Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Najnowsza pogoda na czerwiec 2019 r. Fale upałów, gwałtowne burze w PolsceDzisiaj mamy pierwszy dzień 6 miesiąca roku. Rozpoczęło się nam też meteorologiczne lato. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie, jaki przyniesie dopiero rozpoczynający się czerwiec.

Model CFS prognozuje, że czerwiec 2019 roku w naszych szerokościach geograficznych może być wręcz gorący. Temperatura szczególnie na zachodzie i północy Polski ma być powyżej normy wieloletniej.

Na szczęście tragicznych w skutkach suszy nie spodziewamy się, ale najgorzej będzie tam, gdzie w maju spadło mało deszczu. Zwłaszcza w centrum i na południu opadów może być całkiem sporo. Podobnie na wschodzie.

Średnia temperatura powietrza w czerwcu wyniesie od 17°C do 20°C. Zdarzać będzie się dużo okresów z temperaturami od 24°C do 32°C, miejscami może być jeszcze cieplej. Całkiem prawdopodobne są pierwsze noce tropikalne.

Nie zabraknie gwałtownych burz w czerwcu, które przynosić mogą lokalne szkody na obszarze całej Polski.

Anomalia temperatury prognozowana przez model CFS na czerwiec 2019 r.

Anomalia opadów w czerwcu 2019 r.

Widać, że średnia temperatura wieloletnia (akurat w tym przypadku poziom 850 hPa (1500 m.n.p.g) ma być powyżej normy wieloletniej nawet po 15 czerwca


Ensemble GFS na 16 dni dla Lublina i Warszawy


Maksymalna temperatura powietrza w ciągu najbliższych 10 dni

Średnia temperatura powietrza do 11 czerwca 2019 r.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz