Burze pojawić mogą się w środę nad Polską. Mogą być całkiem aktywne jak na styczeń i nieść powinny silne porywy wiatru, które punktowo sięgną 90-105 km/h. Możliwa akumulacja opadów do 5-15 mm. Istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnej trąby powietrznej.
Burze możliwe dziś nad Polską
W środę Polska znajdować ma się w zasięgu wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Jitka II z centrum nad południową Skandynawią, jaki następnie przesunie się nad Bałtyk. Przez naszą część Europy przechodzi system frontów atmosferycznych, powodując opady i burze oraz silny wiatr. Załamanie pogody wkroczyło w drugiej połowie nocy z wtorku na środę i przemieszcza się z zachodu na wschód. Przed postępującym silnym załamania pogody zabezpieczmy rzeczy, które porwać może wiatr. Dodatkowo unikajmy również przebywania pod drzewami i nie parkujmy samochód pod nimi. W pierwszej połowie dzisiejszego dnia dotrze chłodny front i spłynie nieco chłodniejsza masa polarnomorska o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.01.2024, 06 UTC dla Polski
System frontów atmosferycznych dziś nad Polską. Już około południa możliwe pierwsze burze
Środa przyniesie w dzień zachmurzenie duże, okresami miejscami całkowite. Prognozowane na przeważającym obszarze opady deszczu. Jednak przejściowo na północnym wschodzie i wschodzie oraz lokalnie na południu miejscami mieszane lub mokry śnieg. Prognozowane wysokości opadu miejscami od 10 mm do 15 mm. Natomiast w górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Ponadto na południu Polski opady przejściowo mogą marznąć, powodując gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 4°C w rejonach podgórskich Karpat i na Suwalszczyźnie, około 6-8°C na wschodzie i częściowo w centrum do 12-13°C na zachodzie, południowym zachodzie. Niższe wartości na Podkarpaciu, około 1°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny. Jednak na wschodzie w porywach do 70-75 km/h. Aczkolwiek w centrum do 80 km/h, a na zachodzie do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Jednak na zachodzie, częściowo centrum i południu w środę możliwe burze z punktowymi porywami do około 100-105 km/h. Jednak nad morzem wiatr okresami dość silny i silny, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 110 km/h, głównie wysoko w Karpatach porywy wiatru do 115 km/h, natomiast wysoko w Sudetach do 160-170 km/h. Dodatkowo w górach wiatr może powodować zamiecie i zawieje śnieżne.
Sytuacja baryczna na 24.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Dynamiczna niżowa pogoda w środę
W pierwszej części dnia przez Polskę przechodzi aktywny ciepły front atmosferyczny, który szybko przewędruje z zachodu na wschód naszego kraju. Już w godzinach przedpołudniowych nasunie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Tuż za frontem zacznie napływać chłodniejsze, chwiejne i wilgotne powietrze, które charakteryzować będzie się stromymi pionowymi gradientami temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Dlatego dojdzie do rozwoju licznej konwekcji, która może mieć potencjał do generowania wyładowań atmosferycznych i silnych porywów wiatru, które punktowo przekroczą 90-105 km/h.
Prognoza zasięgu i rodzaju opadu – 24 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Najwięcej lokalnych burz w drugiej połowie dzisiejszego dnia
Chmury kłębiasto-deszczowe typu Cumulonimbus przemieszczać mają się z zachodu na wschód, południowy wschód. Nasilony przepływ w całym pionowym profilu troposfery oraz podwyższona skrętność kierunkowa wiatru i jego prędkość oraz duże uskoki wiatru przyczynić mogą się do powstania struktur wielokomórkowych, możliwe są nawet superkomórki burzowe. Szczególnie w zasięgu burz posiadających mezocyklon zjawiska towarzyszące okażą się najsilniejsze. Nie można całkowicie wykluczyć krótkotrwałej i punktowej trąby powietrznej, lecz prawdopodobieństwo nie przekracza 15%. Największe ryzyko zaistnienia takiego zjawiska będzie na zachodzie, centrum i częściowo południu oraz częściowo wschodzie. Pierwsze burze nad Polską są możliwe już około południa w zachodniej połowie naszego kraju, najwięcej może być ich około 14-17 w naszej części Europy. Pojedyncze burze mogą utrzymywać się miejscami po zachodzie słońca.
Prognozowany rodzaj i zasięg opadów na 24 stycznia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowany zasięg i rodzaj opadów nad Polską – 24 stycznia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF
Z uwagi na lokalny charakter burz, zalecamy śledzić radary meteorologiczne i systemy teledetekcji wyładowań atmosferycznych.
Źródło: Fanipogody.pl