Największy mróz tej zimy w Polsce. Temperatura spadła poniżej -30°C przy gruncie na stacji w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej oraz Bodzentyn w woj. świętokrzyskim.
Silny mróz w kraju. Najzimniej na południu Polski
Zapowiadaliśmy, że na początku bieżącego tygodnia czeka nas apogeum siarczystego mrozu, które spowodowane jest spływem mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych z północnego – wschodu. Zaobserwowano w poniedziałek i we wtorek zjawisko pyłu diamentowego, które średnio zdarza się tylko kilka razy roku.
Minionej nocy najzimniej bardzo zimno było na biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, gdzie zmierzono -30.5°C przy gruncie. Natomiast na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu odnotowano -27.4°C. Była to najchłodniejsza w tym sezonie zimowym noc i poranek na przeważającym obszarze Polski, co potwierdzają również dane pomiarowe z sieci PSHM.
Mroźne powietrze z północnego – wschodu w kraju
Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają, że do Polski dociera przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych. Widzimy, że masa jeszcze 3-5 dni zalegała w zachodniej i północnej części Rosji oraz rejonu państw bałtyckich i Skandynawii oraz Grenlandii, gdzie przepływała w ciągu minionych 5-7 dni.
Polecamy: Silne ocieplenie nadciąga do Polski. Temperatura w górę o 20 stopni. Koniec zimy?
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 9 stycznia 2024, 00 UTC dla Warszawy (woj. mazowieckie), uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa
Ziściły się nasze prognozy wskazujące apogeum styczniowego mrozu na obszarze Polski. Podczas minionej nocy największy mróz odnotowano na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej,Małopolsce i Podkarpaciu.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm – 8.01.2024 r. /9.01.2024 r. według danych z sieci pomiarowo – obserwacyjnej IMGW-PIB
Warto również wspomnieć o odczycie ze stacji telemetrycznej ulokowanej w miejscowości Bodzentyn z woj. świętokrzyskiego, gdzie termometr zmierzył aż -32.3°C. Specjaliści z CMM IMGW wspomnieli jednak, że najprawdopodobniej doszło do błędu pomiaru z uwagi na niepoprawne działanie urządzenia pomiarowego w postaci termometru rezystancyjnego typu PT100. Ten wynik jest przez nich weryfikowany.
Mamy nowe informacje wprost z IMGW:
Pogoda potrafi zaskakiwać?
Wykonana przez nas analiza wczorajszego i dzisiejszego dnia wykazała, że dane temperatury gruntu na stacji meteorologicznej #Bodzentyn są poprawne. Czujnik także jest sprawny.
Minimalna? temperatura?️ przy gruncie wyniosła dziś rano -35,6°C, w tym… pic.twitter.com/wjz2D9No73
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) January 9, 2024
W tym czasie było bezwietrznie. Zaszły sprzyjające warunki i grunt się mocno wychłodził radiacyjnie wraz z warstwami przylegającymi. Wymiana turbulencyjna była znikoma – dodali eksperci na Facebooku z CMM IMGW.
O godzinie 7:40 na stacji meteorologicznej w #Ratułów minimalna? temperatura?️ powietrza? -25,2°C.#pogoda #małopolskie #IMGW #IMGWCMM pic.twitter.com/Rahg5gZ15E
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) January 9, 2024
Temperatura odczuwalna w cieniu, 9 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce
Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych PSHM w Polsce – 8.01.2024 r. / 9.01.2024 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce
Spore ujemne odchylenie temperatury i wysokie obciążenie zimnem w całej Polsce
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że dziś o poranku temperatura była niższa o nawet 16-18°C od normy wieloletniej. Wynika to z adwekcji bardzo mroźnego powietrza z północnego – wschodu.
Silny mróz. Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej, 9 stycznia 2024 r. o godzinie 6:00 czasu UTC dla Europy i obszarów przyległych
Miniona doba okazała się niezwykle słoneczna, co wynikało z napływu bardzo mroźnego i suchego powietrza pochodzenia arktycznego z domieszką kontynentalnego. Dlatego przez to na wielu stacjach czujniki usłonecznienia CSD rejestrowały maksymalne bądź prawie maksymalne wartości usłonecznienia dla tego konkretnego okresu. Na południu było jeszcze więcej chmur frontu okluzji z zanikającymi stopniowo opadami śniegu.
Usłonecznienie w godzinach, 8 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce
Średnia dobowa temperatura powietrza – 8 stycznia 2024 r. minionej doby była w całym kraju charakterystyczna dla zimy termicznej. Na północnym – wschodzie temperatura dobowa była niższa o nawet 15-17°C od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. dla tego konkretnego dnia.
Średnia dobowa temperatura powietrza – 8 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce
Warto wspomnieć, że mamy dziś w Polsce bardzo wysokie ciśnienia atmosferyczne, które na poziomie morza przekracza 1040 hPa, co jest zasługą obecności silnego układu wyżowego, jakiego centrum znajduje się też w naszej części Europy.
Ciśnienie na poziomie morza – 9 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce
Bardzo zimna noc i ranek za nami. Mróz był tęgi na przeważającym obszarze Polski
Najzimniej było przy gruncie minionej nocy na stacjach synoptycznych PSHM w Zamościu, Suwałkach, Kętrzynie, Zakopanem i Tarnowie oraz Lublinie. Warto również rzucić okiem na mapę temperatury minimalnej z pomiarami nie tylko na stacjach synoptycznych z 8/9 stycznia 2024 r. w Polsce. Warto dodać, że minionej nocy i dziś o poranku cieplej było na szczytach Tatr niż w dolinach, co wynikało z wystąpienia zjawiska inwersji temperatury.
Najniższa temperatura godzinowa 8/9 stycznia 2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej PSHM w Polsce. Wizualizacja: J. Lewandowski, meteoprognoza.pl
Bardzo niska temperatura w Polsce. Idzie jednak ocieplenie do kraju
Przed nami jeszcze jednak mroźna noc w Polsce, lecz obszar i skala spadków temperatury najprawdopodobniej okaże się mniejsza niż w czasie nocy ubiegłej. W obszarze podwyższonego ciśnienia, pojawią się dogodne warunki do silnej radiacji ciepła nad pokrywą śnieżną. Niewielka prędkość wiatru, rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych i trwający sezon grzewczy sprzyja rozwojowi smogu, dlatego w wielu regionach przekroczone są kilkukrotnie normy dla pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10. Najniższe temperatury z 9/10 stycznia 2024 r. zostaną ponownie odnotowane w pasie południowym. Szczególnie w kotlinach i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie swobodnie osiadać. Może zostać odnotowane około -30°C/-18°C, mając na uwadze pomiary temperatury przy gruncie. Szczególnie w obniżeniach terenu i mrozowiskach w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Silny mróz panować ma jeszcze na Lubelszczyźnie.
Silny mróz w Polsce. Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 m – 10 stycznia 2024 r. o godzinie 5:00 UTC dla Polski według modelu ICON
Minionej nocy najniższą temperaturę minimalną na stacjach synoptycznych zanotowano w Rzeszowie i Zamościu: -21,2°C.
A spośród wszystkich stacji #IMGW najzimniej było w Ratułowie (woj. małopolskie): -25,2°C.#meteoimgw #zima #mróz pic.twitter.com/vrg2uYPT23
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 9, 2024
Cieplej od środy, ale ustąpienia zimy termicznej z kraju nie widać
Od środy czeka nas postępujące ocieplenie z północnego – zachodu i odsunięcie bardzo mroźnej i suche masy arktycznej. Początek dużego podziału w pogodzie czeka nas już w nocy z wtorku na środę. Wówczas na północy będą już wyższe temperatury, natomiast najniższe zmierzą termometry na południu. Wzdłuż polskiego wybrzeża jest szansa nawet na lekką odwilż. Zimne powietrze prędko nie odpuści w kolejnych dniach, lecz temperatury okażą się generalnie wyższe. Jest szansa, że w drugiej części tygodnia na termometrach będzie nawet 2-4°C na północy i zachodzie naszego kraju. Blokada wyżowa zacznie być likwidowana, dlatego do głosu dojdą zatoki niżowe i fronty atmosferyczne. W czwartek i piątek oraz w weekend miejscami opady zimowe. Zmiany w pogodzie zaczynają postępować, co wynika ze spadku ciśnienia od dzielnic północnych i słabnięciu blokady antycyklonalnej. Niektóre modele pokazują nawet 10-12°C w przyszłym tygodniu na obszarze Polski. Jednak do tego tematu powrócimy jutro, gdy dostępne będą nowe prognozy.
Fanipogody.pl