Superkomórki burzowe sieją zniszczenia w Polsce. Pada grad o średnicy ponad 5 cm, występuje ulewny deszcz i wieje ponad 100 km/h. To początek groźnej pogody

Superkomórki burzowe już sieją zniszczenia w Polsce. Pada grad o średnicy ponad 5 cm, występuje ulewne opady deszczu, prądy zstępujące powodują wiatr w burzach ponad 100 km/h. To początek niebezpiecznej sytuacji pogodowej w naszej części Europy.

Groźna sytuacja pogodowa nad Polską. Utworzyły się gwałtowne superkomórki burzowe

We wtorek Polska jest w zasięgu przemieszczającego się wzdłuż frontu niżu, jaki przesuwa się z południa na północ nad wschodnimi rejonami kraju, powodując konwekcyjne opady deszczu i burze. Należy dodać, że nad wschodnie rejony kraju napływa bardzo ciepła i wilgotna oraz chwiejna masa powietrza z południa i południowego wschodu o cechach zwrotnikowych, która powoduje upał w tym rejonie, natomiast nad zachodnimi rejonami utrzymuje się chłodne masy powietrza polarnomorskiego. Dlatego wartości na termometrach są w tych regionach jesienne. Co więcej w naszej części Europy panuje bardzo duża różnica temperatury, który sięga nawet blisko 20°C. Granice mas powietrza stanowi pofalowany front atmosferyczny. Zbudowany jest on na bardzo dużym kontraście termicznym, co przyczynia się do występowania prądu strumieniowego. Na silnej przedfrontowej zbieżności wiatru, utworzyły się dziś pierwsze silne, miejscami bardzo silne burze, które szybko przemieszczają się południa na północ, wykazują cechy superkomórek.

Temperatura powietrza, 29.08.2023, 16:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

bardzo duża różnica temperatury i gwałtowne superkomórki burzowe nad Polską
Duży kontrast termiczny, który sięga blisko 20 stopni

Dziś w godzinach popołudniowych nad południową częścią naszego kraju zaobserwowano szybki rozwój superkomórek burzowych, które przynoszą po godzinie 17 intensywne zjawiska towarzyszące, tj. grad o średnicy 5-6 cm, ulewne opady deszczu powyżej 20-30 mm, wiatr 80-100 km/h, punktowo powyżej 110 km/h.

Oprócz tego burze są obserwowane w Małopolsce oraz zachodnim Mazowszu. W kolejnych godzinach strefa burzowa może nasunąć się znad Ukrainy nad południowo wschodnią i wschodnią część naszego kraju. Ulec ma również wyraźnej intensyfikacji.

Zobacz też: Potężny upał w Polsce i regionie. 

Gwałtowne burze, 29 sierpnia 2023 r. w od 13:15 UTC do 15:15 UTC według detektorów Blitzortung

Intensywne burze dziś nad Polską

Wyładowania atmosferyczny pomiędzy 15:15 a 17:15 czasu lokalnego, 29 sierpnia 2023 r. nad Polską

silne burze nad Polską
Groźne burze nad Polską. Superkomórka najgroźniejsza na Ziemi Świętokrzyskiej po godzinie 17:00

Silne burze superkomórkowe nad Polską, znaczne szkody na południu kraju

Niezwykle intensywne burze superkomórkowe, przynoszące opady bardzo dużego gradu utworzyły się w Małopolsce około godziny 15. Zaobserwowano zjawisko podziału komórek burzowych (ang. splitting supercell) w rejonie Nowego Sącza, lecz lewoskrętna superkomórka, która zmierzała w kierunku Krakowa uległa szybkiej dezintegracji, prawoskrętna utrzymała się i umocniła. Przemieściła się dalej na północ, północny-wschód. Z raportów wynika, że średnica gradu w okolicach Nowego Sącza przekraczała miejscami nawet 5-6 centymetrów.

Na trasie dzisiejszych burz możliwe są porywy powyżej 80-100 km/h, punktowo opady dużego gradu i obecnie najbardziej prawdopodobne są w kolejnych godzinach na Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu oraz Małopolsce.

Z raportów mieszkańców wynika, że przez Tarnów przeszła gwałtowna superkomórka burzowa. Z powodu obfitych opadów gradu, doszło miejscami do dużych szkód, natomiast krajobrazy zrobiły się momentalnie jak w zimie. Temperatura spadła w kilka minut o ponad 10 stopni. Aktualnie superkomórka zmierza ona na północ, północny wschód i stanowi poważne zagrożenie. Niewykluczone, że spowoduje kolejne poważne szkody materialne, przynieść może nawalny opad i niszczący wiatr.

Groźne burze w kolejnych godzinach nad Polską

Dodatkowo kolejne groźne burze tworzą się pomiędzy Nowym Sączem a Bochnią, następna groźna superkomórka burzowa jest na wschód od Częstochowy. W kolejnych godzinach będziemy obserwować sukcesywny wzrost aktywności burzowej. Niewykluczone, że w godzinach wieczornych i pierwszej połowie nocy. Utworzy się nawet mezoskalowy układ konwekcyjny z linią szkwału i wbudowanymi w jego superkomórkami burzowymi. Szacuje się, że opady w burzach mogą sięgać dziś do 20-50 mm, punktowo grad do 2-8 cm, wiatr rzędu 70-130 km/h. Jednak istnieje ryzyko lokalnych trąb powietrznych, zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy. Dlatego zalecamy śledzić najnowsze zobrazowania radarowe i detektory wyładowań.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze nad Polską
Gwałtowne burze superkomórkowe nad Polską

Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę dla Polski według IMGW-PIB

Silne superkomórki burzowe nad Polską
Gwałtowne superkomórki burzowe już nad Polską. W kolejnych godzinach możliwe następne ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi i struktury wielokomórkowe z liniami szkwału

Komunikaty IMGW-PIB dla części Ziemi Świętokrzyskiej

Silna komórka burzowa obecnie występuje w rejonie Pacanowa i przemieszcza się w kierunku północnym. Burzy tej towarzyszą bardzo silne opady deszczu, o natężeniu nawet około 10 mm/10 min, miejscami gwałtowny wiatr do około 90-100 km/h, lokalnie duży grad. W najbliższym czasie natężenie zjawisk towarzyszących tej burzy pozostanie duże, zjawiska miejscami będą gwałtowne. Burza ta przemieszczać się będzie głównie wzdłuż wschodnich powiatów woj. świętokrzyskiego oraz na pograniczu w z woj. podkarpackim i lubelskim.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany – wskazywali synoptycy PSHM o godzinie 17:00 czasu lokalnego we wtorek.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż aura w kolejnych dniach ma być dynamiczna w naszej części Europy.

Fanipogody.pl