Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wysoka temperatura powyżej 20°C, rzadkie przymrozki, ulewy, burze i wichury

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na pierwszą połowę listopada 2023 r. Sugerowany jest przeważnie niżowy wzór pogody. Rychłego nadejścia zimy termicznej nie będzie.

Pogoda długoterminowa. Kolejne tygodnie przeważnie z temperaturą powyżej normy. Październik zgodnie z prognozami sezonowymi okazał się ciepły w Polsce

Październik do 28 października 2023 r. okazuje się bardzo wilgotnym miesiącem. Na przeważającym obszarze Polski przekroczona jest norma wieloletnia. Są takie rejony naszego kraju, gdzie spadło 2-3 krotnie więcej deszczu niż zazwyczaj w październiku, prowadząc do podtopień i zalań w minionych dniach. Największe odchylenie normy opadowej jest w Łodzi, gdzie wynosi około 300% normy klimatycznej.

Anomalia opadów do 28 października 2023 r. na podstawie danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB

październik 2023 r.
Wilgotny październik 2023 r. w Polsce. Dane ze stacji synoptycznej w Tarnowie mogą być niekompletne, gdyż w kolejnych dniach ma zostać przeniesiona w inną lokalizacje i na mapach CMM nie jest są przedstawione poszczególne produkty

Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW dla Polski do 28 października 2023 r

wilgotny październik 2023 r.
Duże sumy opadowe w październiku 2023 r. Dane ze stacji synoptycznej mogą być niekompletne dla Tarnowa (woj. małopolskie) na powyższej mapie i miesięczna suma opadów do 28 października 2023 r. znacznie zaniżona o około 40-50 mm. Źródło mapy: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Jesień termiczna nadeszła do całej Polski w pierwszych tygodniach 10 miesiąca roku

Średnia miesięczna temperatura powietrza do 28 października 2023 r. jest charakterystyczna dla jesieni termicznej w całym kraju. Najniższa poza górami jest na polskim biegunie zimna, czyli Suwalszczyźnie, natomiast najwyższa na południu i zachodzie.

Średnia temperatura powietrza wstępnie za okres od 1.10.2023 r. do 28.10.2023 r. wyliczana na podstawie danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB

jesień termiczna w polsce, czyli zgodnie z prognozami długoterminowymi
Jesień termiczna w całej Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

Średnia obszarowa temperatura powietrza w październiku (do 28 października 2023 r.j) wynosi 10,5°C. Anomalia średniej temperatury powietrza wynosi 1,8°C, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r.

Co ciekawe rok temu październik był cieplejszy. Wówczas miesięczna średnia obszarowa temperatura powietrza w październiku 2022 r. wyniosła w Polsce 11,2°C i była o 2,4°C wyższa od średniej klimatologicznej z lat 1991-2020 r. dla tego miesiąca.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.10.2023 r. do 28.10.2023 r. liczona według danych z sieci PSHM, uwzględniając okres ref. 1991.2020 r.

październik 2023 r.
Ciepły październik w Polsce według CMM IMGW-PIB. Źródło: Centrum Modelowania Meteorologicznego

Duży kontrast temperaturowy w ostatnią niedzielę miesiąca nad Polską. Ścierają się ze sobą dwie pory roku

Warto dodać, że zgodnie z prognozami dziś nad Polską obserwujemy duży kontrast termiczny. Gdy na południu i centrum oraz wschodzie w strumieniu bardzo ciepłej jak na koniec października termometry pokazują nawet 16-18°C, to w tym samym czasie na północnym – wschodzie jest zaledwie 2-6°C. Daje nam to ponad 16°C kontrast temperatury nad krajem w ostatnią niedzielę października.

Temperatura powietrza, 29 października 2023 o godzinie 14:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda długoterminowa na 16 dni
Duży podział w pogodzie nad Polską. Źródło: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Kolejne tygodnie cieplejsze niż zwykle

Jednak nad regionami północnymi, północno – wschodnimi i częściowo północno – zachodnimi, obserwujemy dziś na froncie ciepłym umiarkowane i gdzieniegdzie silne opady deszczu. Aczkolwiek już w nocy na północy i północnym – wschodzie Polski zaznaczy się jeszcze cieplejszy strumień powietrza polarnomorskiego, powodując wzrost temperatury do 9-12°C. Dziś ponadto obserwowany jest silniejszy wiatr halny, który w obszarach podgórskich i górskich może rozpędzić się nawet do 70-90 km/h. W obrębie pasm górskich obserwowano charakterystyczny wał fenowy, który jest oznaką halnego.

Rzadkie przymrozki w mijającym miesiącu

Przejdźmy jednak płynnie do naszej prognozy długoterminowej na 16 dni, aby określić możliwy trend w pogodzie podczas prawie całej pierwszej połowy listopada 2023 r. w Polsce. Najnowsze prognozy wiązkowe i operacyjne, które pochodzą z modeli europejskich i amerykańskich wskazują, że czeka nas przewaga niżowej pogody, która związana będzie z aktywną cyrkulacją strefową atmosfery. Dlatego przez większość czasu obserwowane temperatury będą powyżej normy wieloletniej i na umiarkowanym, niejednokrotnie również na wysokim poziomie, mając na uwadze okresy z napływem bardzo ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Przymrozki w dalszym ciągu okażą się rzadkością, tak jak zresztą pod koniec października i ograniczą się do obszarów większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru i adwekcji przejściowo chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda będzie dominować w najbliższym czasie, dlatego warunki pogodowe będą ulegać szybkim zmianom

Dominacja niżowego wzoru pogody i ośrodków niskiego ciśnienia wchodzących w skład cyrkulacji strefowej spowoduje zmienne warunki meteorologiczne w pierwszych tygodniach listopada. Niewykluczone, że okresami w Polsce pojawi się wiatr o skali wichury. Na początku nowego miesiąca najsilniejszy wiatr jest prognozowany na południu naszego kraju, gdzie pojawią się kolejne epizody z silnym wiatrem halnym, który zwłaszcza w obszarach podgórskich i górskich będzie osiągał i przekraczał na szczytach górskich 100 km/h, powodując szkody i podnosząc temperaturę powietrza. Najnowsze prognozy numeryczne wyraźnie sygnalizują, że w pierwszej dekadzie listopada nie powinniśmy spodziewać się akcentów zimowych w naszych szerokościach geograficznych.

Znów czeka nas bardzo ciepła noc jak na koniec października 2023 r.

Już wczoraj wspominałem Wam, że końcówka października przyniesie wysokie temperatury w całej Polsce. Najwyższe temperatury zostaną zmierzone na południu, południowym – wschodzie oraz centrum naszego kraju, gdy najchłodniej będzie na północy i północnym – wschodzie. Niewykluczone, że temperatura sięgnie nawet 20-22°C. Gdy na napływ powietrza z południa nałoży się fen, podnosząc temperaturę powietrza i osuszając powietrze. Ostatni dni mijającego miesiąca przyniosą odchylenie temperatury o nawet 6-8°C od normy z lat 1991-2020 r. Największe będzie w pasie dzielnic południowych.

Wygląda na to, że sprawdzą się nasze przewidywania na październik 2023 r., w których wspominaliśmy, że drugi miesiąc meteorologicznej okaże się miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Zastrzeżenie można jednak mieć do prognoz sezonowych w kontekście prognoz anomalii opadów, gdyż wynikało, że tylko na północy będzie to miesiąc wilgotny, natomiast na pozostałym obszarze przeważnie w normie opadowej i gdzieniegdzie poniżej normy. Najnowsze dane publikowane codziennie przez IMGW wskazują, że rzeczywistość jest inna i na wielu stacjach PSHM przekroczona jest norma opadowa, gdzieniegdzie nawet 2-3 krotnie. Zatem przedostatni miesiąc meteorologicznej jesieni zapisze się jako ciepły z anomalią na obszarze Polski w okolicach 2.2°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Jednak wilgotny na praktycznie wszystkich stacjach pomiarowych IMGW. Są stacje synoptyczne, o których wspominaliśmy powyżej, jakie w dobiegającym końca miesiącu są bardzo wilgotne, a nawet skrajnie wilgotne. Na szersze podsumowania przyjdzie jednak czas w pierwszych dniach listopada.

Zobacz też: Niszczący cyklon uderzy w Stary Kontynent

Możliwe przekroczenie 20°C w zasięgu wiatru fenowego

Koniec października pozytywnie zaskoczy notowanymi wartościami na termometrach w wielu regionach Polski. Niewykluczone, że temperatura w poniedziałek i we wtorek sięgnie nawet 14-21°C, najcieplej będzie na południu w zasięgu zjawisk fenowych.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 29.10.2023 r. do 7.11.2023 r. według modelu GFS dla Polski

Pogoda długoterminowa
Temperatura przeważnie powyżej normy. Źródło: CMM IMGW

Dodatkowo przed nami znów bardzo ciepła noc. Prognozy modeli numerycznych wskazują, że w nocy z poniedziałku na wtorek za sprawą wiatru fenowego, czyli halnego na południu temperatura powietrza może osiągnąć wartość 19/21°C. Niewykluczone, że gdzieniegdzie na stacjach synoptycznych i telemetrycznych wystąpi kolejna w tym miesiącu noc tropikalna.

Przeczytaj również: Śnieżyca w listopadzie będzie potężna na północy Europy

Temperatury na moment spadną w okolicach 1 listopada 2023 r.

Odczuwalny spadek temperatury poczujemy na moment we wszystkich świętych, lecz temperatury będą przeważnie o 1-4°C wyższe od normy z lat 1991-2020 r. Na termometrach w tym szczególnym okresie zobaczymy od 6-14°C. Początkowo we wschodniej i południowej połowie naszego kraju zaznaczyć się może odsuwająca za naszą wschodnią granice strefa opadów na chłodnym froncie atmosferycznym. Nie zabraknie jednak 1 listopada 2023 r. obszarów z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Noc z 1/2 listopada 2023 r. może jednak przynieść przymrozki na wysokości 2 metrów i przy gruncie, szczególnie w centrum, północnym – wschodzie i częściowo wschodzie. Dużo jednak będzie zależeć od skali przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza orientacyjnie na okres od 29.10.2023 r. do 7.11.2023 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na jesień termiczną
Jesień termiczna i spadek z każdym kolejnym tygodniem w kierunku termicznego przedzimia. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody dominuje na mapach modeli

W kolejnych tygodniach duża aktywność aktywności cyrkulacji strefowej atmosfery nie pozostanie bez wpływu na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Przez większość czasu znajdziemy się w zasięgu rozległego pola niżowego i przechodzących ośrodków niżowych wraz z układami frontalnymi. Po wschodnich stronach cyklonów do naszej części Europy często dotrze strumień bardzo ciepłej masy z południa i południowego – zachodu. Ataku zimy nie widać do około 10 listopada 2023 r. Inaczej sytuacja będzie wyglądać na północy Starego Kontynentu, gdzie możliwe są obfite opady o charakterze zimowym.

Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie sugeruje niżowy wzór pogody

Prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 29.10.2023 r. do 5.11.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na dominacje niżowego wzoru pogody

Ostatnie dni października przyniosą wysokie temperatury w Polsce, lecz na moment w okolicach wszystkich świętych ochłodzi się. Potem około 2-4 listopada 2023 r. znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu i wartości będą znacznie powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że temperatury wyraźnie spadną pod koniec przyszłego weekendu. Jednak nawet na początku nowego tygodnia, dalej okażą się wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku.

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 29.10.2023 r. do 7.11.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje początek listopada 2023 r. jako ciepły. Źródło: CMM IMGW

Przejściowe babie lato w części kraju

Na dużą uwagę zasługują prognozowane wartości średniej dobowej temperatury powietrza. W okresie od 30.10.2023 r. do 31.10.2023 r. średnia dobowa będzie przejściowo charakterystyczna na południu, wschodzie, południowym – wschodzie dla dolnego przedziału późnego lata termicznego. Wraz z początkiem listopada czeka nas powrót jesieni termicznej, ale dramatu nie będzie i temperatury okażą się i tak powyżej normy dla początku 11 miesiąca 2023 roku.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna dobowej średniej temperatury powietrza w okresie od 29.10.2023 r. do 7.11.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na pierwsze dni listopada. Źródło: CMM IMGW-PIB

Najcieplej w pierwszej dekadzie listopada będzie na południu, zachodzie, centrum i wschodzie. Natomiast najchłodniej poza obszarami górskimi i podgórskimi będzie na północy i północnym – wschodzie, gdzie przymrozki mogą okazać się częstsze. Ilość opadów w pierwszej połowie nowego miesiąca będzie powyżej normy wieloletniej z uwagi na wysoką aktywność cyrkulacji atlantyckiej.

Deszczowa pogoda okaże się częsta w Polsce

Pod koniec października mocniej popada szczególnie 31 października 2023 r., gdy to nad Polską pojawi się niż z systemem frontów atmosferycznych, przynosząc wzrost zachmurzenia i postępujące z zachodu na wschód, północny – wschód opady atmosferyczne. Najpóźniej opady dotrą na wschód kraju. Pierwszego listopada przelotnie może popadać początkowo na wschodzie i południu kraju, ale potem opady powinny zaniknąć. Na większe opady musimy być przygotowani w okolicach 3-6 listopada 2023 r., gdy to padać ma codziennie o większym natężeniu w wielu regionach, dodatkowo nie można wykluczyć pojedynczych burz.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów orientacyjnie do 8 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa. Wilgotna pogoda w Polsce
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.

Ciepły, lecz wilgotny nowy miesiąc w prognozach

Reasumując, pierwsza dekada listopada zapisze się jako ciepła. Wyraźne zmiany mogą zajść w drugiej dekadzie nowego miesiąca, bądź dopiero w okolicach 15 listopada 2023 r. Wtedy to pojawić mogą się częstsze przymrozki, a nawet akcenty zimowe. Trwałej zimy z tego nie będzie, gdyż często znajdziemy się pod wpływem silnej cyrkulacji atlantyckiej, która przyniesie dynamiczne warunki pogodowe z możliwymi przejściowymi napływami cieplejszych mas powietrza z południa, głównie w ciepłych wycinkach niżów. Nie widać także w prognozach wyraźnej blokady antycyklonalnej. Dlatego kolejne tygodnie będą wilgotne i na ogół ciepłe. Natomiast potencjalne okresy z wartościami w normie i poniżej normy krótkotrwałe. Zdarza się również dni z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, ale generalnie nie będzie ich dużo i przewaga ma być dni pochmurnych oraz deszczowych.

Prognoza wiązek temperatury na wysokości 2 metrów i opadów na listopad 2023 r. według GFS

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.

Obszar przymrozków do 10 listopada 2023 r. będzie mocno ograniczony obszarowo i nie powinny być częste w Polsce. Najsilniej o skali wichury powieje w górach i na obszarach podgórskich. Aczkolwiek na nizinach przeważnie poniżej progu ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Prognozy numeryczne z różnych ośrodków meteorologicznych stale śledzimy i o zmianach w wyliczeniach będziemy informować na bieżąco.

Fanipogody.pl