Padł nowy rekord temperatury powietrza na stacji IMGW-PIB w Małopolsce. Czekaliśmy na to ponad 50 lat. Dodatkowo obserwujemy wyraźne zmętnienie nieba i obniżoną przejrzystość powietrza, co wynika z obecności pyłu saharyjskiego nad krajem.
Silna adwekcja powietrza zwrotnikowego do kraju pod koniec marca 2024 r.
Dziś Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Morza Czarnego a wieloośrodkowym niżem znad zachodniej Europy, co spowoduje występowanie nad krajem pogodnej i w większości słonecznej pogody z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, gdzieniegdzie dużym. Napływać będzie w dalszym ciągu ciepła zwrotnikowa masa powietrza z rejonu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Dodatkowo obserwowana jest coraz większa koncentracja pyłu saharyjskiego, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba i zapewniając dodatkowe jądra kondensacji do tworzenia się chmur wyższego piętra. Co ciekawe w okresie świątecznym cieplej jest w Polsce niż na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, co dobrze odzwierciedla mapa anomalii temperatury.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozy stały się faktem. Padł nowy rekord w Polsce i odnotowano pierwszy dzień gorący w tym roku
Zapowiadaliśmy, że w okresie świątecznym paść może nowy rekord temperatury maksymalnej i pierwszy raz w tym roku wystąpił także dzień gorący, a więc temperatura przekroczyła 25°C. Prognozy zapowiadające silne ocieplenie na ostatnie dni marca 2024 r. sprawdziły się bardzo dobrze. Po ponad 50 latach ustanowiony nowy rekord temperatury maksymalnej. Najcieplejszym regionem jest dziś województwo małopolskie, gdzie posypały się liczne rekordy temperatury na stacjach telemetrycznych i synoptycznych. W rejonie Tarnowa temperatura przekroczyła na stacjach IMGW 26°C.
Bardzo ciepłe święta Wielkanocne w Polsce
Pobity został dziś rekord krajowy, który od 21 marca 1974 r. wynosił 25,6°C (Nowy Sącz), a dziś zmierzono w klatce meteorologicznej już 25,7°C w Krakowie (Wola Justowska) oraz 26,4°C (Tarnów). To nie koniec rekordów na stacjach IMGW. Ustanowiony dziś nie tylko nowy rekord krajowy po 50 latach. Jednak także padły nowe rekordy dla poszczególnych stacji PSHM w wielu miejscach Polski.
Temperatura powietrza na obszarze Starego Kontynentu i obszarów przyległych o godzinie 14:20 czasu UTC (15:20 czasu lokalnego) w sobotę, 30 marca 2024 r.
Dziś w Tarnowie o godzinie 12:50 (stara lokalizacja stacji)
? 26,4°C Nowy rekord marca#IMGWCMM #IMGWmodele pic.twitter.com/Xatu3rbB4F— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) March 30, 2024
Ekstremalnie ciepła końcówka marca 2024 r. stała się faktem. Na wielu stacjach IMGW-PIB posypały się nowe rekordy temperatury powietrza w klatkach meteorologicznych. Temperatury pod koniec miesiąca są wyższe o ponad 10-16°C od normy wieloletniej dla analogicznego okresu lat ubiegłych. Najchłodniej jest dziś w rejonie Wybrzeża, gdzie czynnikiem chłodzącym okazuje się bryza morska, gdzie miejscami temperatura z trudem przekracza 9-11°C. Panuje więc dziś duży kontrast temperatury nad krajem. Na południu kraju wartości na termometrach podnosi dodatkowo efekt fenowy.
#Temperatura powietrza z ostatniej, pełnej godziny. #pogoda #DanePomiarowe #StacjeSynoptyczne #IMGWCMM #IMGWmodele https://t.co/A1tdsVm1uv pic.twitter.com/iOTIYw5Iht
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) March 30, 2024
Prognozowane odchylenie anomalii temperatury na 30 marca 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych
Padł nowy rekord temperatury powietrza po ponad 50 latach w Polsce
Nowy rekord temperatury powietrza podano najpierw dla stacji telemetrycznej Kraków – Wola Justowska, gdzie termometr rezystancyjny typu PT100 zmierzył w klatce Stevensona 25.7°C. Jednak w niedługim czasie IMGW-PIB poinformował, że ustanowione został nowy rekord na starej stacji meteorologicznej w Tarnowie (woj. małopolskie), gdzie w klatce termometr pokazał 26.4°C. Co ciekawe w Warszawie było poniżej progu dnia gorącego, gdzie temperatura wzrosła do około 24.2°C. Dlatego został ustanowiony nowy rekord temperatury powietrza dla stolicy naszego kraju w mijającym miesiącu. Ówczesny rekord temperatury maksymalnej padł ponad 50 lat temu, 21 marca 1974 r. w Nowym Sączu, gdzie wówczas na samym początku trzeciej dekady marca odnotowano 25.6°C.
⚠Na stacji synoptycznej Tarnów najwyższa zanotowana temp. to 25,5°C❗
⚠Na stacjach telemetrycznych to:
▶ 26,4°C Tarnów
▶ 25,7°C Kraków Wola Justowska.Powyższe wartości pochodzą z danych operacyjnych i mogą ulec zmianie, a po godz. 19 będą dane z termometrów maksymalnych pic.twitter.com/aALj4BRMaZ
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 30, 2024
O skali ocieplenia w okresie świątecznym niech świadczy również odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), gdzie temperatura 1,5 km nad poziomem gruntu jest wyższa o nawet 12-14°C od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku. Zasadniczo znajdujemy się w zasięgu powietrza zwrotnikowego z obszarem źródłowym w rejonie Morza Śródziemnego i Afryki. Dodatkowo dociera do nas pył saharyjski, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba i zmniejszoną widzialność poziomą.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g)
Bardzo ciepła niedziela przed nami. Padną nowe rekordy na stacjach IMGW-PIB, ale nowego rekordu krajowego z 30 marca 2024 r. nie pobijemy
Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że Niedziela Wielkanocna również zapowiada się bardzo ciepło. Na przeważającym obszarze Polski spodziewamy się temperatur na poziomie 19-25°C. Lokalne rekordy temperatury maksymalnej mogą za to paść na stacjach telemetrycznych i synoptycznych IMGW-PIB, ale bez szans na nowy rekord krajowy. Dziś po godzinie 19:00 PSHM poda odczyty z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach meteorologicznych, które znajdują się na wysokości 2 metrów, a więc zgodnie z zaleceniami WMO. Niewykluczone, że na pobicie nowego rekordu temperatury powietrza dla marca przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka lat. Jednak może stać się to szybciej niż myślimy w obliczu postępującego ocieplenia klimatu, gdzie nieustannie słyszymy o nowych rekordach temperatury w kraju i za granicą.
Prognozowana temperatura powietrza na niedzielę, 31 marca 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Bardzo ciepły okres synoptyczny dobiegnie końca. Chwilowe lato termiczne ustąpi
Okres z wysoką temperaturą powietrza utrzyma się do Lanego Poniedziałku, a więc 1 kwietnia 2024 r., gdy to pogoda zacznie się psuć akurat po świętach na obszarze całej Polski. Pojawi się dużo chmur, opadów, a nawet ulewy i burze, a w obszarach podgórskich i górskich na południu kraju możliwe są też opady śniegu. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Podhala i Tatr. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie nie będzie długotrwałe. W drugiej połowie przyszłego tygodnia znów zacznie robić się bardzo ciepło i na termometrach zobaczymy ponad 20°C. Dlatego najprawdopodobniej czwarty miesiąc roku będzie okresem z dodatnią anomalią temperatury w skali miesięcznej względem okresu bazowego 1991-2020 r. Dni gorące, a nawet pierwszy upał przy adwekcji powietrza zwrotnikowego może mieć miejsce. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli poczekać. Niewykluczone, że towarzyszyć będą nam również gwałtowne burze.
*Wpis zaktualizowany zostanie dziś wieczorem w oparciu o świeże dane z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB. Dlatego wartości maksymalne mogą być jeszcze nieznacznie wyższe.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, meteologix.com, meteociel.fr, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC