Nawałnice już nad Polską. Wiemy, gdzie przechodzą gwałtowne burze [MAPY BURZOWE]

Nawałnice już przechodzą nad częścią naszego kraju. Wiemy, gdzie pogoda w poniedziałek popołudniu jest niebezpieczna.

Rozwój poniedziałkowych burz jest związany z adwekcją ciepłej i wilgotnej masy powietrza z południowego zachodu o cechach zwrotnikowych, w jakiej po południu uformowała się linia zbieżności, przemieszczająca się na wschód. Burze obserwowane są na południu, południowym wschodzie oraz na wybrzeżu. Szacuje się, że porywy wiatru w burzach sięgać mogą 70-90 km/h, lokalnie niewykluczone są opady gradu, wysokość opadów do 20-30 mm. Dziś najgroźniejsze burze są możliwe na południowym wschodzie. Zapowiada się także burzowa noc z poniedziałku na wtorek.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.07.2023, 18 UTC dla Polski

linia zbieżności wiatru
Linia zbieżności wiatru i burze

Po godzinie 15 w okolicach Dukli (woj. podkarpackie) przemieszczała się komórka burzowa. Towarzyszyły jej opady deszczu o wydajności do 15-25 mm, jak i też opady gradu o średnicy do około 2-3 cm oraz porywy wiatru do 60-65 km/h. Chmury burzowe z umiarkowaną prędkością przemieszczały się na północny-wschód/wschód w rejony Rymanowa i Sanoka. Obserwujemy coraz większą aktywność burzową na południu. Głównie na Górnym Śląsku, gdzie burze przyjmują formę klastrów burzowych o podwyższonej aktywności elektrycznej.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, 24.07.2023, 16:55 czasu lokalnego

burze w kraju
Burze już nad Polską

Wyładowania atmosferyczne zanotowane od 14:45 – 16:45 czasu urzędowego w Polsce według detektorów Blids

nawałnice nad Polską
Gwałtowne burze nad Polską. Nawałnice przesuwające się od Opolszczyzny na Górnym Śląsku

Silne burze już nad Polską, burze 24 lipca 2023 w ciągu minionych 120 minut

nawałnice już na Górnym Śląsku.
Nawałnice na Górnym Śląsku, w kolejnych godzinach wzrośnie aktywność burzowa

Nawałnice i groźne burze możliwe zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy

Podczas najbliższej nocy prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotnym deszczem i burzami, gdzieniegdzie w pierwszej połowie nocy z gradem. Możliwa wysokość opadów w burzach od 20 mm do 30 mm, punktowo na południu do 40 mm. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 13°C na Pomorzu i w rejonach podgórskich, około 16°C w centrum i nad morzem, do 20°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie na południu do 90 km/h. Jednak w Sudetach porywy do 80 km/h i stopniowo słabnące, w Karpatach do 75 km/h.

Zobacz też: Prognoza pogoda na 5 dni. Ochłodzenie, ale wiemy kiedy wróci upał

Prognozy numeryczne wskazują, że w czasie nadchodzącej nocy przez kraj, z zachodu na wschód, ma przemieszczać się strefa frontu chłodnego. Głównie wschodnia część Polski znajdzie się w pierwszej połowie nocy w cieplejszej i wilgotniejszej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jednak zachodnia część dostanie się w zasięg chłodniejszego powietrza i tam burze ustąpią najszybciej. Przed strefą nacierającego chłodnego frontu atmosferycznego oddziaływać będzie również uformowana w dzień linia konwergencji wiatru dolnego. Szacuje się, że porywy wiatru w burzach sięgną do około 80 km/h, opady deszczu 10-15 mm, lokalnie 30 mm. Natomiast w południowo-wschodniej części kraju możliwe gwałtowniejsze porywy wiatru związane z konwekcją do 80-90 km/h. Opady deszczu lokalnie do 40 mm. Jednak gdzieniegdzie wystąpią opady gradu do 3-4 cm, największy z superkomórek burzowych. W nocy zjawiska burzowe będą z biegiem godzin zmniejszały swoją intensywność.

Nawałnice możliwe początkowo w nocy. Prognoza burzowa na 24/25 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

nawałnice możliwe nad Polską
Nawałnice możliwe w pierwszej połowie nocy na południu i południowym wschodzie naszego kraju

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl