Niszczący cyklon uderzy w Stary Kontynent. Orkan przyniesie wiatr ponad 150 km/h, możliwe burze. Wpłynie na pogodę w Polsce

Niszczący cyklon sięgnie Europy i może spowodować duże szkody. Przed zachodnią częścią kontynentu europejskiego uderzenie jesiennego niżu, w którym ciśnienie może spaść poniżej 955 hPa na początku listopada 2023 r. Mimo, że jego centrum znajdzie się kilka tysięcy kilometrów od Polski, to ma mieć spory wpływ na przebieg pogody w Polsce.

Głęboki cyklon atlantycki pojawi się za kilka dni nad Europą. Może zostać uznany za orkan

Od kilku dni uważnie monitorujemy prognozy numeryczne, które sięgają pierwszych tygodni listopada. Wynika z nich, że w Stary Kontynent uderzy głęboki niż, w którym ciśnienie atmosferyczne może spaść poniżej 955 hPa. Niewykluczone, że zostanie uznany za orkan, jaki może poczynić duże szkody w krajach europejskich.

Należy pamiętać, że o orkanie mówimy wtedy, gdy porywy wiatru przekraczają na dużym obszarze 119 km/h, na stacjach wyposażonych w profesjonalne i wzorcowane anemometry mierzące wiatr na wysokości rekomendowanej przez WMO, czyli 10 m nad gruntem. W tym przypadku nawet w głębi lądu prognozowane są porywy do 100-150 km/h. Natomiast na otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego do około 160-180 km/h.

Wiatromierz czaszowy wraz z wiatrowskazem umieszczony na poniższej fotografii z lewej strony na 10 m oraz po prawej ultradźwiękowy anemometr widełkowy również na analogicznej wysokości pomiarowej wraz z iglicą odgromową na stacji IMGW w Polsce.

silny wiatr mierzy się za pomocą anenometrów
Pomiar wiatru prowadzi się na stacjach meteorologicznych na wysokości 10 m, aby ograniczyć m.in wpływ tarcia o podłoże zgodnie z rekomendacjami WMO. Na fotografii uwiecznione zostały dwa urządzenia służące do pomiaru prędkości wiatru – klasyczną metodą za pomocą wiatromierza czaszowego i półprzewodnikową za pomocą przetworników ultradźwiękowych, które stają się standardem na profesjonalnych stacjach meteorologicznych w wielu krajach, cechując się niższym progiem zadziałania, lepszym czasem reakcji i dokładnością pomiaru oraz mniejszą potrzebą konserwacji. Dodatkowo w zimowych warunkach rzadziej ulegają wyłączeniu z uwagi na obecność silnego ogrzewania i braku elementów ruchomych.

Prognozowane centrum niżu i huraganowe porywy wiatru na terenie Zatoki Biskajskiej i części Europy Zachodniej, 2 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF

bombogeneza
Niszcząca wichura na zachodzie Europy i w rejonie Zatoki Biskajskiej

Niż okaże się niszczący i spowoduje duże szkody

Najnowsze prognozy numeryczne wyraźnie wskazują, że w kolejnych dniach dojdzie do rozwoju głębokiego niżu barycznego. Niszczący cyklon może poczynić nie tylko spore zniszczenia, ale także spowodować utrudnienia w ruchu lotniczym. Dojdzie najprawdopodobniej do gwałtownej bombogenezy, co nie jest częste w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Niewykluczone, że na chłodnym froncie niżu utworzy się linia szkwału z burzami i silnym wiatrem, przekraczając nawet 140-170 km/h. Modele europejskie i amerykańskie wskazują wyraźnie, że głęboki cyklon dotrze nad zachodnią część Europy już w pierwszych dniach listopada. Pojawić mogą się poważne utrudnienia w żegludze morskiej na tym obszarze z uwagi na sztormową pogodę.

Prognozowane porywy wiatru na 1 listopada 2023, 18 UTC według modelu amerykańskiego GFS dla zachodniej części Starego Kontynentu

wichura w Europie
Dynamiczna pogoda na zachodzie Europy. Niszczący cyklon

Prognoza porywów wiatru na 2 listopada 2023, 03 UTC według modelu GFS głównie dla Europy Zachodniej

silna wichura
Silną wichurę na zachodzie Europy widzą wiodące modele od wielu dni na początku listopada 2023 r.

Prognoza porywów wiatru na 2 listopada 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Zachodniej

groźna wichura
Groźny wiatr spowodowany m.in gradientem ciśnienia, schodzeniem z wyższych wysokości prądu strumieniowego i obecnością konwekcji. Czekają nas silne wichury w pierwszej połowie listopada w Europie.

Najgroźniejsza pogoda na zachodzie Starego Kontynentu

My od 2-3 dni uważnie monitorujemy najnowsze rozwiązania modeli numerycznych, gdyż zachodnią część Starego Kontynentu czeka uderzenie niszczącego orkanu. Silnym i groźnym załamaniem pogody dotknięty będzie szczególnie obszar od Wysp Brytyjskich, Zatoki Biskajskiej, sięgając aż po Francję i Półwysep Iberyjski. Groźny wiatr zaznaczyć może się także w Krajach Beneluksu i być może w części Półwyspu Fennoskandzkiego, dotykając głownie Norwegii. Najbardziej dotkniętym obszarem okażą się Irlandii, Anglii, Walii oraz Anglii. Dodatkowo modele sygnalizują, że może dojść do wystąpienia rozległego frontu szkwałowego na froncie chłodnym o charakterze katafrontu, przynosząc gwałtowne jesienne burze w pasie od Półwyspu Iberyjskiego, Francji aż po Wyspy Brytyjskie.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla zachodniej części Europy

głęboki niż, czyli niszczący cyklon na zachodzie Europy
Głęboki niż baryczny w prognozach na samym początku listopada 2023 r.

Groźny niż baryczny w prognozach

Zazwyczaj tak niszczące orkany tworzą się w półroczu chłodnym, gdy to kontrasty termiczne pomiędzy masami powietrza okazują się największe. W konsekwencji prowadzi do powstania silnego prądu strumieniowego, który napędza silną cyklogeneze. Należy mieć na uwadze, że najsilniejszy jet stream występuje w chłodnej porze roku, gdy to kontrasty temperaturowe pomiędzy obszarem polarnym i cieplejszym powietrzem w niższych szerokościach geograficznych jest największy. Znacznie słabszy jest w półroczu ciepłym.

Przeczytaj również: Koszmarna wichura przed mieszkańcami Europy

Prognoza prędkości prądu strumieniowego na wysokości 200 hPa, który okaże się ważny w procesie cyklogenezy atlantyckiego niżu, 2 listopada 2023, 06Z według ECMWF

silny wiatr
Silny prąd strumieniowy rozciągający się od Stanów Zjednoczonych aż po Europę. Niszczący cyklon utworzy się w atmosferze baroklinowej na Atlantyku

Głęboki i zarazem niszczący niż przyniesie ciśnienie w centrum cyklonu poniżej 955 hPa

Rozwojowi niszczącego cyklonu sprzyjać ma bardzo silny prąd strumieniowy, który obecny jest tej jesieni na Oceanie Atlantyckim. Przebiegać ma on w dalszym ciągu głównie od Ameryki Północnej do Europy. W obrębie silnego jet streamu, dojdzie do rozwoju niżu, który napędzony różnicą temperatur szybko się pogłębi i uderzy w zachodnią część Starego Kontynentu na początku listopada 2023 r. Szczególnie intensywny proces cyklogenezy ma zajść w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie ciśnienie w centrum niżu barycznego może spaść poniżej 955 hPa. Model GFS sugeruje, że wyniesie około 955 hPa. Natomiast ECMWF sygnalizuje, że będzie on znacznie głębszy i ciśnienie spadnie do około 952-951 hPa. Analogiczne prognozy ciśnienia przedstawia niemiecki ICON i francuski ARPEGE.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2 listopada 2023, 3 UTC według modelu ARPEGE dla Europy i obszarów przyległych

niszczący cyklon
Głęboki niż nad Europą Zachodnią spowoduje ulewy, burze i wichury oraz sztorm na wodach Atlantyku, Zatoki Biskajskiej, Morza Północnego

Niszczący cyklon pojawi się na samym początku listopada

Nie ulega jednak wątpliwości, że dojdzie do bardzo silnej i szybkiej cyklogenezy, która nazywana jest w żargonie meteorologicznym bombogenezą. Gdy to ciśnienie spadnie o ponad 24 hPa w 24 h. Będzie więc bardzo gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego, co przyczyni się m.in do wzrostu poziomego gradientu ciśnienia po południowej i południowo – zachodniej stronie niżu. Pomiędzy 31 października 2023 a 2 listopada ciśnienie spadnie w niżu o około 30-35 hPa, nasuwając się znad wschodniej części Atlantyku w rejon Wysp Brytyjskich. Z powodu obecności głębokiego cyklonu, dojdzie do wystąpienia sztormu w Zatoce Biskajskiej, wschodniej części Atlantyku i Morzu Północnym.

Głęboki cyklon atlantycki dotrze nad Europę wraz z początkiem listopada 2023 r.

Spodziewane są również szkody w energetyce, opóźnienia na kolei, silny wiatr łamać ma konary i drzewa, tarasując drogi. Tak silna wichura nie pozostanie bez wpływu na ruch lotniczy, szczególnie utrudnione mogą być starty i lądowania. Dojść może do opóźnień i przekierowań na inne lotniska, gdzie wiatr okaże się znacznie słabszy. Niektóre loty w pierwszych dniach listopada mogą zostać wyraźnie opóźnione a nawet całkowicie odwołane na zachodzie Europy.

Prognoza ciśnienia na 2 listopada 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

głęboki cyklon nad Europą
Głęboki cyklon nad Europą Zachodnią wraz z początkiem nowego miesiąca

Niszczący cyklon ulokowany na zachodzie Europy wpłynie na pogodę w Polsce

Co ciekawe Polska w pierwszych dniach listopada znajdzie się po wschodniej stronie omawianego głębokiego niżu barycznego. Dlatego też w ciepłym wycinku cyklonu atlantyckiego napłynie strumień bardzo ciepłej masy pochodzenia polarnomorskiego do naszej części Europy, dlatego wartości okażą się znacznie powyżej normy wieloletniej. Europejski model ECMWF prognozuje, że w okolicach 2-4 listopada 2023 r. w naszym kraju będzie nawet 16-20°C. Najcieplej na południu, najchłodniej na północy i północnym – wschodzie. Już w nocy z 2/3.11.2023 r. wkroczyć może front chłodny z opadami i silniejszym wiatrem. Co ważne duża różnica ciśnienia wywoła wystąpienie silnego wiatru fenowego na południu kraju, osiągając na obszarach podgórskich i górskich siłę wichury. Halny wiatr ze szczytów górskich schodzić ma w doliny, powodując miejscowe szkody i podnosząc temperaturę powietrza. W kolejnych dniach będziemy podawać bardziej precyzyjne prognozy dla Polski, gdy to głęboki cyklon przesunie się w drugiej połowie przyszłego tygodnia w rejon Skandynawii. Niewykluczone są także ulewne opady deszczu.

Zobacz też: Śnieżyca w listopadzie będzie potężna. 60 cm śniegu

Prognoza ciśnienia w centrum cyklonu na 3 listopada 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych według ECMWF

niszczący cyklon nad Europą
Niszczący cyklon może spowodować w pierwszych dniach listopada 2023 r. duże szkody na zachodzie Europy. Jednak prognozy wahają się jeszcze, jeśli chodzi o głębokość i trajektorie niżu atlantyckiego.

W kolejnych dniach podamy więcej informacji o spodziewanym załamaniu pogody na zachodzie Europy. Śledźcie nas na bieżąco, gdyż warunki pogodowe okażą się zmienne.

Fanipogody.pl