Mróz -40 na północy. W lutym chłód wróci do Polski. Kiedy i jak zimno będzie w Polsce?

Ostatnie dni temperatury w Polsce nie przypominają nam zimowych. Silny mróz został wypchnięty daleko na wschód od kraju. Zima panuje na południowym wschodzie i wschodzie kontynentu. W Polsce natomiast w weekend na zachodzie kraju pojawić może się nawet 8 stopni Celsjusza. Sytuacja zmieni się z początkiem lutego. Mróz wróci do Polski. O tym jak będzie silny napiszę w ostatniej części wpisu. Zacznijmy od sytuacji w Europie.

Potężny mróz na południowym wschodzie Europy. Zamarzające dzikie zwierzęta

Niestety, złych wieści z południowo wschodnich krańców Europy ciąg dalszy. Po silnych śnieżycach, które sparaliżowały część kraju do Turcji wkroczył mróz. Spadki temperatury są ekstremalnie silne.

Mróz w Turcji jest silny

Obecnie mróz w nocy sięga -15 stopni. Jeszcze kilka dni temu, na północnym wschodzie temperatura spadała jeszcze mocniej. Mróz sięgał nawet poniżej -30 stopni Celsjusza. Turcy, nawet Ci zamieszkujący tereny górskie, nie są przygotowani na tak silne spadki temperatury powietrza. Nie są na to przygotowane również ich zagrody służące do nocowania zwierząt hodowlanych. Kilka dni temu Świat obiegły dramatyczne obrazki z Turcji obrazujące zwierzęta, które dosłownie zamarzły. Są to zwierzęta zarówno hodowlane, jak i dziko żyjące. Przykry widok.

Mróz wraca również w inne regiony Europy

W obecnym okresie chłodniej jest w Turcji niż w Skandynawii. Spowodowane jest to zachodnią cyrkulacją strefową. W Skandynawię uderzają kolejne niże atlantyckie, niosąc ze sobą ciepłe masy powietrza (oraz silne wichury). Jednak sytuacja ta zmieni się wraz z nadejściem lutego. Na północ kontynentu wróci mróz. Temperatura na północy Finlandii znów spadnie lokalnie do -40 stopni. Obecnie o tak niskich temperaturach mówić możemy jedynie w przypadku krańców północno wschodnich Europy. Jednak patrząc na prognozy na początek lutego, sytuacja wróci do normy. Silnych spadków temperatury uświadczą znów mieszkańcy Szwecji, Finlandii, czy Republik Bałtyckich. Mróz powróci również na Bałkany.

Mróz wróci na północ Europy

Powyższa mapa (model GEMS) to prognoza temperatury na 3 lutego. Na mapie widać, że mróz na północy będzie znów silny. Duże spadki temperatury będą możliwe, ponieważ na północnym wschodzie Europy dojdzie do rozbudowy wyżu. Zablokuje on cyrkulację zachodnią właśnie w regionie Skandynawii. Dlatego w region spływać zacznie znów chłodne, arktyczne powietrze, a mróz znów będzie siarczysty. Początek lutego przyniesie na północy Skandynawii całodobowy mróz poniżej -20 stopni, a nocami temperatura spadać może nawet do -40 stopni. O pogodzie w Europie Północnej piszę dlatego, by pokazać Wam, że to jeszcze nie wiosna. Chłód wróci jeszcze do Polski.

Kiedy w Polsce wrócą temperatury poniżej zera?

Opisałem już mróz w Turcji i jego dramatyczny wpływ na zwierzęta. Wspomniałem również o tym, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Świadczy o tym powrót bardzo niskich temperatur na północ kontynentu. We wstępie napisałem, że chłód wróci jeszcze do Polski. Sprawdźmy zatem kiedy zrobi się zimno oraz czy czeka nas mróz siarczysty w Polsce.

Na animacji widać, że chłodniej zrobi się w kraju od poniedziałku. Mróz nie obejmie całego kraju. Zachód wciąż pozostanie w strefie cieplejszych mas powietrza i temperatury w dzień będą minimalnie dodatnie. Nocami, na krańcach zachodnich dalej mróz występował nie będzie. W przeciwieństwie do wschodniej i centralnej Polski. Tutaj nocami temperatura spadać może w okolice -5 stopni. W okolicach środy cieplejsze masy powietrza wleją się do całego kraju. Pod koniec przyszłego tygodnia mróz w Polsce może być siarczysty.

Mróz w Polsce pod koniec przyszłego tygodnia może być siarczysty.

Model GEMS dla nocy z piątku na sobotę 4/5 lutego widzi spadki temperatury w okolice nawet minus 15, minus 20 stopni. To już jednak odległe terminy w prognozach. Z kolei model GFS nie widzi wtargnięcia arktycznego powietrza w głąb kraju. Mróz pozostać ma na początku lutego poza naszą wschodnią granicą, a sytuacja pogodowa będzie podobna do tej obecnej. Będziemy Was informować na bieżąco. Jednak na ten moment nie widać powrotu silnych mrozów i ostrej zimy do kraju. Czyżby „plotki” o szybkiej i ciepłej wiośnie miały sens?