Mróz dwucyfrowy pojawi się nagle w Polsce. Wyjątkowo zimne noce na początku kwietnia 2022

Mróz dwucyfrowy pojawi się nagle w Polsce nocami. Czeka nas chłodna pierwsza dekada kwietnia 2022. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.

Mróz dwucyfrowy pojawi się nocami w Polsce na początku kwietnia

Układy wysokiego ciśnienia zaczęły ustępować pod koniec trzeciej dekady marca ośrodkom niżowym. Rozległe pole niżowe zajęło miejsce blokady wyżowej. Natomiast na górnych poziomach pojawiła się zatoka w polu geopotencjału rozciągająca z północy na południe i wypełniona znacznie chłodniejszym powietrzem.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 2.04.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego według modelu GFS ukazująca długą falę planetarną rozciągającą się z północy na południe

mróz dwucyfrowy polska 2022

Pierwsze dni kwietnia z pewnością zapiszą się poniżej normy klimatycznej. Wygląda na to jednak, że pierwsza dekada rozpoczynającego miesiąca będzie z ujemnym odchyleniem temperatury. Zimne powietrze pochodzenia arktycznego płynie zwłaszcza w dolnych partiach troposfery. Na wyższych wysokościach dominuje przepływ z kierunków południowych. Mróz dwucyfrowy pojawi się prawdopodobnie w weekend.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 2.04.2022, 00 UTC dla Warszawy, wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

polska, adwekcja chłodnego powietrza 2022 kwiecień

Mróz dwucyfrowy w kraju

Na przełomie marca i kwietnia znaleźliśmy się pod wpływem niżu z rodowodem śródziemnomorskim. Na południowym-wschodzie są to głównie opady deszczu, gdyż zaznacza się tam cieplejszy sektor niżu. Ponadto w dzielnicach centralnych, południowych i wschodnich obserwujemy wielkoskalowe opady ciężkiego, mokrego śniegu. Prowadzi on do utrudnień komunikacyjnych, a miejscami również do przerw w dostawach energii elektrycznej. Niewykluczone, że miejscami wraz ze śniegiem i deszczem spadnie pył saharyjski. Wir niżowy sprzyja adwekcji cieplejszego powietrza z kierunków południowych w środkowej i górnej troposferze. Dodatkowo ośrodek niżowy przemieszczający się znad basenu Morza Śródziemnego nad Bałkany i Ukrainę ściąga do Polski coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Granicę mas stanowi front ciepły przebiegający przez południowy-wschód. Miejscami niewielki mróz utrzymuje się w ciągu dnia w piątek. Zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich oraz gdzieniegdzie na nizinach w zasięgu opadów zimowych.

Niż śródziemnomorski ściąga do kraju coraz chłodniejsze powietrze

Niż, który powstał kilka dni temu nad Morzem Śródziemne ma kształtować warunki pogodowe również w sobotę, przynoszą opady zimowe i mieszane w południowej części kraju. Bez opadów w dalszym ciągu w północnych dzielnicach Polski. Opady zaczną wycofywać się z kraju dopiero w sobotę wieczorem. Najdłużej utrzymają się na krańcach południowo-wschodnich, bo aż do drugiej części nocy z soboty na niedzielę, a nawet do godzin porannych ostatniego dnia weekendu. Tuż po ustąpieniu strefy frontowej rozpoczną się przejaśnienia i rozpogodzenia. W dzielnicach południowych, jak i też na wschodzie i południowym-wschodzie będą dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła nocami. Może pojawić się nawet dwucyfrowy mróz.

Najniższe wartości na termometrach przypadną na weekend, a zwłaszcza na noc z 3/4 kwietnia 2022, kiedy to w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możliwe są znaczne spadki temperatury. Najniższych wartości na termometrach spodziewamy się w woj. małopolskim oraz na Podkarpaciu. Zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, gdzie prawdopodobne są dwucyfrowe spadki temperatury. Zimne noce będą także we wschodniej połowie Polski.

Prognozowana temperatura na 2 m. na 4.04.2022, 00 UTC według ECMWF i zasięg mrozu

mróz pojawi się w polsce

Prognoza temperatury na 4.04.2022, 00 UTC według GEM, która obrazuje, gdzie wystąpi największy mróz

Wkrótce przekonamy się, czy prognozy sugerujące dwucyfrowy mróz w kraju na początku kwietnia sprawdzą się. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tak dużego spadku temperatury będą w dzielnicach południowych. W przyszłym tygodniu płynnie przejdziemy z cyrkulacji południkowej na zachodnią, dlatego też niże wraz z frontami atmosferycznymi zaczną docierać z zachodu. Zrobi się też cieplej. Opady obejmą wtedy cały kraj. Okresami nasili się wiatr, nawet o skali wichury, pojawią się opady w formie ciekłej i stałej oraz mieszanej. Dynamika w pogodzie będzie znaczna. Niewykluczone są burze. Jednak więcej informacji podamy w najbliższych dniach. Możecie spodziewać się aktualizacji wpisu odnośnie mrozu.