Upał został odsunięty z Polski. Środa jeszcze z miejscowymi gwałtownymi burzami, lecz ich intensywność nie okaże się tak duża jak w czasie ubiegłej doby. Wskazujemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna w kolejnych godzinach.
Upał jeszcze wczoraj w Polsce, lecz w środę za naszą wschodnią granicą
W środę Polska znajdzie się rozległym polu obniżonego ciśnienia atmosferycznego, jaka dominuje nad przeważającym obszarem Europy. Nad naszym krajem zalega jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Dlatego w wielu regionach przynosząca przewagę pochmurnej i deszczowej pogody, natomiast w pasie wschodnim oraz gdzieniegdzie na południu również burzowy przebieg warunków atmosferycznych. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się już dziś w znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego, natomiast nieco cieplejsza masa zalegać ma jeszcze na krańcach wschodnich. Najgroźniejsze burze powinny pojawić się na granicy Polski i Białorusi. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też superkomórki burzowe oraz układy wielokomórkowe.
Sytuacja baryczna na 30.08.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

W środę prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego wystąpi w dzień przewaga zachmurzenia dużego, gdzieniegdzie całkowitego. Szczególnie zachodzie lokalnie większe przejaśnienia. Prognozowane są przelotne opady deszczu, natomiast w Karpatach i we wschodniej połowie kraju burze. Prawdopodobny grad. Możliwa wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, natomiast na wschodzie podczas burz do 40 mm. Na termometrach zobaczymy od zaledwie 17°C do 19°C w zachodniej połowie kraju, gdzieniegdzie na Przedgórzu Sudeckim 14°C. Najcieplej, bo od 25°C do 28°C na krańcach wschodnich. Zatem upał już nie wystąpi w naszej części Europy. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. Tylko na wschodzie kraju z kierunków zmieniających się i w czasie burz w porywach osiągający 75 km/h do 85 km/h.
Upał wczoraj w kraju, ale dziś już poza Polską. Temperatura maksymalna, 29.08.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

Burze w zasięgu falującego frontu atmosferycznego, upalna pogoda już poza naszym krajem
Ośrodki burzowe możliwe są we wschodniej połowie kraju i gdzieniegdzie na południowym wschodzie. Rozwój burz będzie możliwy dzięki występowaniu dużego kontrastu termicznego w strefie falującego frontu atmosferycznego oraz występowaniem na wschód od niego wilgotnej i ciepłej masy powietrza oraz linii zbieżności wiatru. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom na wschodzie kraju okażą się opady deszczu. Na wschodzie kraju wysokość opadów w burzach do 30-40 mm. Prawdopodobne są również porywy wiatru na ogół do 60-75 km/h, tylko na wschodzie do 85 km/h. Prawdopodobne są też opady gradu 2-3 cm. Możliwe są zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcona trąba m.in z uwagi na wilgotną dolną troposferą i nisko położony dlatego poziom kondensacji chmur. Spodziewamy się, że dzisiejsze burze najaktywniejsze okażą się południu i wieczorem, natomiast Podlasiu także początkowo w nocy.
Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB) dla Polski

Prognozowany obszar burz nad Europą od 30.08.2023 r., 06 UTC do 31.08.2023, 06 UTC według ESSL

Podczas nocy ze środy na czwartek prawdopodobne są burze głównie we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Ich rozwój będzie związany ze strefą pofalowanego frontu atmosferycznego, jaka przemieszczając się powoli na wschód. Będzie ona wypierać cieplejszą, wilgotną oraz chwiejną masę powietrza. Prognozowana wysokość opadów w burzach do około 10-15 mm, tylko na Podlasiu i Lubelszczyźnie w pierwszej części nocy lokalnie około 40 mm. Po zachodzie słońca spadnie potencjał do generowania silnych porywów wiatru, które nie powinny przekraczać 60-70 km/h. Możliwe są opady gradu. Chmury burzowe możliwe są południowym wschodzie i mają zanikać na początku nocy, te głównie Podlasiu i Lubelszczyźnie mogą być aktywne nieco dłużej.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla polski

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski. Jutro możliwe są kolejne, lecz znacznie słabsze burze w zasięgu niżu górnego.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC