Obfite opady śniegu zmierzają nad województwo lubelskie. Spadnie nawet 10 cm śniegu

Obecnie Polska znajduje się pomiędzy klinem wysokiego ciśnienia atmosferycznego znad północnej części kontynentu europejskiego a rozległym układem niżowym ulokowanym nad basenem Morza Śródziemnego. Napływa do nas przetransformowane powietrze arktyczne stare z północnego-wschodu, wschodu. Niż ten charakteryzuje się mocno rozwiniętą w kierunku północnym zatoką niżową, której północne krańce sięgają województw południowych i południowo – wschodnich naszego kraju. Dodatkowo podczas najbliższej nocy z południowego-wschodu na północny-zachód wędrować będzie front ciepły. Już w trakcie dzisiejszego wieczoru od południa wkroczy strefa ze słabymi oraz umiarkowanymi opadami śniegu, która następnie będzie rozprzestrzeniać się dalej w kierunku północnym. Jak wskazują bieżące wyliczenia numeryczne, w drugiej części nocy oraz nad ranem opady dotrą między innymi w rejony Łodzi, Skierniewic, jak i też Radomia oraz Warszawy i Kozienic, ale również Lublina, a do południa w piątek obejmą również Warmię, Mazury i Podlasie.

Opady już teraz zaznaczają się na obszarze woj. podkarpackiego i w Małopolsce. Przesuwają się w głąb Polski. Obraz IMGW-PIB.

Na wschodzie Polski w ciągu kilkunastu godzin spaść może od 2 cm do nawet 10 cm śniegu. Opady ustąpią dopiero w drugiej części dnia w piątek. Warto zachować ostrożność, na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko!

Najpóźniej opady ustąpią na północnym-wschodzie, dopiero w nocy z piątku na sobotę. Przerwa w opadach nie będzie długa, ponieważ już kolejnej nocy zbliżać będą się opady marznące i śniegu do Polski.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ.