Noce tropikalne nie dadzą wytchnienia w ostatnich tygodniach czerwca. Pojawi się fala gorącego powietrza nad Polską, możemy przekroczyć próg upału na przełomie wiosny i lata. Zjawiska burzowe mogą okazać się znacznie gwałtowniejsze niż w drugiej dekadzie czerwca. Niewykluczone, że doświadczymy pierwszy raz w tym roku fali upałów w czasie najdłuższych w tym roku dni.
Noce tropikalne i silne burze oraz upały
W pierwszych dniach drugiej dekady czerwca dominuje odcięty górny niż, który w środkowej troposferze wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Przynosi on więcej wilgoci i chmur oraz gwałtowne burze. Pojawiają się również zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształcone trąby mające kontakt z gruntem. Chmurom Cb towarzyszą opady gradu do 1-3 cm, ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień i silne porywy wiatru związane z oddziaływaniem prądów zstępujących.
Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza w okresie od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Napłynąć ma nawet powietrze zwrotnikowe z Afryki do Polski
Wygląda na to, że na przełomie wiosny i lata dotrze do nas na kilka dni gorące, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, w którym z powodzeniem tworzyć będą się silne burze. W miejscach najdłuższej i najsilniejszej insolacji możliwe są upały. Niewykluczone, że doświadczymy pierwszych w tym roku nocy tropikalnych, gdy to temperatura nie będzie spadać niżej niż 20°C. Wiele wskazuje, że wartości minimalne nocami mogą być wyższe, niż sugeruje nam to wstępnie model ECMWF. w swojej ostatniej prognozie operacyjnej.
Prognozowana wstępnie temperatura minimalna na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Średnia temperatura powietrza w kolejnych dniach będzie charakterystyczna dla lata termicznego. Szczególnie ciepło zapowiada się trzecia dekada czerwca, gdy to zdarzą się dni upalne, ale także i noce tropikalne, utrudniając nocny wypoczynek.
Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Wyliczana orientacyjnie temperatura maksymalna na okres od 15.06.2023 r. do 24.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

Noce tropikalne możliwe, zdarzyć mogą się dni upalne, a nawet krótka fala upałów
Najchłodniejszy okres w tym tygodniu generalnie za nami, a w przyszłym tygodniu, czyli na przełomie 2 i 3 dekady czerwca zdarzy się fala gorąca, a być może miejscami upał utrzyma się przez przynajmniej 3 dni, przynoszą pierwszą w tym roku fale upałów. Generalnie do końca czerwca nie zabraknie nierównomiernych opadów pochodzenia burzowego. Należy mieć na uwadze, że niektóre ze zjawisk będą gwałtowne i spowodują miejscami szkody. Nie da się jednak ich prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Przed nami szczyt aktywności burzowej w czerwcu na obszarze Polski.
Zobacz też: Silne burze na Świecie, pada ogromny grad i schodzą tornada
Prognoza wiązek temperatury i opadów w oparciu o model ECMWF dla Poznania na ponad 2 tygodnie

Prognoza wiązkowa temperatury i opadów w oparciu o model GEM dla Poznania

Prognozy pogody monitorujemy, ale wygląda na to, że trend w kierunku dni gorących, a nawet i upalnych jest przesądzony i bardzo gorąco zacznie robić się na przełomie 2 i 3 dekady czerwca w Polsce. Jest duża szansa, że pojawi się znów upał i silne burze z gradem.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC