Pierwsza burza na obszarze województwa lubelskiego. Grzmi koło Lublina, groźne zjawiska w woj. łódzkim

Dzisiaj zwłaszcza na Mazowszu, ale także na Ziemi Łódzkiej i Wielkopolsce obserwowane są burze. Pierwsze wyładowania w dniu dzisiejszym zanotowano na obszarze województwa lubelskiego.

W poniedziałek Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad południowo-zachodniej Ukrainy. Związany jest z tym niżem front ciepły, który opuszcza obszar naszego kraju i zalega na krańcach południowych. Jesteśmy w powietrzu polarno-morskim ciepłym, wilgotnym i chwiejnym, który w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje prowadzi do rozwoju burz.

Analiza synoptyczna IMGW-PIB na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC wraz z nałożonym zachmurzeniem

Wyładowania atmosferyczne wygenerowała nieco większa struktura, która przyjęła charakter słabo zorganizowane struktury multikomórkowej. Przynosi nieco silniejszy deszcz, opady gradu według zobrazowań radarowych nie są notowane.

Detektory wyładowań wskazują, że wyładowania atmosferyczne zostały odnotowane w okolicach Jastkowa, miejscowości Barak, ale także Nasutowa. Grzmiało również w okolicach Wandzina i Niemiec. Grzmiało także w powiecie lubartowskim koło Kamionki i Lubartowa.

Dzisiejsze burze przemieszczają się ze wschodu na południowy-zachód, zachód. W tej części Polski przynoszą głównie silniejsze opady deszczu. Grad nie jest obserwowany, silniejszy wiatr nie występuje.

Zdecydowanie groźniejsza sytuacja panuje na Ziemi Łódzkiej, gdzie znajduje się wielokomórkowy klaster burzowy. Ta struktura konwekcyjna może mieć tendencje do generowania nawalnych opadów deszczu, które będą prowadzić do zalań, mając na uwadze stosunkowo niską prędkość przemieszczania i wysokie odbiciowości na produktach radarowych.

Produkt ZHAIL do oceniania prawdopodobieństwa gradu wskazuje, że miejscami w tej części może padać grad. Na Mazowszu spadł nawet wielkości 2 cm.

Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD, IMGW-PIB

Detekcja wyładowań ukazująca burze w obrębie Lublina

Zdecydowanie groźniejsze burze obserwowane są na Ziemi Łódzkiej oraz w woj. dolnośląskim. Struktura wielokomórkowa z woj. łódzkiego zmierza w stronę Opolszczyzny. Uważajcie na jej trasie, jest bardzo aktywna elektrycznie i może generować grad.

Zdjęcia satelitarne z ostatnich dwóch godzin w świetle widzialnym

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi nad Polską

Groźna sytuacja pogodowa w kraju może utrzyma się przynajmniej do późnego wieczora, lokalnie grzmieć powinno nawet do pierwszej części nocy.

Bieżąca sytuacja pogodowa pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/