Nawałnice spowodowały ogromne zniszczenia w Polsce. Burze superkomórkowe i linie szkwału w kraju. Ponad 1600 interwencji strażaków

Nawałnice uderzyły w Polsce i spowodowały duże zniszczenia. Burze superkomórkowe i układy wielokomórkowe, nawet z liniami szkwału. Aktywność elektryczna okazała się nadzwyczaj wysoka ubiegłej doby.

Silne burze nad Polską ubiegłej doby, miejscami miały charakter niszczący

Zgodnie z prognozami ubiegła doba przyniosła intensywne zjawiska burzowe. Burze wystąpiły głównie we wschodniej połowie kraju. Największe szkody spowodowane silnym wiatrem i opadami gradu i gwałtownymi ulewami poczyniły w woj. małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Straż pożarna otrzymała przeszło 1650 zgłoszeń, aby usunąć miejscowe zagrożenia, interweniowali również przy usuwaniu pożarów od wyładowań atmosferycznych.

Z doniesień medialnych wynika, że zapowiadane załamanie pogody poczyniło miejscami bardzo duże szkody. Zanotowano przeszło 1650 interwencji strażaków. Strażacy z jednostek państwowych i druhowie OSP pomagali w usuwaniu połamanych drzew, jak i też zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i zalanych zabudowań. Najwięcej interwencji wystąpiło w Małopolsce – 302, w Lubelskiem – 291 i na Podkarpaciu – 280.

Działania służb nie zakończyły się jeszcze i cały czas usuwają oni skutki wtorkowych nawałnic. Bardzo duże straty wywołało także wczorajsze gradobicia, gdzie średnice gradzin dochodziły do nawet 5-7 cm. Na skutek opadów dużego gradu wiele pojazdów zostało uszkodzonych, ucierpiały również elewacje oraz dachy budynków.

Padał bardzo duży grad z burz superkomórkowych. Nawałnice poczyniły bardzo duże szkody

Bardzo niebezpieczna burza superkomórkowa przeszła m.in. nad małopolską Dąbrową Tarnowską, Tarnowem, Nowym Sączem, gdzie silny wiatr, sięgał 100 km/h i duży grad o średnicy 5-7 cm uszkodził wiele budynków – nie tylko dachy, ale i elewacje oraz szyby. Dziś w miejscowości zostało zwołane posiedzenie sztabu kryzysowego z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 24 godzinach na obszarze Polski i krajów przyległych

nawałnice i silne burze w kraju
Silne burze ubiegłej doby w Polsce i niektórych rejonach Europy

Liczba wyładowań CG+IC – suma 24 h według systemu PERUN od IMGW-PIB

silne burze i nawałnice w kraju
Nawałnice nad Polską i wysoka aktywność elektryczna

Liczba wyładowań doziemnych (CG) – suma 24 h według systemu PERUN w Polsce

nawałnice i silne burze w kraju
Nawałnice nad Polską i bardzo wysoka aktywność elektryczna

Opad całkowity – suma 24 godziny według systemu radarowego RainGRS, który zarządzany jest przez IMGW-PIB

silne burze w Polsce
Silne opady burzowe przyniosły wtorkowe nawałnice w kraju

Rozkład dobowej sumy opadów na stacjach IMGW-PIB za minioną dobę

silne opady burzowe w Polsce
Nawałnice przyniosły miejscami duże opady burzowe w krótkim czasie

Komunikat IMGW-PIB odnośnie wczorajszych burz

Przedstawiamy krótkie podsumowanie meteorologiczne minionej doby.
Ostatnia doba obfitowała w ciekawe i niebezpieczne zjawiska⚡️ Uwaga niemal wszystkich skupiona była na bardzo aktywnych burzach. Od godzin popołudniowych aż po godziny nocne przez wschodnią część Polski z południa na północ przemieszały się układy konwekcyjne z burzami superkomórkowymi.
Burzom towarzyszyły ulewne opady deszczu do 40 mm ☔️. Miejscami wystąpił opad gradu 🫧. Z raportów opublikowanych w bazie ESWD (European Severe Weather Database) wynika, że średnica gradzin dochodziła do 6 cm‼️
Najsilniejsze porywy wiatru zanotowane w burzach na stacjach IMGW-PIB:
Bezek (woj. lubelskie) – 100 km/h
Olecko (woj. warmińsko-mazurskie) – 93 km/h
Wielkie Oczy (woj. podkarpackie) – 92 km/h.
Możliwe jednak, że pomiędzy stacjami pomiarowymi porywy były jeszcze silniejsze, a lokalnie mogły wystąpić trąby powietrzne‼️
Niecodziennie w miniony wtorek przedstawiał się rozkład temperatury maksymalnej. Polskę z południa na północ przecinał zafalowany front atmosferyczny, który rozdzielał gorącą i wilgotną masę powietrza zwrotnikowego napływającą nad wschodnią część kraju od zdecydowanie chłodniejszej masy powietrza polarnego, morskiego na zachodzie. Front wyraźnie podzielił nasz kraj na bardzo gorącą i parną część wschodnią oraz zimną część zachodnią.
🌡Różnica temperatury maksymalnej pomiędzy wschodem a zachodem naszego kraju sięgała prawie 20°C❗️ Najcieplej było w miejscowości Wielkie Oczy na Podkarpaciu 33,8°C 🥵, najzimniej w Jeleniej Górze 14,2°C. Porównanie to nie obejmuje Przedgórza Sudeckiego, gdzie było jeszcze zimniej. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Jakuszycach pokazały zaledwie 11,2°C 🥶.

Sytuacja baryczna, 29 sierpnia 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silne ulewy i burze w Polsce
Pofalowany front nad Polską przyczynił się do wystąpienia nawałnic

Nawałnice w Polsce spowodowane dużym kontrastem termicznym i falującym frontem atmosferycznym. Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 29 sierpnia 2023 r.

nawałnice w kraju
Nawałnice w Polsce spowodowane dużą różnicą temperatury

Na szczęście w środę pogoda będzie już spokojniejsza i nie przewiduje się już kolejnych nawałnic. Burze w kolejnych godzinach będą występować na południu, centrum, wschodzie i południowym – wschodzie. Może im towarzyszyć grad do 2-3 cm, ulewy do 20-40 mm, wiatr do 70-85 km/h. Miejscami we wschodniej części kraju utrzymają się również w nocy ze środy na czwartek.

W kolejnych dniach również pojawiać mają się burze, lecz nie powinny być tak groźne jak wczoraj. Jednak o tym będziemy informować wkrótce na łamach naszego serwisu.

Fanipogody.pl