Mróz w Polsce, miejscami śnieg oraz mgły marznące, gdzieniegdzie na drogach i chodnikach oblodzenie

Mróz pojawi się w Polsce, będą opady śniegu, jak i też mgły marznące. Gdzieniegdzie na drogach i chodnikach oblodzenie.

Mróz pojawi się w Polsce najbliższej nocy

Za nami bardzo dynamiczny okres w pogodzie. W miniony weekend Polska znalazła się pod wpływem głębokiego niżu barycznego o imieniu „NADIA”. Jednak wczoraj w ciągu dnia zmniejszać zaczęła z biegiem godzin różnica ciśnienia, gdyż niż zaczął ulegać wypełnieniu nad państwami bałtyckimi. W tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynęło powietrze arktyczne o sporym potencjalne chwiejności. Dlatego też z powodzeniem rozwijały się chmury kłębiaste i rozproszone burze.

Ciśnienie w jego centrum osiągnęło najniższą wartość zaledwie około 960 hPa. Wczoraj w ciągu dnia wir niżowy po wejściu nad ląd zaczął szybko wypełniać się. Dlatego, że zaciągnął on zimne powietrze zaciąganym znad Finlandii. W miarę kierowania się go nad Łotwę, a następnie nad wschodnią Białoruś z ciśnieniem około 980-985 hPa. Dlatego też w niedługim czasie różnica ciśnienia u nas zmniejszyła się z około 30 hPa do około 12 hPa. Z tym, że najmniejszy gradient baryczny utrzymuje się na zachodzie i południowym zachodzie. Najwyższy na północnym wschodzie i wschodzie kraju, a to zaowocowało słabnięciem wiatru, proporcjonalnie do zmniejszającego się gradientu. Najdłużej porywisty wiatr występował na wschodzie i był dokuczliwy do drugiej części minionej nocy.

W poniedziałek wir niżowy ulegał w dalszym ciągu wypełnieniu na wschód od Polski. Obserwowano coraz mniejszą różnice ciśnienia, ponieważ niż był już mocno wypełniony i znalazł się na pograniczu Białorusi oraz Rosji. Dlatego przekładało się to na zmniejszającą porywistość wiatru północno zachodniego wiatru, aż do umiarkowanego i słabego na przełomie dnia i nocy. Nadchodząca noc przyniesie lekki mróz w wielu regionach. Największe spadki temperatury są spodziewane na wschodzie i południu, ponieważ pojawi się więcej rozpogodzeń i zalegać ma najchłodniejsza masa powietrza.

Przejściowy klin wyżu na zachodzie Polski

Nad dzielnicami zachodnimi zaznaczył się dziś słaby klin wyżowy. Stanowi on jednak słabą barierę niżu ODETTE znad Morza Północnego, przesuwając się przez Niemcy i Czechy aż nad Węgry najbliższej nocy. To on przemieszczając się tym torem sprowadzi już dzisiaj nad dzielnice zachodnie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Nad dzielnice południowe i wschodnie opady mokrego śniegu i otworzy drogę dla kolejnego niżu atlantyckiego PHILINE (990 hPa) obecnie ulokowanego nad Morzem Grenlandzkim, który już jutro będzie przechodziły przez południową Skandynawię nad cieśniny duńskie, by w nocy z poniedziałku na wtorek, opuszczając Bałtyk wejść nad nasze Pomorze. Nad chłodniejszym lądem ma się wypełniać w chłodniejszej masie powietrza.

Skąd kierować się będzie na pogranicze polsko-białoruskie. We wtorek warunki pogodowe będą dynamiczne. Spowodowane będzie to jednostajnymi opadami mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem na okludujących się frontach. Przelotnego deszczu w za frontem stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem. Ponownie mocniej powieje (50-80 km/h.) nad dzielnicami zachodnimi i południowymi. Wszystko wskazuje na to, że na przełomie dwóch najchłodniejszych. Aby nie powiedzieć najzimniejszych miesięcy w roku, utrzyma się typ pogody charakterystyczny dla na pograniczu zimy i przedzima. Niewykluczone są lokalne burze na zachodzie we wtorek.

Prognoza ciśnienia na 1.02.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Mróz w Polsce, miejscami śnieg oraz mgły marznące, gdzieniegdzie na drogach i chodnikach oblodzenie

Początek tygodnia przyniósł uspokojenie w pogodzie. Lekki mróz panował na północnym-wschodzie

W poniedziałek panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie występowały przelotne opady śniegu, na zachodzie także śniegu z deszczem. Szczególnie w Sudetach był miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W związku z napływem chłodniejszego powietrza w tylnej części niżu. Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od -2°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 1°C w centrum, do 2°C, 4°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju i w górach porywisty, z kierunków zachodnich.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie przewagę zachmurzenie dużego z większymi przejaśnieniami. W centrum i na północnym wschodzie i wschodzie lokalne rozpogodzenia. Lokalnie przelotne opady śniegu. Miejscami w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Jednak na wschodzie możliwe lokalne mgły marznące i ograniczające widzialność do 200 m. Punktowo na drogach i chodnikach ślisko. To będzie noc z mrozem. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od -9°C na wschodzie i w rejonie podgórskim Karpat, około -3°C w centrum, do -1°C na zachodzie. Cieplej na wybrzeżu od 0°C do 1°C. Na obszarach górskich mróz może być dwucyfrowy. Wiatr nie będzie stanowił zagrożenia. Ma być słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Minimalna temperatura powietrza na 1.02.2022 r. 05Z według modelu ICON

Mróz w Polsce, miejscami śnieg oraz mgły marznące, gdzieniegdzie na drogach i chodnikach oblodzenie

SPADKI TEMPERATURY MOGĄ BYĆ MIEJSCAMI DUŻE, DLATEGO ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE