Mróz do około -15°C wystąpi w Polsce. W tych regionach będzie szczególnie zimno

Mróz do około -15°C zdarzy się w Polsce. Wskazujemy, w których regionach będzie szczególnie zimno w nocy z 28/29 marca 2023 r.

Dziś aura w kraju kształtowana była początkowo jeszcze przez odsuwający się w głąb Federacji Rosyjskiej niż i związany z nim front atmosferyczny. Następnie rozbudowywał się klin wyżowy związany z wyżem znad Alp. Napływało chłodne powietrze arktyczne morskie z dalekiej północy. Przechodził przez kraj drugorzędny front chłodny. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień dojdzie do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu w nocy z 28/29 marca 2023 r. Zwłaszcza w zasięgu pokrywy śnieżnej.

Sytuacja baryczna na 28 marca 2023, 12 UTC według BPM Wrocław dla Europy i obszarów przyległych

mróz w kraju
Mróz w Polsce, adwekcja masy PAm, śnieżyce konwekcyjne

Wpływ wyżu w nocy, lecz idą zmiany w pogodzie

Jednak już w nocy z wtorku na środę pogoda w Polsce kształtowana będzie głównie przez klin wyżu znad południowej Europy. Jednak w drugiej części nocy od zachodu zacznie zaznaczać się wpływ zatoki związanej z niżem znad Atlantyku, wraz ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie nieco cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze stałej, lecz jeszcze nie do całego kraju. Na wschodzie i południu utrzyma się jeszcze przetransformowane powietrze arktyczne.

Temperatura maksymalna, 28.03.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Mróz w Zakopanem i Elblągu w Polsce

Śnieżyce konwekcyjne i silny wiatr dały się we znaki

Wtorek przyniósł zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach zdarzyły się przelotne opady śniegu. Zdarzyły się lokalne burze śnieżne miejscami na zachodzie, południu i południowym wschodzie. Zaobserwowano przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich Karpat i w Karpatach o 5 cm do 10 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zmierzono od -1°C do 4°C, niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat, od -4°C do 0°C. Jeszcze chłodniej wysoko w górach. Wiatr okazał się umiarkowany i dość silny. Jednak w porywach do 60 km/h, miejscami w centrum i na południu porywy do 70 km/h. Aczkolwiek wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach początkowo do 115 km/h, północno-zachodni. Wiatr lokalnie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W opadach konwekcyjnych widzialność była ograniczona do 200-300 metrów.

Zobacz też: Silne ocieplenie zmierza do Polski. Nawet 18 stopni. Wycofa się mróz dwucyfrowy, wystąpią burze

Wyładowania atmosferyczne zanotowane dziś w Polsce

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne w kraju

Mróz do około -15 stopni w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Jednak na wschodzie oraz w Karpatach i w rejonie Zatoki Gdańskiej przelotne opady śniegu, stopniowo zanikające. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 5 cm. W najchłodniejszej części nocy od około -10°C na Pogórzu Karpackim do -6 w centrum kraju i -2°C na zachodzie oraz nad morzem. Niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadki temperatury poniżej -15°C.  Drogi miejscami śliskie i oblodzone. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie początkowo w porywach do 55 km/h, wysoko w górach do 75 km/h, północno-zachodni i zachodni, na zachodzie skręcający na południowy.

Przeczytaj również: Upał już blisko. 28-29 stopni na południu. Silne ocieplenie. Wiosna wróci do Polski. Czy na stałe?

Mróz w naszej części Europy. Prognozowana temperatura na 29 marca 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w kraju
Mróz największy w Małopolsce i na południu woj. śląskiego

Mróz w kraju. Wyliczana temperatura na 29 marca 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w kraju

Fanipogody.pl