Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

UWAGA! Intensywne opady deszczu, śniegu oraz przymrozki zbliżają się do Polski. Możliwe punktowe burze ostrzega IMGWW środkowych warstwach troposfery widoczna jest rozległa górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem, która rozciąga się od rejonów biegunowych przez Skandynawię, ale także m.in Polskę i Niemcy, sięgając aż rejonu Tunezji. Nasz kraj będzie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w strefie frontów atmosferycznych i układów niskiego ciśnienia z nim związanych. Czekają nas intensywne opady deszczu, punktowo spadnie śnieg, możliwe burze.

We wschodniej części wspomnianej zatoki znajduje się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która w dzień będzie się zaznaczać na południowo-wschodnią Polską. Do rozwoju dobrze wyrażonej zatoki i dolnego niżu dojdzie także na południowym zachodzie, a po południu w centrum i na północnym wschodzie Polski. Początkowo napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, w związku z falowaniem frontu, nad południową, południowo-wschodnią i wschodnią Polskę napłynie ciepłe powietrze polarne morskie – opisuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.

Niskie ryzyko burz będzie w Bieszczadach i na południowym-zachodzie Polski.


Już za parę godzin zaburzenie falowe znad Łużyc i Brandenburgii nasuwać się będzie nad nasze Łużyce i Ziemię Lubuską prowadząc jednostajne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Sudetach także śniegu, postępujące w ogólnym kierunku na północnym i północno-wschodnim i jutrzejszego rana wychodzące nad Obwód Kaliningradzki i Litwę. Dzisiaj i w nocy kraj nasz będzie podzielony na trzy strefy pogodowe z całkowitym zachmurzeniem i wspomnianymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem w pasie od Łużyc i Ziemi Lubuskiej w kierunku Zatoki Gdańskiej, gdzie pod grubymi chmurami i występującymi opadami temperatura w dzień zawierać się będzie w przedziale 9, 10 stopni, ale nocą po ustąpieniu opadów i przy dużych rozpogodzeniach i adwekcji chłodu znad zachodniego Bałtyku, na Pomorzu i w północnej Wielkopolsce niewykluczone jest zejście temperatury nieznacznie poniżej zera.
Na pozostałym obszarze kraju z wyjątkiem Karpat i Podkarpacia, gdzie zalegać będzie wczorajszy front z uaktywniającymi się przejściowo opadami deszczu, przy utrzymującym się południowo zachodnim przepływie powietrza znacznie cieplej, tutaj temperatura od 14 do nawet 16 stopni i słońce przez chmury. Nocą obie strefy zachmurzenia będą łączyć się ze sobą, opady deszczu, a w Karpatach deszczu ze śniegiem i śniegu obejmować będą Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę, utrzymujące się jeszcze jutro przez cały dzień z powolną tendencją do ustępowania nad Ukrainę i Białoruś.
Jutro przy północnym wietrze i napływie chłodnego powietrza znacznie chłodniej, nocą przy dużych rozpogodzeniach spodziewane są przymrozki do minus 3 stopni w obszarze od południowych Kaszub, Żuław, Warmii i Mazur aż po Wielkopolskę i zachodnie Mazowsze.
Trwa majowe ochłodzenie, ale występujące opady deszczu znacznie poprawiają bilans wody w glebie, co po długo trwającym okresie bez opadów (około półtora miesiąca), jest ze wszech miar pożądane – opisuje sytuacje w kolejnych godzinach synoptyk ICM-UW, Ryszard Olędzki

IMGW-PIB ostrzeżenia

Obszar ostrzeżeń IMGW-PIB, na północy są to ostrzeżenia przed przymrozkami, natomiast na południu przed intensywnymi opadami deszczu.

Krańce województwa dolnośląskiego

Ostrzeżenia meteorologiczne: Opady śniegu
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: W górach powyżej 600 m n.p.m. prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm.
Uwagi: Brak.


Ostrzeżenie 33/2019
Ważne:
Od: 2019-05-04 18:00
Do: 2019-05-05 03:00
synoptyk IMGW-PIB: Piotr Mańczak

Intensywne opady śniegu spodziewane są również na południ Polski, zwłaszcza powyżej 800 m n.p.m. najbliższej nocy i jutro w ciągu dnia. Przybędzie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu w górach.

Prognoza na noc 4 maja 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 6 maja 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 7 maja 2019 r. (IMGW-PIB)

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz