Niszczące wichury zagrożą Polsce. Prędkość wiatru przekroczy 110 km/h. Będą wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu oraz burze

Groźne wichury w prognozach modeli europejskich i amerykańskich. Pierwsza dekada lutego charakteryzować ma się szybko zmieniającymi warunkami atmosferycznymi, które związane będą z oddziaływaniem aktywnej cyrkulacji strefowej.

Wichury w kolejnych dniach znów sięgną m.in Polski

Wczoraj rozpoczął się luty, który jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy. Sprawdzamy więc, jak najnowsze predykcje modeli numerycznych, które wskazują, że nad Polską pojawią się kolejne groźne wichury, które spowodować mogą istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Prognozowane są również wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu. Z uwagi na duży dynamizm w pogodzie mogą wystąpić również w pierwszej dekadzie mijającego miesiąca pojedyncze burze, które okażą się jednak zjawiskiem lokalnym.

Prognozowane orientacyjnie porywy wiatru według modelu GFS dla Polski na okres od 2.02.2024 r. do 6.02.2024 r.

wiatrołomy możliwe w Polsce
Niszczące wichury możliwe w Polsce. Silny wiatr spowoduje wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu

Kolejne dni przyniosą niżowy wzór pogody, dlatego nie zabraknie opadów, silnego wiatru, wahań ciśnienia, padać ma głównie deszcz, ale przejściowo w chłodniejszych masach powietrza spadnie deszcz ze śniegiem oraz śnieg i zabielą się krajobrazy. Na krótki okres w weekend i na początku nowego tygodnia na północnym wschodzie spadnie punktowo nawet 5-15 cm białego puchu, z uwagi jednak na prognozowaną przewagę cieplejszych mas powietrza szybko stopnieje.

Prognoza sytuacji barycznej na 3 lutego 2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda i silne wichury w kraju
Niżowa pogoda w Polsce i możliwe silne wichury

Dużą dynamikę w pogodzie spowoduje obecny nad Polską aktywny prąd strumieniowy, który napędzi przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Oś jet streama znajdzie się w najbliższych dniach nad naszą częścią Europy.

Prognozowane położenie i prędkość prądu strumieniowego na wysokości 250 hPa – 5 lutego 2024, 06Z dla Europy i obszarów przyległych

prąd strumieniowy namiesza w pogodzie, nasili wichury w kraju
Oś prądu strumieniowego w kolejnych dniach napędzi przepływ w troposferze

Głęboki cyklon przejdzie blisko Polski. Pogoda stanie się niebezpieczna

Zimą pojawienie się cyrkulacji strefowej, zwanej również atlantycką prowadzi do dużej dynamiki w pogodzie oraz dużego zagrożenia ze strony wichur, które potrafią dotykać wiele krajów europejskich, prowadząc do ofiar śmiertelnych, dużych szkód materialnych, opóźnień na kolei i lotniskach komunikacyjnych. Prąd strumieniowy najsilniejszy jest w półroczu chłodnym, gdy to kontrasty temperaturowe pomiędzy północą a południem są największe. Jet stream nie tylko nasila przepływ, ale także napędza silną cyklogeneze ośrodków niskiego ciśnienia, co w konsekwencji prowadzi do występowania groźnych fal wiatrowych, które spełniają kryteria dla wichur.

Prognozowane położenie głębokiego niżu atlantyckiego, który spowoduje wichury m.in w Polsce – 5 lutego 2024, 03Z według modelu GFS

silny wiatr w Polsce
Głęboki cyklon sprowadzi wichury w kolejnych dniach. Ciśnienie w kulminacyjnej fazie rozwoju cyklonu może spaść do około 975-980 hPa. Pomiędzy wyżem lokującym się na południowym zachodzie Europy utworzy się gradient baryczny sięgający około 60 hPa

Silny wiatr w niedzielę oraz poniedziałek, słabiej, ale dalej mocno powieje we wtorek

Najgroźniejsze warunki pogodowe wystąpią najprawdopodobniej w okolicach 4-5 lutego 2024 r., gdy to wystąpi największy gradient baryczny nad Polską oraz pojawi się oś silnego prądu strumieniowego. Główna fala wiatrowa powinna pojawić się w nocy z niedzieli na poniedziałek i przemieszczać ma się nad dzielnice południowe i południowo wschodnie. Najgroźniejsze i najsilniejsze porywy wiatru zaznaczą się na wybrzeżu i nad morzem, gdzie powieje ponad 105-120 km/h, powodując silny sztorm na tym słonym akwenie.

Zobacz też: Zima termiczna nie powiedziała ostatniego słowa. Śnieg i duży mróz poniżej -15°C w lutym 2024 r. jeszcze możliwe w Polsce

Będą szkody wiatrowe w Polsce

W kolejnych dniach będziemy obserwować stabilizacje prognoz numerycznych. Zarówno pod kątem siły wiatru, która wystąpi w głębi kraju, ale również maksymalnych porywów, jak i dokładnego przedziału czasowego zaistnienia najsilniejszych porywów wiatru. Niewykluczone, że największe szkody wiatr poczyni na północy i wschodzie oraz częściowo południu, ale musimy jeszcze poczekać na kolejne realizacji modeli numerycznych.

Już ubiegłej doby obserwowano silny wiatr, który szczególnie dał się we znaki w pasie dzielnic północnych oraz w górach. Najsilniej wiało na Śnieżce, gdzie wiatromierz zmierzył maksymalnie 126 km/h. Natomiast na platformie wiertniczej Petrobaltic Beta odnotowano aż 101 km/h. Na trzecim miejscu znalazła się stacja telemetryczna w Rozewiu, która odnotowała 94 km/h. Natomiast w Ustce na stacji synoptycznej zmierzono 90 km/h. Wietrzna pogoda będzie się utrzymywać przez cały weekend. Najsilniej powieje w niedzielę, gdy to fala silnego wiatru obejmie przeważający obszar Polski, powodując lokalne szkody.

Odnotowane porywy wiatru na stacjach meteorologicznych IMGW w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski

groźna pogoda w Polsce
Wichura ubiegłej doby w Polsce. Kolejne wichury w prognozach dla naszego kraju. Obejmą więcej regionów i spowodują szkody

Groźne fale wiatrowe w prognozach. Dynamiczna i niżowa pogoda w Polsce

Wstępne prognozy pokazują, że szczególnie mocno powieje w okolicach 4-5 lutego 2024 r. Wówczas z północy na południe, południowy wschód przechodzić mają kolejne fale wiatrowe. Pęd powietrza ma mieć również tendencje z wyższych wysokości, co ma mieć związek z obecnością prądu strumieniowego nad Polską oraz występowaniem zjawisk konwekcyjnych. Na przeważającym obszarze Polski pojawią się porywy sięgające 70-105 km/h. Natomiast nad samym morzem i wysoko w górach powyżej 110-150 km/h. Ponownie najsilniej powiać może na Śnieżce, czyli polskiej królowej wichur, gdzie wiatr w porywach może rozpędzić się powyżej 150-180 km/h. Na drugim miejscu ze stacji wysokogórskich znajdzie się Kasprowy Wierch. Natomiast na Morzu Bałtyckim prognozowany jest silny sztorm, utrudniając okresowo bezpieczną żeglugę. Silny wiatr utrudniać może także czasem bezpieczne wykonywanie operacji startów i lądowań samolotów pasażerskich na lotniskach komunikacyjnych w Polsce.

Prognozowane porywy wiatru wstępnie na 3 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury i groźna pogoda
Niebezpieczna pogoda w Polsce, możliwe wichury już 3 lutego 2024 r.

Prawdopodobieństwo groźnych wichur w najbliższych dniach będzie wyraźne podwyższone, co wyraźnie sygnalizuje nam kilka głównych modeli numerycznych z Ameryki Północnej oraz Europy. Synoptycy PSHM wydadzą w najbliższych dniach wiele alertów, które dotyczyć będą silnego wiatru.

Prognozowane porywy wiatru na 4 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne wichury w Polsce
Groźna pogoda w kolejnych dniach

Prognoza porywów wiatru na 5 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne wichury i dynamiczna pogoda
Dynamiczna pogoda i silne wichury w prognozach

Prognozowane porywy wiatru na 5 lutego 2024, 06 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Groźne wichury sięgną Polski
Niebezpieczna pogoda w prognozach

Opady i silny wiatr w prognozach. Wichury wystąpią w wielu regionach Polski

Wichury to niejedyne zjawiska, które pojawią się w najbliższych dniach na obszarze Polski. Nie zabraknie opadów atmosferycznych w formie ciekłej, mieszanej, a okresowo także stałej. Warto więc uważnie śledzić komunikaty meteorologiczne i prognozy w kolejnych dniach, gdyż pogoda stanowić ma istotne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale także mienia. Pojawią się także w wielu regionach przerwy w dostawach prądu.

Prognozowany zasięg opadów i rodzaj wstępnie na 5 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF

wichury w prognozach i ulewy
Niż przyniesie nie tylko groźną wichurę, ale również opady śniegu. Na północnym wschodzie do około 5-15 cm krótkotrwałego przyrostu pokrywy śnieżnej

Nurkujący niż baryczny przyniesie groźną wichurę w Polsce i wielu krajach europejskich

Nieuchronnie więc zbliżamy się do silnego załamania pogody. Silny wiatr w kolejnych dniach sprowadzą cyklony atlantyckie. Przyniosą one opady ciekłe, gdzieniegdzie mieszane i mokrego śniegu oraz krupy śnieżnej. Biały puch okresami popada głównie w pasie dzielnic północnych oraz na Warmii i Mazurach i Podlasiu oraz w górach. Szczególnie głęboki niż z rodowodem atlantyckim pojawi się w okolicach niedzieli/poniedziałku, gdy to nurkować ma znad północnej części Europy w głąb Federacji Rosyjskiej. Po południowej i południowo zachodniej stronie dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu barycznego. Silny wiatr związany będzie więc nie tylko z dużą różnicą ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze, ale również oddziaływaniem prądu strumieniowego i konwekcji.

Silne wichury dotkną Polski w kolejnych dniach

Prognozowane wstępnie porywy wiatru na 5 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury w polsce, 5 lutego 2024 r.
Silna fala wiatru możliwa w poniedziałek

Nasz kraj nie będzie jedynym, który zostanie dotknięty wichurami w najbliższych dniach. Silne fale wiatrowe, które spełnią kryteria do wydania ostrzeżeń meteorologicznych, pojawią się w kolejnych dniach okresami m.in w Skandynawii, Polsce, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rumunii.

Prognozowane orientacyjna porywów wiatru w okresie od 2.02.2024 r. do 6.02.2024 r. według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

niszczące wichury w europie
Niszczące wichury zagrożą wielu krajom w Europie

Źródło: Fanipogody.pl