Nawałnice nawiedzą Polskę. Potężne superkomórki burzowe i mezoskalowe układy konwekcyjne oraz upał. Groźne prognozy pogody dla Polski

Nawałnice nawiedzą Polskę. Utworzą się potężne superkomórki burzowe oraz mezoskalowe układy konwekcyjne. Groźne prognozy pogody dla naszego kraju na drugą część mijającego tygodnia.

Pył saharyjski, gwałtowne burze i dni upalne za sprawą adwekcji powietrza zwrotnikowego

Z prognoz pochodzących od WMO Barcelona Dust Regional Center wynika, że w czwartek i piątek głównie południowo zachodnia część kraju znajdzie się w zasięgu pyłu saharyjskiego. Dodatkowo w tym okresie zdarzą się gwałtowne burze, które mają powodować lokalne szkody. Niewykluczone są nie tylko zorganizowane układy burzowe. Prawdopodobne także superkomórki burzowe z podwyższonym potencjałem do generowania szczególnie niebezpiecznych zjawisk na swojej trasie.

Od kilku dni uważnie obserwujemy kolejne odsłony modeli numerycznych, aby przewidzieć skale załamania pogody, które wystąpi na przełomie wiosny i lata. Szczególnie intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego, pojawią się w momencie wypierania rozgrzanego, wilgotnego i chwiejnego powietrza zwrotnikowego, którego obszarem źródłowym są rejony Afryki Północnej oraz Morza Śródziemnego. Na trasie burz zdarzą się silne ulewy, gwałtowne porywy wiatru do 90-100 km/h oraz opady gradu o średnicy do 4-7 cm. Nie można wykluczyć utworzenia się lokalnej trąby powietrznej.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według ECMWF dla Polski, wizualizacja CMM IMGW-PIB

ochłodzenie i zmiana pogody
Upały w Polsce tylko na kilka dni, potem ochłodzenie na weekend

Noce tropikalne w Polsce na okres od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1, wizualizacja CMM IMGW-PIB

noce tropikalne w kraju
Minimalna temperatura powietrza dla Polski. Wystąpią noce tropikalne w najbliższych dniach

Silne burze już jutro w kraju. Będzie ich więcej niż dziś

W czwartek będą tworzyć się już od godzin rannych/przedpołudniowych w środkowej i zachodniej części kraju i wolno kierować się na wschód. Aczkolwiek maksymalna akumulacja opadów burzowych, jak i porywów wiatru osiągną w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych. Spodziewana wysokość opadów burzowych od 15 do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Gdzieniegdzie wystąpią opady gradu do 2-3 cm. Dodatkowo w godzinach wieczornych, wzdłuż zachodnich krańców Polski będzie nasuwać się kolejna strefa burz z przelotnymi opadami deszczu do 30 mm, porywami wiatru do 80 km/h i lokalnymi opadami gradu.

Prognoza burzowa na 21 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burzowa prognoza na 21 czerwca 2023 r.

Groźna pogoda w kolejnych dniach, możliwe nawałnice

Wygląda więc na to, że od środy obserwować będziemy wzrost aktywności burzowej na obszarze Polski, ale najgroźniejsze burze nad Polską są prognozowane na czwartek i piątek. Możemy spodziewać się najlepiej zorganizowanej konwekcji od początku 2023 roku. Burze rozwijać mają się na zbieżnościach wiatru, w obrębie niżu i stref frontów atmosferycznych, przyjmując nawet formę nawałnic. Możliwe są „oberwania chmury”, silne gradobicia i bardzo wysoka aktywność elektryczna – charakterystyczna dla gorących i wilgotnych mas pochodzenia zwrotnikowego, dlatego takie burze nazywane są stroboskopami w żargonie łowców burz.

Nawałnice w Polsce. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 21.06.2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w kraju i nawałnice
Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach

Kluczowy okaże się duży kontrast termiczny w drugiej części tygodnia, dlatego pojawi się długo niewidziany prąd strumieniowy nad Polską, napędzając intensywny rozwój chmur Cb do formy lepiej i dłużej zorganizowanej. Spodziewane są dobrze zorganizowane układy burzowe, nawet w formie liniowej, jak i też superkomórki burzowe z opadami dużego gradu i możliwością utworzenia się trąb powietrznych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów oraz burz nad Polską na 21.06.2023, 15 UTC według modelu ECMWF

silne burze w kraju
Silne burze w okresie od 21.06.2023 r. do 23.06.2023 r., potem ochłodzenie

Groźne prognozy na drugą część tygodnia, wystąpią nawałnice

Będziemy musieli uważnie śledzić zobrazowania radarowe i detektory wyładowań w okresie od 21.06.2023 r. do 23.06.2023 r., gdyż w tym czasie istnieć mają dogodne warunki do występowania silnych i ekstremalnie gwałtownych burz w Polsce. Pojutrze burze zaznaczą się m.in na wschodzie, południowym wschodzie. Wygląda jednak na to, że najgroźniejsze burze utworzą się w naszej części Europy już w piątek, tj. 23.06.2023 r. Niż z układem frontów przewędruje wraz ze zbieżnością wiatru przez nasz kraj, przynosząc dużą aktywność konwekcyjną. Możliwe są alerty 2 stopnia przed burzami.

Nawałnice sięgną Polski i przyczynią się do dużych szkód

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 czerwca 2023, 15 UTC według ECMWF

nawałnice sięgną Polski
Nawałnice wystąpią w Polsce

Nawałnice w kraju. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 23.06.2023, 18 UTC według modelu ECMWF

nawałnice i groźne burze możliwe w Polsce
Nawałnice wystąpią w Polsce, możliwe superkomórki burzowe, układy liniowe i tornada

Dobrze zorganizowana konwekcja obejmie m.in dzielnice centralne, wschodnie, południowe i południowo wschodnie naszego kraju. Ryzyko zjawisk niosących duże zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia będzie wyraźne podwyższone, możliwe są duże szkody materialne. Zalecamy Państwu uważnie śledzić najnowsze prognozy pogody. Będziemy rejony zagrożone w kolejnych dniach w oparciu o zaktualizowane modele numeryczne.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl