Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Noce tropikalne nie dadzą wytchnienia i pojawią się pierwszy raz w tym roku. Możliwe fala gorące, upał oraz gwałtowne burze w PolsceNoce tropikalne nie dadzą wytchnienia w ostatnich tygodniach czerwca. Pojawi się fala gorącego powietrza nad Polską, możemy przekroczyć próg upału na przełomie wiosny i lata. Zjawiska burzowe mogą okazać się znacznie gwałtowniejsze niż w drugiej dekadzie czerwca. Niewykluczone, że doświadczymy pierwszy raz w tym roku fali upałów w czasie najdłuższych w tym roku dni.

Noce tropikalne i silne burze oraz upały

W pierwszych dniach drugiej dekady czerwca dominuje odcięty górny niż, który w środkowej troposferze wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Przynosi on więcej wilgoci i chmur oraz gwałtowne burze. Pojawiają się również zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształcone trąby mające kontakt z gruntem. Chmurom Cb towarzyszą opady gradu do 1-3 cm, ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień i silne porywy wiatru związane z oddziaływaniem prądów zstępujących.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza w okresie od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

fale upałów i noce tropikalne w Polsce
Fale gorąca, a być może nawet i kilkudniowy upał w wielu regionach Polski

Napłynąć ma nawet powietrze zwrotnikowe z Afryki do Polski

Wygląda na to, że na przełomie wiosny i lata dotrze do nas na kilka dni gorące, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, w którym z powodzeniem tworzyć będą się silne burze. W miejscach najdłuższej i najsilniejszej insolacji możliwe są upały. Niewykluczone, że doświadczymy pierwszych w tym roku nocy tropikalnych, gdy to temperatura nie będzie spadać niżej niż 20°C. Wiele wskazuje, że wartości minimalne nocami mogą być wyższe, niż sugeruje nam to wstępnie model ECMWF. w swojej ostatniej prognozie operacyjnej.

Noce tropikalne możliwe w Polsce, będzie wyjątkowo gorąco i burzowo

Prognozowana wstępnie temperatura minimalna na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

noce tropikalne w Polsce wystąpią
Noce mogą być nawet cieplejsze niż widzi ECMWF, możliwe pierwsze noce tropikalne w tym roku

Średnia temperatura powietrza w kolejnych dniach będzie charakterystyczna dla lata termicznego. Szczególnie ciepło zapowiada się trzecia dekada czerwca, gdy to zdarzą się dni upalne, ale także i noce tropikalne, utrudniając nocny wypoczynek.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

gorące i wilgotne masy - będą więc gwałtowne burze dlatego
Gorące masy powietrza zaznaczą się zwłaszcza na przełomie wiosny i lata w naszej części Europy

Wyliczana orientacyjnie temperatura maksymalna na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

silny upał i możliwe fale gorąca
Upały okażą się silne w Polsce, możliwe fale gorąca, a nawet i upałów

Noce tropikalne możliwe, zdarzyć mogą się dni upalne, a nawet krótka fala upałów

Najchłodniejszy okres w tym tygodniu generalnie za nami, a w przyszłym tygodniu, czyli na przełomie 2 i 3 dekady czerwca zdarzy się fala gorąca, a być może miejscami upał utrzyma się przez przynajmniej 3 dni, przynoszą pierwszą w tym roku fale upałów. Generalnie do końca czerwca nie zabraknie nierównomiernych opadów pochodzenia burzowego. Należy mieć na uwadze, że niektóre ze zjawisk będą gwałtowne i spowodują miejscami szkody. Nie da się jednak ich prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Przed nami szczyt aktywności burzowej w czerwcu na obszarze Polski.

Zobacz też: Silne burze na Świecie, pada ogromny grad i schodzą tornada

Prognoza wiązek temperatury i opadów w oparciu o model ECMWF dla Poznania na ponad 2 tygodnie

wiązki pokazują upały i silne burze w Polsce. noce tropikalne wystąpią
Noce tropikalne są możliwe, pojawiać będą się silne burze

Prognoza wiązkowa temperatury i opadów w oparciu o model GEM dla Poznania

silne burze pojawią się w Polsce
Przewaga gorących dni w czasie najdłuższych dni w roku. Spokój w pogodzie będą przerywać burze

Prognozy pogody monitorujemy, ale wygląda na to, że trend w kierunku dni gorących, a nawet i upalnych jest przesądzony i bardzo gorąco zacznie robić się na przełomie 2 i 3 dekady czerwca w Polsce. Jest duża szansa, że pojawi się znów upał i silne burze z gradem.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz