Nawałnice nawiedzą Polskę. Utworzą się potężne superkomórki burzowe oraz mezoskalowe układy konwekcyjne. Groźne prognozy pogody dla naszego kraju na drugą część mijającego tygodnia.
Pył saharyjski, gwałtowne burze i dni upalne za sprawą adwekcji powietrza zwrotnikowego
Z prognoz pochodzących od WMO Barcelona Dust Regional Center wynika, że w czwartek i piątek głównie południowo zachodnia część kraju znajdzie się w zasięgu pyłu saharyjskiego. Dodatkowo w tym okresie zdarzą się gwałtowne burze, które mają powodować lokalne szkody. Niewykluczone są nie tylko zorganizowane układy burzowe. Prawdopodobne także superkomórki burzowe z podwyższonym potencjałem do generowania szczególnie niebezpiecznych zjawisk na swojej trasie.
Od kilku dni uważnie obserwujemy kolejne odsłony modeli numerycznych, aby przewidzieć skale załamania pogody, które wystąpi na przełomie wiosny i lata. Szczególnie intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego, pojawią się w momencie wypierania rozgrzanego, wilgotnego i chwiejnego powietrza zwrotnikowego, którego obszarem źródłowym są rejony Afryki Północnej oraz Morza Śródziemnego. Na trasie burz zdarzą się silne ulewy, gwałtowne porywy wiatru do 90-100 km/h oraz opady gradu o średnicy do 4-7 cm. Nie można wykluczyć utworzenia się lokalnej trąby powietrznej.
Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według ECMWF dla Polski, wizualizacja CMM IMGW-PIB

Noce tropikalne w Polsce na okres od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1, wizualizacja CMM IMGW-PIB

Silne burze już jutro w kraju. Będzie ich więcej niż dziś
W czwartek będą tworzyć się już od godzin rannych/przedpołudniowych w środkowej i zachodniej części kraju i wolno kierować się na wschód. Aczkolwiek maksymalna akumulacja opadów burzowych, jak i porywów wiatru osiągną w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych. Spodziewana wysokość opadów burzowych od 15 do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Gdzieniegdzie wystąpią opady gradu do 2-3 cm. Dodatkowo w godzinach wieczornych, wzdłuż zachodnich krańców Polski będzie nasuwać się kolejna strefa burz z przelotnymi opadami deszczu do 30 mm, porywami wiatru do 80 km/h i lokalnymi opadami gradu.
Prognoza burzowa na 21 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Groźna pogoda w kolejnych dniach, możliwe nawałnice
Wygląda więc na to, że od środy obserwować będziemy wzrost aktywności burzowej na obszarze Polski, ale najgroźniejsze burze nad Polską są prognozowane na czwartek i piątek. Możemy spodziewać się najlepiej zorganizowanej konwekcji od początku 2023 roku. Burze rozwijać mają się na zbieżnościach wiatru, w obrębie niżu i stref frontów atmosferycznych, przyjmując nawet formę nawałnic. Możliwe są „oberwania chmury”, silne gradobicia i bardzo wysoka aktywność elektryczna – charakterystyczna dla gorących i wilgotnych mas pochodzenia zwrotnikowego, dlatego takie burze nazywane są stroboskopami w żargonie łowców burz.
Nawałnice w Polsce. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 21.06.2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Kluczowy okaże się duży kontrast termiczny w drugiej części tygodnia, dlatego pojawi się długo niewidziany prąd strumieniowy nad Polską, napędzając intensywny rozwój chmur Cb do formy lepiej i dłużej zorganizowanej. Spodziewane są dobrze zorganizowane układy burzowe, nawet w formie liniowej, jak i też superkomórki burzowe z opadami dużego gradu i możliwością utworzenia się trąb powietrznych.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów oraz burz nad Polską na 21.06.2023, 15 UTC według modelu ECMWF

Groźne prognozy na drugą część tygodnia, wystąpią nawałnice
Będziemy musieli uważnie śledzić zobrazowania radarowe i detektory wyładowań w okresie od 21.06.2023 r. do 23.06.2023 r., gdyż w tym czasie istnieć mają dogodne warunki do występowania silnych i ekstremalnie gwałtownych burz w Polsce. Pojutrze burze zaznaczą się m.in na wschodzie, południowym wschodzie. Wygląda jednak na to, że najgroźniejsze burze utworzą się w naszej części Europy już w piątek, tj. 23.06.2023 r. Niż z układem frontów przewędruje wraz ze zbieżnością wiatru przez nasz kraj, przynosząc dużą aktywność konwekcyjną. Możliwe są alerty 2 stopnia przed burzami.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 czerwca 2023, 15 UTC według ECMWF

Nawałnice w kraju. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 23.06.2023, 18 UTC według modelu ECMWF

Dobrze zorganizowana konwekcja obejmie m.in dzielnice centralne, wschodnie, południowe i południowo wschodnie naszego kraju. Ryzyko zjawisk niosących duże zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia będzie wyraźne podwyższone, możliwe są duże szkody materialne. Zalecamy Państwu uważnie śledzić najnowsze prognozy pogody. Będziemy rejony zagrożone w kolejnych dniach w oparciu o zaktualizowane modele numeryczne.
Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC