Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -18°C. Załamanie pogody i śnieżyca wkroczyła do kraju

Silny mróz w Polsce. Odnotowano spadek temperatury na nizinach do -18°C nad pokrywą śnieżną. Postępuje istotne załamanie pogody i śnieżyca zmierza dalej na północny – wschód we wtorek rano.

Dwucyfrowy mróz w Polsce

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce minionej nocy zmierzona na stacjach IMGW wskazuje, że odnotowano dwucyfrowy mróz. Szczególnie nad pokrywą śnieżną. Najzimniej było na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, gdzie temperatura spadła do -18°C/-15°C.

Minimalna temperatura w Polsce na wysokości 5 cm z 27.11.2023 / 28.11.2023 r.

mróz w kraju
Dwucyfrowy mróz w Polsce. Dane: CMM IMGW

Znacznie mniejszy mróz panował na wysokości dwóch metrów, ale i tak był dwucyfrowy. Najzimniejszą stacją okazał się Kętrzyn, gdzie odnotowano -12.1°C, natomiast najcieplejszą Racibórz z temperaturą w klatce meteorologicznej -0.3°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej w Polsce

spory mróz w Polsce
Spory mróz jak na koniec listopada. Dane: CMM IMGW

Poniższa tabela obrazuje odnotowane minimalne wartości zmierzone na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych na stacjach EDWIN i IMGW. Widzimy, że najniższą temperaturę zmierzono na standardowej wysokości pomiarowej w Stulicach, gdzie termometr wskazał -14.9°C.

Temperatura minimalna na stacjach EDWIN i IMGW w Polsce minionej nocy

mróz w Polsce
Blisko -15 stopni na 2 metrach na Warmii i Mazurach

Ubiegłej doby średnia dobowa temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski była charakterystyczna dla zimy termicznej. Najniższa temperatura dobowa występowała poza górami na północnym – wschodzie, natomiast dolna granica termicznego przedzimia obserwowana była na wybrzeżu.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 27 listopada 2023 r. w Polsce

mróz całodobowy w Polsce
Mróz całodobowy w wielu regionach, są nieliczne wyjątki. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej, 28 listopada 2023 o godzinie 7 czasu lokalnego w Polsce

zimowo w polsce
Zimowo w Polsce. Dane: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej na stacjach IMGW-PIB w okresie od 27.11.2023 r. do 28.11.2023 r. w Polsce

zima w Polsce
Opady śniegu nie tylko w górach. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 28 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

dużo śniegu w Polsce
Dużo śniegu w górach i mróz. Źródło: CMM IMGW

Zimne masy powietrza pozostaną z nami na dłużej

Z prognoz wynika, że pod koniec listopada rozszerzać ma się obszar występowania większego mrozu i śniegu. Niewykluczone są w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń kolejne spadki temperatury poniżej -15°C. Nie tylko przy gruncie oraz pokrywą śnieżną, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu. Ujemny indeks NAO sugeruje, że doszło do wyraźnego osłabienia cyrkulacji strefowej, co umożliwiło napływ znacznie chłodniejszych mas powietrza pochodzenia arktycznego do Polski. Przełom w pogodzie jest możliwy dopiero w okolicach 10-12 grudnia 2023 r., gdy to zacznie odbudowywać się cyrkulacja strefowa atmosfery.

zima pozostanie na dłużej
Ujemna faza NAO jeszcze na początku grudnia, potem możliwa zmiana

Największy mróz w czasie kolejnych nocy i poranków będzie notowany tam, gdzie pokrywa śnieżna okaże się najgrubsza, dodatkowo osłabnie wiatr oraz wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia.

Prognoza średniej anomalii temperatury na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda  długoterminowa sugeruje częsty mróz calodobwy
Pierwsza dekada grudnia zimna, potem możliwy przełom w pogodzie. Źródło: CMM IMGW

Zimowa pogoda pod koniec listopada w Polsce

Zapowiadaliśmy, że pod koniec listopada coraz powszechniejszy stanie się mróz dwucyfrowy nocami i o poranku, który wystąpi nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów. Dodatkowo na przełomie miesięcy występować ma przeważnie zima termiczna, która utrzyma się w pierwszej dekadzie grudnia. Niżowy wzór pogody sygnalizuje, że nie zabraknie kolejnych opadów śniegu, które już dziś zaznaczają się w pasie południowym naszego kraju i przemieszczają się dalej na wschód, północny – wschód.

Zobacz też: Silna śnieżyca wkracza do Polski. Spadnie do 20 cm śniegu

W drugiej połowie listopada wyraźnie spadła aktywność cyrkulacji atlantyckiej i ustąpił długotrwały okres z zaleganiem ciepłych i umiarkowanie ciepłych mas powietrza. Znaleźliśmy się przeważnie w powietrzu pochodzenia arktycznego o zmiennej zawartości wilgoci. Prąd strumieniowy został wyraźnie przesunięty na południe, co spowodowało napływ zimnych mas powietrza. Prognozy na pierwszą dekadę nowego miesiąca mogą rozczarować, gdyż wynika z nich, że czeka nas zimny okres w pogodzie z możliwością większych opadów śniegu na nizinach.

mróz częsty w kraju
Mróz dwucyfrowy w Polsce częsty nocami

Fanipogody.pl