Niebezpieczna pogoda we wtorek. Możliwe bow echo, superkomórki burzowe z dużym gradem, ulewnymi opadami powyżej 40 mm, wiatrem ponad 100 km/h

Niebezpieczna pogoda we wtorek. Możliwa burza wiatrowa typu bow echo, superkomórki burzowe z opadami dużego gradu, silnymi opadami powyżej 40 mm, wiatrem w porywach, który przekroczy 100 km/h.

Niebezpieczna pogoda pod koniec sierpnia w Polsce

We wtorek Polska jest w zasięgu przemieszczającego się wzdłuż frontu niżu, jaki przesunie się z południa na północ nad wschodnimi rejonami kraju, powodując konwekcyjne opady deszczu i burze. Należy dodać, że nad wschodnie rejony kraju napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna oraz chwiejna masa powietrza z południowego wschodu o cechach zwrotnikowych, która spowoduje upały w tym rejonie, natomiast nad zachodnimi rejonami będą zalegać chłodne masy powietrza polarnomorskiego. Co więcej w naszej części Europy panować ma bardzo duża różnica temperatury, który sięgnie nawet 15°C/20°C. Granice mas powietrza stanowić ma pofalowany front atmosferyczny. Zbudowany jest on na bardzo dużym kontraście termicznym, co przyczyni się do występowania prądu strumieniowego. Na silnej przedfrontowej zbieżności wiatru, utworzą się dziś silne, miejscami bardzo silne burze, które szybko wędrować mają z południa na północ.

Prognoza temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa, 29.08.2023, 12 UTC

Niebezpieczna pogoda w kraju
Niebezpieczna pogoda dziś w Polsce. Napływ powietrza zwrotnikowego na południowy-wschód, wschód i centrum naszego kraju

Silne burze dziś w Polsce i bardzo duża różnica temperatury

Nad wschodnią połową kraju zalegać ma gorące, upalne, wilgotne i chwiejne powietrze z południowego wschodu Europy. W tym samym czasie na zachodzie napływać ma znacznie chłodniejsze polarnomorskie. Kontrast termiczny nad Polską sięgnąć może 16-20°C, co nie jest często spotykane w naszych szerokościach geograficznych. Termometry pokażą dziś maksymalnie od 32°C do 35°C we wschodniej połowie kraju, natomiast na zachodzie od 12°C do 16°C. Spora różnica temperatury przyczyni się do dużej gwałtowności zjawisk konwekcyjnych.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 29 sierpnia 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

bardzo duża różnica temperatury dziś nad Polską
Spory kontrast termiczny nad krajem, który sięgnie nawet 20 stopni

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

Gwałtowne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze prognozuje też kombinacja ECMWF/ICON-EU/GFS dla Polski

Niebezpieczna pogoda we wtorek na obszarze Polski

We wtorek zjawiska burzowe możliwe są praktycznie w całym kraju. Nie przewiduje się burz tylko na obszarze woj. zachodniopomorskiego, a do godzin późno popołudniowych również na południowym wschodzie. Prognozy numeryczne wskazują, że w drugiej połowie dnia najgroźniejsze burze są prognozowane w pasie od Małopolski i Opolszczyzny po Ziemię Łódzką i wschodnią Wielkopolskę.
Nocne i poranne burze zanikają nad Polską, lecz lokalnie występują jeszcze w centrum naszego kraju i nie są szczególnie intensywne.

Zobacz też: Silny upał w naszej części Europy


Prognozujemy, że dziś po południu, dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji burzowej głównie w południowej części naszego kraju. Jednak nie można wykluczyć że również w centralnej części kraju. Duża chwiejność termodynamiczna, obecność prądu strumieniowego i nasilone pionowe uskoki wiatru. Przyczyni się do rozwoju burz wielokomórkowych, nawet z segmentami liniowymi i strukturą łukowatą na zobrazowaniach radarowych. Prognozujemy też groźne superkomórki burzowe w formie izolowanej oraz w układach burzowych. W czasie opady deszczu o natężeniu do 20-40 mm. Duża akumulacja opadów może być ograniczona z uwagi na szybki ruch ośrodków burzowych. Prognozujemy porywy wiatru do 90-100 km/h oraz opady gradu o średnicy dochodzące do średnicy 2-6 cm. Przemieszczać się one będą szybko z południa w kierunku północnym. Superkomórki burzowe mogą mieć ruch odchylony nieco bardziej w prawo bądź lewo z uwagi na obecność mezocyklonów. Prawdopodobne są dlatego zarówno superkomórki lewoskrętne, jak i też prawoskrętne.

Niebezpieczna pogoda dziś w kraju. Możliwy najgroźniejszy incydent burzowy w tym sezonie

Niebezpieczna pogoda dziś. Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

Niebezpieczna pogoda we wtorek nad Polską
Niebezpieczna pogoda we wtorek nad Polską

Wiatr ponad 100 km/h z wtorkowych burz i duży grad

Prognozuje się, że w godzinach wieczornych oraz w pierwszej połowie nocy powinniśmy osiągnąć szczytową aktywność zjawisk konwekcyjnych. Najgroźniejsze burze są prognozowane we wschodniej połowie naszego kraju, przyjmując postać klastrów wielokomórkowych i superkomórek burzowych, które mogą wbudowane w większe systemy burzowe. Istniej ryzyko utworzenia się mezoskalowego układu konwekcyjnego z bow echo. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru osiągające do 90 – 100 km/h, miejscami na południu i centrum, ale na wschodzie kraju lokalnie nawet do 120-130 km/h w zasięgu potencjalnego bow echo. Istnieje dziś ryzyko 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych.

Przewiduje się, że opady deszczu w trakcie burz miejscami będą ulewne, nawalne – do 20 – 50 mm/h. Co więcej możliwe są opady dużego gradu, osiągając największą średnice w zasięgu superkomórek. Wówczas to jego średnica osiągać może nawet do 5-7 cm. Nie można wykluczyć całkowicie pojawienia się 1-2 przypadków lokalnych, mezocyklonicznych trąb powietrznych. Szczególnie na krańcach wschodnich prawdopodobny jest rozwój burz jedna po drugiej i przechodzeniu ich w krótkim czasie przez ten sam obszar, co prowadzić będzie do akumulacji sum opadów powyżej 40-50 mm.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

groźna pogoda dziś w kraju
Niebezpieczna pogoda zwłaszcza w pierwszej połowie nocy. Niewykluczony 3 stopień zagrożenia od IMGW dla wschodniej części kraju


Prognozujemy, że burze będą najgroźniejsze w pierwszej połowie nocy, aczkolwiek burze okażą się aktywne aż do godzin porannych. Z uwagi na duży przepływ w środkowej i górnej troposferze, zjawiska burzowe mają wędrować przeważnie z południa na północ.

W kolejnych godzinach będziemy informować o rozwoju gwałtownych burz nad Polską, mając na uwadze dane z radiosondaży, pomiary z naziemnej sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW, radarów meteorologicznych, zdjęć satelitarnych, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych oraz radarów meteorologicznych wchodzących w skład sieci POLRAD.

Fanipogody.pl