Największy mróz tej zimy w Polsce. Temperatura spadła poniżej -30°C. Występuje opad pyłu diamentowego. Wiemy kiedy zrobi się cieplej i nadejdzie odwilż

Największy mróz tej zimy w Polsce. Temperatura spadła poniżej -30°C przy gruncie na stacji w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej oraz Bodzentyn w woj. świętokrzyskim.

Silny mróz w kraju. Najzimniej na południu Polski

Zapowiadaliśmy, że na początku bieżącego tygodnia czeka nas apogeum siarczystego mrozu, które spowodowane jest spływem mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych z północnego – wschodu. Zaobserwowano w poniedziałek i we wtorek zjawisko pyłu diamentowego, które średnio zdarza się tylko kilka razy roku.

Minionej nocy najzimniej bardzo zimno było na biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, gdzie zmierzono -30.5°C przy gruncie. Natomiast na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu odnotowano -27.4°C. Była to najchłodniejsza w tym sezonie zimowym noc i poranek na przeważającym obszarze Polski, co potwierdzają również dane pomiarowe z sieci PSHM.

Mroźne powietrze z północnego – wschodu w kraju

Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają, że do Polski dociera przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych. Widzimy, że masa jeszcze 3-5 dni zalegała w zachodniej i północnej części Rosji oraz rejonu państw bałtyckich i Skandynawii oraz Grenlandii, gdzie przepływała w ciągu minionych 5-7 dni.

Polecamy: Silne ocieplenie nadciąga do Polski. Temperatura w górę o 20 stopni. Koniec zimy?

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 9 stycznia 2024, 00 UTC dla Warszawy (woj. mazowieckie), uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

silny mróz w Polsce
Siarczysty mróz spowodowany spływem mroźnego powietrza z północnego – wschodu

Ziściły się nasze prognozy wskazujące apogeum styczniowego mrozu na obszarze Polski. Podczas minionej nocy największy mróz odnotowano na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej,Małopolsce i Podkarpaciu.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm – 8.01.2024 r. /9.01.2024 r. według danych z sieci pomiarowo – obserwacyjnej IMGW-PIB

Warto również wspomnieć o odczycie ze stacji telemetrycznej ulokowanej w miejscowości Bodzentyn z woj. świętokrzyskiego, gdzie termometr zmierzył aż -32.3°C. Specjaliści z CMM IMGW wspomnieli jednak, że najprawdopodobniej doszło do błędu pomiaru z uwagi na niepoprawne działanie urządzenia pomiarowego w postaci termometru rezystancyjnego typu PT100. Ten wynik jest przez nich weryfikowany.

Mamy nowe informacje wprost z IMGW:

W tym czasie było bezwietrznie. Zaszły sprzyjające warunki i grunt się mocno wychłodził radiacyjnie wraz z warstwami przylegającymi. Wymiana turbulencyjna była znikoma – dodali eksperci na Facebooku z CMM IMGW.

Temperatura odczuwalna w cieniu, 9 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych PSHM w Polsce – 8.01.2024 r. / 9.01.2024 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

Spore ujemne odchylenie temperatury i wysokie obciążenie zimnem w całej Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że dziś o poranku temperatura była niższa o nawet 16-18°C od normy wieloletniej. Wynika to z adwekcji bardzo mroźnego powietrza z północnego – wschodu.

Silny mróz. Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej, 9 stycznia 2024 r. o godzinie 6:00 czasu UTC dla Europy i obszarów przyległych

Miniona doba okazała się niezwykle słoneczna, co wynikało z napływu bardzo mroźnego i suchego powietrza pochodzenia arktycznego z domieszką kontynentalnego. Dlatego przez to na wielu stacjach czujniki usłonecznienia CSD rejestrowały maksymalne bądź prawie maksymalne wartości usłonecznienia dla tego konkretnego okresu. Na południu było jeszcze więcej chmur frontu okluzji z zanikającymi stopniowo opadami śniegu.

Usłonecznienie w godzinach, 8 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

Sporo Słońca za sprawą wyżowej pogody. Źródło: CMM IMGW

Średnia dobowa temperatura powietrza – 8 stycznia 2024 r. minionej doby była w całym kraju charakterystyczna dla zimy termicznej. Na północnym – wschodzie temperatura dobowa była niższa o nawet 15-17°C od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. dla tego konkretnego dnia.

Średnia dobowa temperatura powietrza – 8 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

ocieplenie wk raju
Zima termiczna w całej Polsce minionej doby oraz we wtorek. Źródło: CMM IMGW-PIB

Warto wspomnieć, że mamy dziś w Polsce bardzo wysokie ciśnienia atmosferyczne, które na poziomie morza przekracza 1040 hPa, co jest zasługą obecności silnego układu wyżowego, jakiego centrum znajduje się też w naszej części Europy.

Ciśnienie na poziomie morza – 9 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz i wysokie ciśnienie w Polsce
Wysokie ciśnienie za sprawą dominacji silnego układu wysokiego ciśnienia, który przynosi dużo Słońca, ale również mroźną aurę. Źródło: CMM IMGW

Bardzo zimna noc i ranek za nami. Mróz był tęgi na przeważającym obszarze Polski

Najzimniej było przy gruncie minionej nocy na stacjach synoptycznych PSHM w Zamościu, Suwałkach, Kętrzynie, Zakopanem i Tarnowie oraz Lublinie. Warto również rzucić okiem na mapę temperatury minimalnej z pomiarami nie tylko na stacjach synoptycznych z 8/9 stycznia 2024 r. w Polsce. Warto dodać, że minionej nocy i dziś o poranku cieplej było na szczytach Tatr niż w dolinach, co wynikało z wystąpienia zjawiska inwersji temperatury.

Najniższa temperatura godzinowa 8/9 stycznia 2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej PSHM w Polsce. Wizualizacja: J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

mroźno w Polsce. Siarczysty mróz
Silny mróz w Polsce. Niskie temperatury na stacjach IMGW. Źródło: meteoprognoza.pl, dane: Monitor IMGW

Bardzo niska temperatura w Polsce. Idzie jednak ocieplenie do kraju

Przed nami jeszcze jednak mroźna noc w Polsce, lecz obszar i skala spadków temperatury najprawdopodobniej okaże się mniejsza niż w czasie nocy ubiegłej. W obszarze podwyższonego ciśnienia, pojawią się dogodne warunki do silnej radiacji ciepła nad pokrywą śnieżną. Niewielka prędkość wiatru, rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych i trwający sezon grzewczy sprzyja rozwojowi smogu, dlatego w wielu regionach przekroczone są kilkukrotnie normy dla pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10. Najniższe temperatury z 9/10 stycznia 2024 r. zostaną ponownie odnotowane w pasie południowym. Szczególnie w kotlinach i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie swobodnie osiadać. Może zostać odnotowane około -30°C/-18°C, mając na uwadze pomiary temperatury przy gruncie. Szczególnie w obniżeniach terenu i mrozowiskach w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Silny mróz panować ma jeszcze na Lubelszczyźnie.

Silny mróz w Polsce. Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 m – 10 stycznia 2024 r. o godzinie 5:00 UTC dla Polski według modelu ICON

mróz w kraju
Tęgi mróz w Polsce jutro o poranku, odwilż na północy postępująca powoli

Cieplej od środy, ale ustąpienia zimy termicznej z kraju nie widać

Od środy czeka nas postępujące ocieplenie z północnego – zachodu i odsunięcie bardzo mroźnej i suche masy arktycznej. Początek dużego podziału w pogodzie czeka nas już w nocy z wtorku na środę. Wówczas na północy będą już wyższe temperatury, natomiast najniższe zmierzą termometry na południu. Wzdłuż polskiego wybrzeża jest szansa nawet na lekką odwilż. Zimne powietrze prędko nie odpuści w kolejnych dniach, lecz temperatury okażą się generalnie wyższe. Jest szansa, że w drugiej części tygodnia na termometrach będzie nawet 2-4°C na północy i zachodzie naszego kraju. Blokada wyżowa zacznie być likwidowana, dlatego do głosu dojdą zatoki niżowe i fronty atmosferyczne. W czwartek i piątek oraz w weekend miejscami opady zimowe. Zmiany w pogodzie zaczynają postępować, co wynika ze spadku ciśnienia od dzielnic północnych i słabnięciu blokady antycyklonalnej. Niektóre modele pokazują nawet 10-12°C w przyszłym tygodniu na obszarze Polski. Jednak do tego tematu powrócimy jutro, gdy dostępne będą nowe prognozy.

Fanipogody.pl