Niebezpieczna pogoda już zmierza do Polski. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, będą ulewy, śnieżyce i opady marznące oraz burze

Niebezpieczna pogoda zaznaczy się w Polsce już w środę. Przed nami dynamiczna sytuacja w naszej części Europy.

Niebezpieczna aura w środę nad Polską. Możliwe lokalne burze

W środę pogoda w kraju ma być kształtowana przez głęboki i rozległy ośrodek ciśnienia wędrujący przez północne rejony Starego Kontynentu. Z niżem znad południowej Skandynawii będzie związany układ frontów atmosferycznych. Docierać będą do nas zachodu Europy wilgotne masy powietrza, które przyniosą przewagę dużego i całkowitego zachmurzenia z licznymi opadami deszczu, natomiast w pasie krańców wschodnich województw oraz na krańcach południowych Polski również w postaci mieszanej i marznącej o zróżnicowanym natężeniu, a także silne porywy wiatru, które związane będą dynamicznymi wahaniami ciśnienia atmosferycznego i oddziaływaniem konwekcji. Nie można wykluczyć, że pojawią się również lokalne burze. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych będzie na zachodzie, ale nie można ich wykluczyć punktowo także w innych regionach.

Sytuacja baryczna na 24.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna pogoda i niżowa
Układ frontów atm. nad Polską jutro i niż znad południowej Skandynawii przesunie się nad Bałtyk

Odbudowała się nam silna cyrkulacja strefowa. Odwilż opanowała cały kraj na początku tygodnia

W poniedziałek odczuliśmy istotnie nasiloną prędkość wiatru, ale apogeum wichur dopiero przed nami. Niebezpieczna pogoda wystąpi zwłaszcza w środę nad Polską, gdy to znajdziemy się w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii i wędrującego systemu frontów atmosferycznych. Wtórny cyklon przyczyni się do wystąpienia wichur na przeważającym obszarze naszego kraju. Główna faza załamania pogody jest prognozowana na środę i czwartek. Silny wiatr połączony będzie również z umiarkowanymi, miejscami intensywnymi opadami atmosferycznymi. Przeważać mają opady deszczu, ale możliwe są również mieszane, miejscami gdzieniegdzie marznące na południu i mokrego śniegu we wschodniej i częściowo południowej części kraju. Prędkość wiatru przekroczy 60-110 km/h.

Prognoza zasięgu, rodzaju i intensywności opadów na 24 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny wiatr i niebezpieczna pogoda w Polsce
Aktywny układ frontów atm. jutro nad Polską i niebezpieczna pogoda. Sztorm na Bałtyku

Prognozowane porywy wiatru na 24 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w kraju
Wichury i opady w całym kraju, możliwe lokalnie burze w środę

W minionych dniach mogliśmy zaobserwować powstanie nad Atlantykiem ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Jitka, który wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych. Na jego peryferiach dojdzie w kolejnych godzinach do utworzenia się wtórnego niżu nad południową częścią Półwyspu Fennoskandzkiego. Silny wiatr związany będzie nie tylko związany z dużą różnicą ciśnienia, ale również przechodzenia frontów atmosferycznych, jak i też oddziaływania prądu strumieniowego oraz konwekcji.

Prognozowane porywy wiatru na 24 stycznia 2024, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

Groźna pogoda w Polsce
Wichury pojawią się w Polsce

Groźna pogoda i silna odwilż w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r.

Na przełomie 2 i 3 dekady stycznia 2024 r., doszło do odbudowy silnej cyrkulacji strefowej, zwanej również zachodnią. W kolejnych dniach czekają nas dynamiczne warunki pogodowe. Na zmianę wzorcu pogodowego nie mamy co liczyć. Znad południowej części Skandynawii nad Morze Bałtyckie, wkroczy za kilkanaście godzin wtórny ośrodek niżowy, który wykształci swój własny układ frontów atmosferycznych. Dlatego po południowej stronie dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu barycznego. Co więcej, nad Polską znajdzie się odcinek aktywnego prądu strumieniowego, nasilając przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzeniu ku ziemi.

Prognoza porywów wiatru na 24.01.2024, 23 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr w Polsce i niebezpieczna pogoda

Niebezpieczna pogoda w kolejnych godzinach na obszarze Polski

Z prognoz numerycznych wynika, że wiatr zacznie nasilać się wyraźnie w drugiej części nocy z wtorku na środę. Początkowo w pasie wybrzeża oraz Karkonoszy. Jednak w pierwszej części dnia fala silnego wiatru będzie rozprzestrzeniać się z zachodu na wschód. Najsilniejsze porywy wiatru zostaną zmierzone m.in w zachodnich dzielnicach Polski oraz w pasie gmin nadmorskich. Modele pogodowe prognozują największe porywy wiatru w szczytowych partiach Sudetów, gdzie sięgną 160-170 km/h, co będzie zasługą dolno-troposferyczne prądu strumieniowego. Śnieżka, czyli najwyższa szczyt Karkonoszy znów znajdzie się na pierwszym miejscu w rankingu polskich stacji pomiarowych IMGW.

Zobacz też: Alerty IMGW. Nadciąga groźna pogoda. Wiatr 90-100 km/h. Opady marznące i śnieżyce. Złe warunki na drogach

Prognozowane porywy wiatru na 25 stycznia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w Polsce i dynamiczna pogoda
Silny wiatr w Polsce i dynamiczna pogoda

Silny wiatr w wielu regionach spowoduje szkody w drzewostanie oraz uszkodzi dachy i linie energetyczne

Warto również podkreślić, że silny wiatr zaznaczy się również w nocy ze środy na czwartek, gdzie najsilniejsze porywy wiatru zaznaczą się w pasie wybrzeża oraz na zachodzie i południu naszego kraju. Nieco słabszy wiatr będzie w czwartek, ale i tak da się we znaki w pasie dzielnic północnych, zachodnich i południowych oraz wschodnich. Na Bałtyku utrzyma się sztormowa pogoda.

Silny wiatr i niebezpieczna pogoda

Prognozowane porywy wiatru według modelu GFS do 25 stycznia 2024, 18 UTC. Prędkość wiatru będzie większa nad morzem oraz w górach i w zasięgu konwekcji, niż prognozuje to model amerykański

silny wiatr w Polsce
Niebezpieczna pogoda i wichury w całym kraju

Niebezpieczna pogoda w kolejnych kilkudziesięciu godzinach

W środę przez Polskę przechodzić ma system frontów atmosferycznych. Początkowo zaznaczy się ciepły wycinek niżu, który następnie szybko zamknięty przez chłodny front. W pasie dzielnic wschodnich prognozowane są opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które od zachodu zaczną przechodzić w deszcz. Opady zimowe i mieszane są prognozowane początkowo na Mazurach, Podlasiu, wschodnim Mazowszu oraz Lubelszczyźnie, sięgając także części Małopolski i Podkarpacia. Mogą być gdzieniegdzie marznące i powodujące gołoledź. Jednak w województwach wschodnich będzie najchłodniej, gdzie termometry pokażą 0-3°C, gdy w tym samym czasie w pasie zachodnim, południowym zachodzie będzie aż 9-13°C. Będzie to najcieplejszy dzień mijającego tygodnia. Co więcej, najwyższe temperatury powinny zostać zmierzone na Dolnym Śląsku. Proces topnienia pokrywy śnieżnej przyspieszy nie tylko wzrost temperatury powietrza, ale również występujące opady atmosferyczne. W zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego oraz za tę strefą frontową możliwe są lokalne burze w chwiejnym powietrzu pochodzenia polarnomorskiego.

Prognozowana temperatura powietrza na 24 stycznia 2024, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

groźna aura w kraju
Silny wiatr w Polsce i wysoka temperatura. Pogoda charakterystyczna dla cyrkulacji atlantyckiej

Źródło: Fanipogody.pl