Upał gwałtownie wyparty z Polski. Środa jeszcze przyniesie burze gradowe. Wiemy, gdzie pogoda będzie groźna

Upał został odsunięty z Polski. Środa jeszcze z miejscowymi gwałtownymi burzami, lecz ich intensywność nie okaże się tak duża jak w czasie ubiegłej doby. Wskazujemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna w kolejnych godzinach.

Upał jeszcze wczoraj w Polsce, lecz w środę za naszą wschodnią granicą

W środę Polska znajdzie się rozległym polu obniżonego ciśnienia atmosferycznego, jaka dominuje nad przeważającym obszarem Europy. Nad naszym krajem zalega jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Dlatego w wielu regionach przynosząca przewagę pochmurnej i deszczowej pogody, natomiast w pasie wschodnim oraz gdzieniegdzie na południu również burzowy przebieg warunków atmosferycznych. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się już dziś w znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego, natomiast nieco cieplejsza masa zalegać ma jeszcze na krańcach wschodnich. Najgroźniejsze burze powinny pojawić się na granicy Polski i Białorusi. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też superkomórki burzowe oraz układy wielokomórkowe.

Sytuacja baryczna na 30.08.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

dynamiczna i groźna pogoda w Polsce
Dynamiczna pogoda jeszcze we wschodniej części kraju, ale tak groźnych burz jak ubiegłej doby już nie przewidujemy

W środę prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego wystąpi w dzień przewaga zachmurzenia dużego, gdzieniegdzie całkowitego. Szczególnie zachodzie lokalnie większe przejaśnienia. Prognozowane są przelotne opady deszczu, natomiast w Karpatach i we wschodniej połowie kraju burze. Prawdopodobny grad. Możliwa wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, natomiast na wschodzie podczas burz do 40 mm. Na termometrach zobaczymy od zaledwie 17°C do 19°C w zachodniej połowie kraju, gdzieniegdzie na Przedgórzu Sudeckim 14°C. Najcieplej, bo od 25°C do 28°C na krańcach wschodnich. Zatem upał już nie wystąpi w naszej części Europy. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. Tylko na wschodzie kraju z kierunków zmieniających się i w czasie burz w porywach osiągający 75 km/h do 85 km/h.

Upał wczoraj w kraju, ale dziś już poza Polską. Temperatura maksymalna, 29.08.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

upał wczoraj na wschodzie, jesień na zachodzie
Upał wczoraj we wschodniej połowie kraju, jesień na zachodzie

Burze w zasięgu falującego frontu atmosferycznego, upalna pogoda już poza naszym krajem

Ośrodki burzowe możliwe są we wschodniej połowie kraju i gdzieniegdzie na południowym wschodzie. Rozwój burz będzie możliwy dzięki występowaniu dużego kontrastu termicznego w strefie falującego frontu atmosferycznego oraz występowaniem na wschód od niego wilgotnej i ciepłej masy powietrza oraz linii zbieżności wiatru. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom na wschodzie kraju okażą się opady deszczu. Na wschodzie kraju wysokość opadów w burzach do 30-40 mm. Prawdopodobne są również porywy wiatru na ogół do 60-75 km/h, tylko na wschodzie do 85 km/h. Prawdopodobne są też opady gradu 2-3 cm. Możliwe są zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcona trąba m.in z uwagi na wilgotną dolną troposferą i nisko położony dlatego poziom kondensacji chmur. Spodziewamy się, że dzisiejsze burze najaktywniejsze okażą się południu i wieczorem, natomiast Podlasiu także początkowo w nocy.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju i brak upału
Burze w środę nad Polską, lecz upał poza krajem

Prognozowany obszar burz nad Europą od 30.08.2023 r., 06 UTC do 31.08.2023, 06 UTC według ESSL

Podczas nocy ze środy na czwartek prawdopodobne są burze głównie we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Ich rozwój będzie związany ze strefą pofalowanego frontu atmosferycznego, jaka przemieszczając się powoli na wschód. Będzie ona wypierać cieplejszą, wilgotną oraz chwiejną masę powietrza. Prognozowana wysokość opadów w burzach do około 10-15 mm, tylko na Podlasiu i Lubelszczyźnie w pierwszej części nocy lokalnie około 40 mm. Po zachodzie słońca spadnie potencjał do generowania silnych porywów wiatru, które nie powinny przekraczać 60-70 km/h. Możliwe są opady gradu. Chmury burzowe możliwe są południowym wschodzie i mają zanikać na początku nocy, te głównie Podlasiu i Lubelszczyźnie mogą być aktywne nieco dłużej.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla polski

Gwałtowne burze nad Polską
Dynamiczna pogoda jeszcze w pierwszej części nocy

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski. Jutro możliwe są kolejne, lecz znacznie słabsze burze w zasięgu niżu górnego.

Fanipogody.pl