Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Bitwa mas powietrza nad Polską. Zima walczy z wiosną. Blisko 20 stopni kontrastu termicznego. Śnieżyce, opady marznące i mróz w krajuMróz na północy i północnym – wschodzie, dużo cieplej na południu. Dwie pory roku toczą ze sobą walkę nad Polską. Jednym słowem wiosna walczy z zimą. Ostatecznie w drugiej części tygodnia wygra zima i arktyczne powietrze obejmie cały nasz kraj.

Duża różnica temperatury nad krajem

W środę zgodnie z prognozami dochodzi do starcia mroźnego powietrza z północy, północnego – wschodu ze znacznie cieplejszym polarnomorskim zaciąganym z południa, południowego – zachodu. Pomiędzy Suwalszczyzną a Dolnym Śląskiem i Śląskiem Opolskim. Wytworzył się ponad 18°C kontrast temperaturowy co nie zdarza się często w naszych szerokościach geograficznych i jest warte odnotowania.

Temperatura powietrza – 3 stycznia 2024 r. o godzinie 14:00 czasu lokalnego nad Polską

mróz w Polsce
Duży kontrast termiczny dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Ogromna różnica temperatury nie zdarza się często

Warto zwrócić uwagę na znaczącą różnicę temperatury pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem Polski. Jest to prawie 19°C! 🌡️

Wynika to z układu frontów atmosferycznych i mas powietrza nad naszym krajem. 🔎#IMGW #meteo #pogoda #temperatura pic.twitter.com/0it7AmAw7o

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024

„Polski biegun zimna” chłodniejszy niż górskie szczyty. ❄️

Różnica minimalnej temperatury powietrza pomiędzy najchłodniejszym a najcieplejszym miejscem w Polsce dziś w nocy wyniosła aż 12°C❗#IMGW #meteoIMGW #śnieg #deszcz #zima #styczeń #podsumowanie #temperatura #meteo pic.twitter.com/HpCAVLaCSV

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024

Dla północnego wschodu Polski, w pasie od Gdańska po Białystok, obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu (miejscami 10-15 cm).
W niektórych miejscach zrobiło się już biało! ☃️

Płn. Mazowsze. Fot. T. Szewczak 📸#IMGW #meteo #śnieg #zima #styczeń pic.twitter.com/1VilKecAoZ

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 3, 2024

Zima walczy z wiosną nad Polską. Mróz na północy i północnym – wschodzie

Zapowiadaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku, zaobserwujemy w naszej części nietypowe starcie mroźnego powietrza z północy i północnego – wschodu ze znacznie cieplejszym z południa, południowego – zachodu. Finalnie wygra to chłodniejsze, które obejmie cały kraj w drugiej połowie tygodnia. W ten sposób na około 1-2 tygodnie dojdzie do nawrotu zimowych warunków pogodowych do wielu regionów naszego kraju. Mocno wychłodzona masa powietrza spłynie po przejściu niżu w okolicach piątku, obejmując przeważający obszar Polski.

Temperatura powietrza – 3 stycznia 2024 r. o godzinie 18:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz w Polsce
Mróz w Polsce. Duży kontrast temperatury 3 stycznia 2024 r. . Źródło: CMM IMGW

Silny mróz w prognozach na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia

Na północy i północnym – wschodzie do godzin porannych w czwartek spadnie nawet 8-15 cm białego puchu. Od pierwszej części dnia sytuacja na drogach w północnej i północno – wschodniej części naszego kraju jest trudna. Poruszanie się po ciągach komunikacyjnych utrudnia nie tylko zalegające błoto pośniegowe i śnieg, ale także miejscami występujące opady marznące powodujące gołoledź. 

W środę nad krajem znajduje się układ frontów atmosferycznych. Jest za odpowiedzialny przemieszczający się ośrodek niżowy z zachodu na wschód o imieniu Henk, którego centrum znalazło się w drugiej części dnia nad Danią. W ciepłym sektorze niżu znalazła się bardzo ciepła jak na styczeń masa powietrza. Natomiast w tym samym czasie na północy i północnego – wschodu oddziałuje mroźne powietrze pochodzenia arktycznego z północy i północnego – wschodu.

Zobacz też: Atak zimy w styczniu. Temperatura runie do -20. Śnieżyce w Polsce i regionie

Starcie dwóch pór roku nad Polską

Już dziś w godzinach porannych pomiędzy Dolnym Śląskiem a Suwalszczyzną kontrast temperaturowy sięgał blisko 18-19°C. Jednym słowem nad krajem obserwowaliśmy dwie strefy pogodowe. Na południu, południowym – zachodzie, zachodzie i częściowo wschodzie temperatury były bardziej charakterystyczne dla przedwiośnia, a nawet powiewu wiosny. Natomiast na północy i północnym – wschodzie w tym samym czasie panowała zima termiczna. 

Zgodnie z predykcjami modeli numerycznych obfite opady śniegu na froncie okluzji zdarzyły się dziś głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, jak i też w północnej części woj. mazowieckiego oraz na północy i północnym – wschodzie Lubelszczyzny. Niektóre stacje synoptyczne IMGW raportowały także opady groźnego deszczu marznącego, które powodowały gołoledź. Tak było w minionych godzinach na stacjach PSHM m.in w Mławie i Terespolu oraz miejscami na Pomorzu.

Ogromny kontrast termiczny nad krajem w środę. W kolejnych dniach po przejściu niżu spłynie zimne powietrze z N I NE do naszego kraju

Nietypowy podział termiczny prowadzi do występowania opadów deszczu w cieplejszej masie powietrza na południu, częściowo centrum i cz. wschodzie. Natomiast na północy w mroźnym powietrzu dominują opady śniegu, a gdzieniegdzie również deszczu marznącego powodującego gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem.

Kraj mocno podzielony w pogodzie

Północ Mazowsza, Pomorze, Warmia i Mazury oraz Podlasie i północno – wschodnia Lubelszczyzna, gdzie utrzymywała się przez dłuższy czas ujemna temperatura. Szczególnie zimno było na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokazały maksymalnie -6.5°C w klatce meteo. Jednak przed weekendem strumień masy arktycznej rozleje się na przeważający obszar Polski i zapanuje zima termiczna ze śniegiem i całodobowym mrozem.

W ciepłym sektorze niżu obserwujemy dziś przewagę opadów deszczu o natężeniu słabym i okresowo umiarkowanym. Do czwartkowego poranka na północy i północnym – wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie o kolejne 8-15 cm. Szczególnie w pasie od Warmii i Mazur po częściowo Podlasie.

Musimy w kolejnych dniach uważnie śledzić predykcje prognozowanej temperatury powietrza, ale wydaje się, że pod koniec 1 dekady grudnia największy mróz wystąpi na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach oraz częściowo Lubelszczyźnie. Zima termiczna z mrozem i śniegiem stanie się faktem. Pomiędzy modelami waha się jeszcze zasięg i grubość pokrywy śnieżnej.

Prognoza orientacyjna przyrostu pokrywy śnieżnej na okres od 3.01.2024 r. 12Z do 7.01.2024 r. według modelu ARPEGE dla Polski

mróz w Polsce
Mróz i dużo śniegu w Polsce. Wstępny zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 7 stycznia 2024 r.

Fanipogody.pl

Autor: Arkadiusz Wójtowicz

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz