Mróz na północy i północnym – wschodzie, dużo cieplej na południu. Dwie pory roku toczą ze sobą walkę nad Polską. Jednym słowem wiosna walczy z zimą. Ostatecznie w drugiej części tygodnia wygra zima i arktyczne powietrze obejmie cały nasz kraj.
Duża różnica temperatury nad krajem
W środę zgodnie z prognozami dochodzi do starcia mroźnego powietrza z północy, północnego – wschodu ze znacznie cieplejszym polarnomorskim zaciąganym z południa, południowego – zachodu. Pomiędzy Suwalszczyzną a Dolnym Śląskiem i Śląskiem Opolskim. Wytworzył się ponad 18°C kontrast temperaturowy co nie zdarza się często w naszych szerokościach geograficznych i jest warte odnotowania.
Temperatura powietrza – 3 stycznia 2024 r. o godzinie 14:00 czasu lokalnego nad Polską
Ogromna różnica temperatury nie zdarza się często
Warto zwrócić uwagę na znaczącą różnicę temperatury pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem Polski. Jest to prawie 19°C! ?️
Wynika to z układu frontów atmosferycznych i mas powietrza nad naszym krajem. ?#IMGW #meteo #pogoda #temperatura pic.twitter.com/0it7AmAw7o
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024
„Polski biegun zimna” chłodniejszy niż górskie szczyty. ❄️
Różnica minimalnej temperatury powietrza pomiędzy najchłodniejszym a najcieplejszym miejscem w Polsce dziś w nocy wyniosła aż 12°C❗#IMGW #meteoIMGW #śnieg #deszcz #zima #styczeń #podsumowanie #temperatura #meteo pic.twitter.com/HpCAVLaCSV
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024
Dla północnego wschodu Polski, w pasie od Gdańska po Białystok, obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu (miejscami 10-15 cm).
W niektórych miejscach zrobiło się już biało! ☃️Płn. Mazowsze. Fot. T. Szewczak ?#IMGW #meteo #śnieg #zima #styczeń pic.twitter.com/1VilKecAoZ
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024
Zima walczy z wiosną nad Polską. Mróz na północy i północnym – wschodzie
Zapowiadaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku, zaobserwujemy w naszej części nietypowe starcie mroźnego powietrza z północy i północnego – wschodu ze znacznie cieplejszym z południa, południowego – zachodu. Finalnie wygra to chłodniejsze, które obejmie cały kraj w drugiej połowie tygodnia. W ten sposób na około 1-2 tygodnie dojdzie do nawrotu zimowych warunków pogodowych do wielu regionów naszego kraju. Mocno wychłodzona masa powietrza spłynie po przejściu niżu w okolicach piątku, obejmując przeważający obszar Polski.
Temperatura powietrza – 3 stycznia 2024 r. o godzinie 18:00 czasu lokalnego w Polsce
Silny mróz w prognozach na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia
Na północy i północnym – wschodzie do godzin porannych w czwartek spadnie nawet 8-15 cm białego puchu. Od pierwszej części dnia sytuacja na drogach w północnej i północno – wschodniej części naszego kraju jest trudna. Poruszanie się po ciągach komunikacyjnych utrudnia nie tylko zalegające błoto pośniegowe i śnieg, ale także miejscami występujące opady marznące powodujące gołoledź.
W środę nad krajem znajduje się układ frontów atmosferycznych. Jest za odpowiedzialny przemieszczający się ośrodek niżowy z zachodu na wschód o imieniu Henk, którego centrum znalazło się w drugiej części dnia nad Danią. W ciepłym sektorze niżu znalazła się bardzo ciepła jak na styczeń masa powietrza. Natomiast w tym samym czasie na północy i północnego – wschodu oddziałuje mroźne powietrze pochodzenia arktycznego z północy i północnego – wschodu.
Zobacz też: Atak zimy w styczniu. Temperatura runie do -20. Śnieżyce w Polsce i regionie
Starcie dwóch pór roku nad Polską
Już dziś w godzinach porannych pomiędzy Dolnym Śląskiem a Suwalszczyzną kontrast temperaturowy sięgał blisko 18-19°C. Jednym słowem nad krajem obserwowaliśmy dwie strefy pogodowe. Na południu, południowym – zachodzie, zachodzie i częściowo wschodzie temperatury były bardziej charakterystyczne dla przedwiośnia, a nawet powiewu wiosny. Natomiast na północy i północnym – wschodzie w tym samym czasie panowała zima termiczna.
Zgodnie z predykcjami modeli numerycznych obfite opady śniegu na froncie okluzji zdarzyły się dziś głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, jak i też w północnej części woj. mazowieckiego oraz na północy i północnym – wschodzie Lubelszczyzny. Niektóre stacje synoptyczne IMGW raportowały także opady groźnego deszczu marznącego, które powodowały gołoledź. Tak było w minionych godzinach na stacjach PSHM m.in w Mławie i Terespolu oraz miejscami na Pomorzu.
Nietypowy podział termiczny prowadzi do występowania opadów deszczu w cieplejszej masie powietrza na południu, częściowo centrum i cz. wschodzie. Natomiast na północy w mroźnym powietrzu dominują opady śniegu, a gdzieniegdzie również deszczu marznącego powodującego gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem.
Kraj mocno podzielony w pogodzie
Północ Mazowsza, Pomorze, Warmia i Mazury oraz Podlasie i północno – wschodnia Lubelszczyzna, gdzie utrzymywała się przez dłuższy czas ujemna temperatura. Szczególnie zimno było na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokazały maksymalnie -6.5°C w klatce meteo. Jednak przed weekendem strumień masy arktycznej rozleje się na przeważający obszar Polski i zapanuje zima termiczna ze śniegiem i całodobowym mrozem.
W ciepłym sektorze niżu obserwujemy dziś przewagę opadów deszczu o natężeniu słabym i okresowo umiarkowanym. Do czwartkowego poranka na północy i północnym – wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie o kolejne 8-15 cm. Szczególnie w pasie od Warmii i Mazur po częściowo Podlasie.
Musimy w kolejnych dniach uważnie śledzić predykcje prognozowanej temperatury powietrza, ale wydaje się, że pod koniec 1 dekady grudnia największy mróz wystąpi na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach oraz częściowo Lubelszczyźnie. Zima termiczna z mrozem i śniegiem stanie się faktem. Pomiędzy modelami waha się jeszcze zasięg i grubość pokrywy śnieżnej.
Prognoza orientacyjna przyrostu pokrywy śnieżnej na okres od 3.01.2024 r. 12Z do 7.01.2024 r. według modelu ARPEGE dla Polski
Fanipogody.pl
Autor: Arkadiusz Wójtowicz