Wichura do 160 km/h uderzy w Polsce. Silny halny na południu i przekroczenie 21°C. Dynamiczna pogoda na przełomie miesięcy

Wichura do 160 km/h pojawi się wysoko w górach na obszarze Polski. Nie ustanie szybko pod koniec października silny wiatr halny. Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach. Temperatura przekroczy 21°C.

Wichura wystąpi w górach i na obszarach podgórskich

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęła się adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza o cechach polarnomorskich z południa Starego Kontynentu. Aczkolwiek w poniedziałek i we wtorek zaznaczy się przejściowy napływ masy pochodzenia zwrotnikowego. Najcieplej ubiegłej doby było w pasie południowym, gdzie niewiele zabrakło, aby osiągnięto 20°C. Najchłodniej w tym czasie było na północnym – wschodzie. Poziomy kontrast termiczny pomiędzy najchłodniejszym a najcieplejszym regionem Polski sięgnął blisko 15°C.

Najcieplejszą stacją okazał się Kraków, gdzie odnotowano 19°C, natomiast w Bielsku Białej zmierzono 18.5°C. Wygląda na to, że apogeum ocieplenia jest prognozowane na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek, gdy to temperatura może sięgnąć nawet 18-21°C. Nie zabraknie dłuższych przejaśnień i rozpogodzeń, sprzyjając wzrostowi temperatury przy coraz słabiej operującym pod koniec października Słońcu na półkuli północnej.

Temperatura maksymalna, 29.10.2023 od 07:00-19:00 czasu na stacjach IMGW-PIB w Polsce

wichura w Polsce
Wysoka temperatura i halny na południu

Silny wiatr w Polsce. Śnieżka z najsilniejszym wiatrem ubiegłej doby

Na dużą uwagę zasługuje również fakt zmierzonych porywów wiatru. Na Śnieżce, czyli w Karkonoszach wiało w porywach 119 km/h. Nieco słabszy halny był na Kasprowym Wierchu, gdzie odnotowano 94 km/h.

Maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

silny halny
Silny halny o skali wichury w górach . Dane: ogimet.com

Wygląda na to, że wichura w postaci silnego wiatru fenowego nie odpuści głównie w górach i na obszarach podgórskich. Silny napływ powietrza zwrotnikowego, spory gradient baryczny nad europejskim obszarem synoptycznym, nasili silny przepływ, powodując wystąpienie porywów wiatru do 80-160 km/h. Najsilniej powieje w szczytowych partiach Karpat.

Prognozowane porywy wiatru na 31 października 2023, 5 UTC według modelu ICON dla Polski

silny halny
silny halny o skali wichury w Karpatach według modelu ICON

Prognoza porywów wiatru wiatru halnego, która wyrażona jest w metrach na sekundę. Widać silne porywy wiatru fenowego o skali wichury w Karpatach, przekraczając nawet 40 m/s

silny halny na południu i wichura
Silny halny prognozowany przez model ALADIN na godziny poranne we wtorek

Wichura do 160 km/h wysoko w górach. Silne ocieplenie i możliwe przekroczenie 20 stopni

Z wystąpieniem wiatru halnego będzie wiązało się nie tylko występowanie wichury, ale także istotne ocieplenie, które zaznaczy się w czasie poniedziałku i nocy z poniedziałku na wtorek oraz w godzinach porannych we wtorek. Warto również nadmienić, że tegoroczny październik jest wyjątkowo ciepły, lecz nie najcieplejszy w historii pomiarów. Zeszłoroczny okazał się nieco cieplejszy w skali miesięcznej, ale na samym początku mijającego miesiąca ustanowiliśmy po blisko 60 latach nowy rekord temperatury w Legnicy, który wynosi dla października obecnie 29.3°C.

Imponująca była również noc z 20/21 października 2023 r., gdy to na wielu stacjach telemetrycznych IMGW odnotowano noc tropikalną na południu kraju. Na niektórych synoptycznych utrzymała się przez część nocy. Szerzej pisaliśmy o tym na naszym portalu: Noc tropikalna w trzeciej dekadzie października 2023 r. Wystąpieniu nocy tropikalnej wtedy sprzyjał napływ powietrza zwrotnikowego i utrzymywanie się wiatru fenowego, gdy to przez większą część nocy temperatura sięgała 22-24°C. Nadchodząca noc nie okaże się jednak tak ciepła jak na początku trzeciej dekady października, ale i tak temperatury okażą się nadzwyczaj wysokie jak na trwającą jesień kalendarzową na południu Polski.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 31 października 2023, 3 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w Polsce
Silny halny przyniesie bardzo ciepłą noc pod koniec października 2023 r. na południu

Czeka nas krótka, lecz silna adwekcja powietrza zwrotnikowego

Kulminacyjny napływ powietrza zwrotnikowego przypadać ma na godziny nocne z poniedziałku na wtorek, gdy to temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów n.p.g) wyniesie 15-17°C na południu, południowym – wschodzie i wschodzie naszego kraju. Wówczas to południu w zasięgu wiatru fenowego możemy mieć nawet 18-20°C, punktowo do 21°C na wysokości 2 metrów.

Zobacz też: Śnieżyca w listopadzie będzie potężna

Intensywna adwekcja powietrza zwrotnikowego w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu nie jest niczym nadzwyczajnym w naszych szerokościach geograficznych, gdy to obserwowana jest wyjątkowo aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery nad Europą i obszarami przyległymi.

Prognoza temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 31 października 2023, 3 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silny napływ z południa
Wysoka temperatura w Polsce spowodowana napływem zwrotnikowej masy powietrza

Ekstremalne odchylenie temperatury w Polsce

Napływ bardzo ciepłej masy powietrza o cechach zwrotnikowych odbywać ma się po wschodniej stronie cyklonu lokującego się na zachód od Polski. Obszarem źródłowym masy okażą się rejony Morza Śródziemnego, jak i też północnych rejonów Afryki. Przełoży się to na fakt, że w nocy z poniedziałku na wtorek zanotowana zostanie ekstremalna anomalia temperatury sięgająca 10-13°C od normy wieloletniej.

Prognoza odchylenia temperatury względem normy wieloletniej z lat 1979-2010 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

wichura i silny halny w Polsce
Duża anomalia temperatury, która sięgnie nawet 10-12 stopni według ECMWF

Będą lokalne szkody z wiatru halnego

Utrzymująca się jeszcze południkowa cyrkulacja atmosfery przyczyni się nie tylko do wystąpienia wysokich temperatur, ale także silnego wiatru halnego z kierunków południowych o skali wichury, który na szczytach górskich osiągnie 100-160 km/h. Fen schodzić ma z wyższych partii gór w doliny, powodując lokalne szkody w niższych partiach rejonów podgórskich i górskich.

Ostatni dzień października zapowiada się z postępującą zmianą pogody i przemieszczaniem się układu niskiego ciśnienia nad Polską o imieniu Cord z chłodnym frontem atmosferycznym, powodując dynamiczną zmianę pogody i postępujące z zachodu na wschód, północny – wschód opady atmosferyczne. Opady będą o natężeniu słabym, umiarkowanym, okresowo również silnym.

Prognoza sytuacji barycznej na 31 października 2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

istotna zmiana pogody w Polsce
Jutro postępujące pogorszenie pogody nad Polską

Wygląda więc na to, że pogoda pod koniec października szykują się bardzo wysokie temperatury w nocy z 30/31 października 2023 r. na południu naszego kraju. W poniedziałek z każdą godziną nasilać ma się wichura w postaci wiatru halnego w górach, który nie tylko osuszy powietrze. Jednak może spowodować na szczytach Karpat huraganowe porywy wiatru dochodzące do 150-160 km/h. Najsilniejsze porywy związane z fenem wystąpią w drugiej połowie nocy i utrzymają się początkowo w pierwszej części wtorkowego dnia. We wtorek istotnie nasilona prędkość wiatru z powodu sporej różnicy ciśnienia i przechodzenia frontu chłodnego z opadami. Pojawi się na wschodzie, południowym – wschodzie i północnym – wschodzie. Kolejne dni to przejściowe ochłodzenie, ale wpływ cyrkulacji strefowej będzie duży na pogodę w Polsce i zima nie nadejdzie.

Zalecamy śledzić prognozy pogody na bieżąco, gdyż kolejne tygodnie przyniosą szybko zmieniające się warunki atmosferyczne m.in w Polsce.

Fanipogody.pl