Linia szkwału zmierza przez Polskę. Burze i wiatr ponad 100 km/h w zasięgu konwekcji na chłodnym froncie atmosferycznym. Groźna sytuacja pogodowa w naszej części Europy.
U schyłku dzisiejszego dnia od zachodu nasunął się aktywny front chłodny, na którym to zaobserwowany rozwój burz, których podstawowym zagrożeniem okazują się przede wszystkim silne, a punktowo również niszczących porywów wiatru 90-110 km/h. Niektóre realizacje modeli regionalnych i mezoskalowych wyraźnie sygnalizowały, że miejscami porywy mogą dochodzić do 120 km/h w zachodniej części naszego kraju.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 3.10.2023, 18 UTC dla Polski
Pierwsze burze pojawiły dziś wieczorem
Około godziny 19 we wtorek nad obszar Polski zachodniej nasuwała się pierwsza aktywna struktura liniowa z wbudowanymi burzami. Początkowo wpływała na pogodę w woj. lubuskim oraz wielkopolskim, gdzie porywy wiatru związane z konwekcją mogły dochodzić do 90-100 km/h. Miejscami do nawet 110 km/h, powodując szkody w drzewostanie i poważne energetyce. Ponadto chmury burzowe generowały na swojej trasie ulewne opady deszczu, które w krótkim czasie mogły przekraczać 10-30 mm. Największą aktywnością charakteryzują się burze w woj. dolnośląskim i wielkopolskim, gdzie podstawowym zagrożeniem okazują się silne porywy wiatru. Dodatkowo utworzyła się struktura liniowa.
Wyładowania atmosferyczne odnotowane do godziny 21:16 czasu lokalnego w Polsce przez detektory amatorskie Blitzortung
Silny wiatr związany z oddziaływaniem prądów zstępujących prowadzić może do kolejnych poważnych szkód w drzewostanie, mając na uwadze fakt, że wiele drzew ma na sobie dużo liści i stanowi to dodatkowo opór.
Burze przyjęły dziś głównie linii szkwału, które nieść może na swojej trasie szczególnie groźne porywy wiatru, które mogą prowadzić do znacznych szkód. Na zobrazowaniach prędkości radialnej uwidaczniają się mezozawirowania, dlatego też w woj. wielkopolskim nie można wykluczyć lokalnych trąb powietrznych.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Groźna pogoda w Polsce. Linia szkwału z bow echo na południowym – zachodzie
Na szczególną uwagę zasługuje również to, że Czech w kierunku Dolnego Śląska nasunęła się kolejna strefa wysokiej aktywności burz, jaka może generować porywy wiatru nawet 90-100 km/h. Nie można wykluczyć, że w kolejnych godzinach podmuchy sięgną punktowo do 110-120 km/h, prowadząc do rozległych szkód. Burze przyjmować mogą również formę superkomórek burzowych.
Warto również dodać, że na obszarze woj. dolnośląskiego utworzyła się niszcząca linia szkwału. Zobrazowania radarowe wskazują, że na południowym – zachodzie mamy do czynienia ze strukturą bow echo. Dlatego też porywy wiatru mogą sięgać 100-115 km/h, prowadząc do miejscowych poważnych szkód wiatrowych. Na trasie tego systemu burzowego występują ulewne opady deszczu, gradu i duża aktywność elektryczna. Na dużą uwagę zasługuje również fakt, że od linii Wrocław – Jarocin (Wielkopolska). Z prognoz nowcastingowych wynika, że w kolejnych godzinach powinniśmy obserwować prawdopodobnie rozwój mezoskalowego układu konwekcyjnego, który skieruje się m.in nad woj. opolskie, śląskie, łódzkie. Nie da się całkowicie wykluczyć miejscami trąb powietrznych. Jednak w kolejnych godzinach spadać ma intensywność zjawisk towarzyszących burzom wraz z ich wędrówką na wschód.
Dane radarowe obrazujące niszczącą linie szkwału na obszarze Polski
Zalecamy śledzić bieżące dane radarowe, gdyż w kolejnych godzinach aura będzie groźna na sporym obszarze Polski i burze mogą trwać jeszcze przez wiele godzin.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC