Padł nowy rekord temperatury powietrza dla marca po ponad 50 latach. Dzień gorący już w Polsce. Ponad 26°C w kraju i pył saharyjski

Padł nowy rekord temperatury powietrza na stacji IMGW-PIB w Małopolsce. Czekaliśmy na to ponad 50 lat. Dodatkowo obserwujemy wyraźne zmętnienie nieba i obniżoną przejrzystość powietrza, co wynika z obecności pyłu saharyjskiego nad krajem.

Silna adwekcja powietrza zwrotnikowego do kraju pod koniec marca 2024 r.

Dziś Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Morza Czarnego a wieloośrodkowym niżem znad zachodniej Europy, co spowoduje występowanie nad krajem pogodnej i w większości słonecznej pogody z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, gdzieniegdzie dużym. Napływać będzie w dalszym ciągu ciepła zwrotnikowa masa powietrza z rejonu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Dodatkowo obserwowana jest coraz większa koncentracja pyłu saharyjskiego, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba i zapewniając dodatkowe jądra kondensacji do tworzenia się chmur wyższego piętra. Co ciekawe w okresie świątecznym cieplej jest w Polsce niż na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, co dobrze odzwierciedla mapa anomalii temperatury.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

nowy rekord temperatury powietrza
Padł nowy rekord temperatury powietrza na stacji IMGW-PIB w Polsce. Czekaliśmy na to ponad 50 lat. Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Prognozy stały się faktem. Padł nowy rekord w Polsce i odnotowano pierwszy dzień gorący w tym roku

Zapowiadaliśmy, że w okresie świątecznym paść może nowy rekord temperatury maksymalnej i pierwszy raz w tym roku wystąpił także dzień gorący, a więc temperatura przekroczyła 25°C. Prognozy zapowiadające silne ocieplenie na ostatnie dni marca 2024 r. sprawdziły się bardzo dobrze. Po ponad 50 latach ustanowiony nowy rekord temperatury maksymalnej. Najcieplejszym regionem jest dziś województwo małopolskie, gdzie posypały się liczne rekordy temperatury na stacjach telemetrycznych i synoptycznych. W rejonie Tarnowa temperatura przekroczyła na stacjach IMGW 26°C.

Bardzo ciepłe święta Wielkanocne w Polsce

Pobity został dziś rekord krajowy, który od 21 marca 1974 r. wynosił 25,6°C (Nowy Sącz), a dziś zmierzono w klatce meteorologicznej już 25,7°C w Krakowie (Wola Justowska) oraz 26,4°C (Tarnów). To nie koniec rekordów na stacjach IMGW. Ustanowiony dziś nie tylko nowy rekord krajowy po 50 latach. Jednak także padły nowe rekordy dla poszczególnych stacji PSHM w wielu miejscach Polski.

Temperatura powietrza na obszarze Starego Kontynentu i obszarów przyległych o godzinie 14:20 czasu UTC (15:20 czasu lokalnego) w sobotę, 30 marca 2024 r.

padł nowy rekord temperatury w Polsce. Upał na Bałkanach
Nowy rekord temperatury powietrza w Polsce. Na obszarze naszego kraju pod koniec marca cieplej niż w Hiszpanii oraz Francji. Upał na Bałkanach miejscami

Ekstremalnie ciepła końcówka marca 2024 r. stała się faktem. Na wielu stacjach IMGW-PIB posypały się nowe rekordy temperatury powietrza w klatkach meteorologicznych. Temperatury pod koniec miesiąca są wyższe o ponad 10-16°C od normy wieloletniej dla analogicznego okresu lat ubiegłych. Najchłodniej jest dziś w rejonie Wybrzeża, gdzie czynnikiem chłodzącym okazuje się bryza morska, gdzie miejscami temperatura z trudem przekracza 9-11°C. Panuje więc dziś duży kontrast temperatury nad krajem. Na południu kraju wartości na termometrach podnosi dodatkowo efekt fenowy.

Prognozowane odchylenie anomalii temperatury na 30 marca 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury w Polsce
Padł nowy rekord temperatury powietrza. Ekstremalna anomalia temperatury powietrza w naszej części Europy

Padł nowy rekord temperatury powietrza po ponad 50 latach w Polsce

Nowy rekord temperatury powietrza podano najpierw dla stacji telemetrycznej Kraków – Wola Justowska, gdzie termometr rezystancyjny typu PT100 zmierzył w klatce Stevensona 25.7°C. Jednak w niedługim czasie IMGW-PIB poinformował, że ustanowione został nowy rekord na starej stacji meteorologicznej w Tarnowie (woj. małopolskie), gdzie w klatce termometr pokazał 26.4°C. Co ciekawe w Warszawie było poniżej progu dnia gorącego, gdzie temperatura wzrosła do około 24.2°C. Dlatego został ustanowiony nowy rekord temperatury powietrza dla stolicy naszego kraju w mijającym miesiącu. Ówczesny rekord temperatury maksymalnej padł ponad 50 lat temu, 21 marca 1974 r. w Nowym Sączu, gdzie wówczas na samym początku trzeciej dekady marca odnotowano 25.6°C.

Zobacz też: Atak zimy w pierwszych dniach wiosny 2024 w krajach alpejskich. Spadnie ponad 80-100 cm śniegu. Dojdzie do paraliżu komunikacyjnego i wystąpi mróz w Europie

O skali ocieplenia w okresie świątecznym niech świadczy również odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), gdzie temperatura 1,5 km nad poziomem gruntu jest wyższa o nawet 12-14°C od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku. Zasadniczo znajdujemy się w zasięgu powietrza zwrotnikowego z obszarem źródłowym w rejonie Morza Śródziemnego i Afryki. Dodatkowo dociera do nas pył saharyjski, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba i zmniejszoną widzialność poziomą.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g)

ekstremalne odchylenie temperatury i padł nowy rekord temperatury
Padł nowy rekord temperatury powietrza. Ekstremalne odchylenie temperatury w Polsce

Bardzo ciepła niedziela przed nami. Padną nowe rekordy na stacjach IMGW-PIB, ale nowego rekordu krajowego z 30 marca 2024 r. nie pobijemy

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że Niedziela Wielkanocna również zapowiada się bardzo ciepło. Na przeważającym obszarze Polski spodziewamy się temperatur na poziomie 19-25°C. Lokalne rekordy temperatury maksymalnej mogą za to paść na stacjach telemetrycznych i synoptycznych IMGW-PIB, ale bez szans na nowy rekord krajowy. Dziś po godzinie 19:00 PSHM poda odczyty z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach meteorologicznych, które znajdują się na wysokości 2 metrów, a więc zgodnie z zaleceniami WMO. Niewykluczone, że na pobicie nowego rekordu temperatury powietrza dla marca przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka lat. Jednak może stać się to szybciej niż myślimy w obliczu postępującego ocieplenia klimatu, gdzie nieustannie słyszymy o nowych rekordach temperatury w kraju i za granicą.

Padł nowy rekord temperatury powietrza w ostatni weekend marca. Ekstremalna anomalia temperatury w naszej części Europy. W naszym kraju cieplej niż w Hiszpanii

Prognozowana temperatura powietrza na niedzielę, 31 marca 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

jutro w Polsce, bez szans na nowy rekord temperatury powietrza
Jutro bez szans na nowy rekord temperatury powietrza

Bardzo ciepły okres synoptyczny dobiegnie końca. Chwilowe lato termiczne ustąpi

Okres z wysoką temperaturą powietrza utrzyma się do Lanego Poniedziałku, a więc 1 kwietnia 2024 r., gdy to pogoda zacznie się psuć akurat po świętach na obszarze całej Polski. Pojawi się dużo chmur, opadów, a nawet ulewy i burze, a w obszarach podgórskich i górskich na południu kraju możliwe są też opady śniegu. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Podhala i Tatr. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie nie będzie długotrwałe. W drugiej połowie przyszłego tygodnia znów zacznie robić się bardzo ciepło i na termometrach zobaczymy ponad 20°C. Dlatego najprawdopodobniej czwarty miesiąc roku będzie okresem z dodatnią anomalią temperatury w skali miesięcznej względem okresu bazowego 1991-2020 r. Dni gorące, a nawet pierwszy upał przy adwekcji powietrza zwrotnikowego może mieć miejsce. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli poczekać. Niewykluczone, że towarzyszyć będą nam również gwałtowne burze.

*Wpis zaktualizowany zostanie dziś wieczorem w oparciu o świeże dane z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB. Dlatego wartości maksymalne mogą być jeszcze nieznacznie wyższe.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, meteologix.com, meteociel.fr, IMGW-PIB