konwekcyjne opady deszczu i silne, miejscami powodujące znaczne szkody burze. Prognozy numeryczne wskazują, że w ostatni dzień weekendu, największych opadów powinniśmy spodziewać w całym pasie zachodnim i częściowo centralnym. Nad naszym krajem znajdą się dwie masy powietrza, czyli od zachodu spływać ma chłodne polarnomorskich z północnych rejonów kontynentu, a od południowego wschodu z rejonu Bałkanów i Morza Czarnego, jakie spowodują występowanie dość wysokich temperatur w całym pasie wschodnim Polski. Niewykluczone jest wystąpienie dnia upalnego, potem rozwiną się gwałtowne burze. Od poniedziałku duże ochłodzenie i silny wiatr, szczególnie odczuwalny na północy, gdzie wystąpi wichura i cofka na Bałtyku. Obserwuj na bieżąco radary opadów.

Prognoza sytuacji barycznej na 6 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

gwałtowne burze w kraju
Załamanie pogody i gwałtowne burze nad Polską, 6 sierpnia 2023 r.

Niżowa pogoda w kraju

Niedziela przyniesie na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie duży grad. Ponadto w czasie burz skumulowane sumy opadowe mogą sięgać 30 mm, lokalnie do 40-50 mm, prowadząc do zalań i podtopień. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół duże, opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym i silnym, przeważnie o charakterze jednostajnym. Spodziewana wysokość opadów przeważnie do 40 mm, lokalnie na Pomorzu do 50 mm, ale także i miejscami w burzach.

Upał będzie krótkotrwały i na niewielkim obszarze w niedzielę

Ponadto w najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 16°C na zachodzie do 24°C w centrum i około 32°C na Suwalszczyźnie. Jednak wyraźnie chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów około 14°C. Wiatr będzie na słaby i umiarkowany. Głównie nad morzem okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zmieniających się, lecz z przewagą kierunków północnych i zachodnich. Tylko burzach porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, w górach do 80 km/h. Niewykluczone punktowe trąby powietrzne w obrębie superkomórek burzowych, lecz ryzyko ich wystąpienia nie będzie wysokie.

Prognozowana temperatura na 2 m, 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

silne burze w kraju
Gwałtowne burze w niedzielę nad Polską i silne załamanie pogody oraz spory kontrast termiczny

Załamanie pogody i silny burze. Dynamiczna pogoda 6 sierpnia 2023 w Polsce

silne burze w kraju
Gwałtowne burze w niedzielę nad Polską

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl