Podmuch wiosny nadciąga do Polski. Temperatury poszybują do 15-16°C. Pogoda sprawi ogromną niespodziankę

Podmuch wiosny w prognozach numerycznych powinien pojawić się na przełomie 1 i 2 dekady lutego oraz po 10 dniu miesiąca.

Rozpoczynający się tydzień będzie charakteryzował się utrzymującym podziałem termicznym na cieplejsze południe i chłodniejszą północ oraz północny wschód. Zdarzą się szczególnie na tym obszarze opady śniegu i niewielki mróz. Dodatkowo dojdzie do zabielenia krajobrazów w tych regionach Polski, tworząc nawet większą pokrywę śnieżną. Będzie ona mieć jednak tendencje do osiadania i topnienia. W pasie dzielnic południowych i wschodnich prognozowana jest ilość opadów powyżej normy wieloletniej, co może spowodować jeszcze większy wzrost poziomu wód w rzekach oraz prowadzić do miejscowych podtopień.

Zobacz też: Groźne wichury w Polsce

Będą dni, gdy to kontrast temperaturowy nad Polską sięgnie nawet 12-16°C. Podmuch wiosny poczujemy zwłaszcza w okolicach weekendu oraz w najbliższą sobotę i niedzielę oraz najprawdopodobniej w przyszły poniedziałek. Będą to najprawdopodobniej najcieplejsze dni od początku mijającego roku.

Podmuch wiosny w prognozach

Podmuch wiosny w prognozach

Od kilku dni uważnie śledzimy najnowsze prognozy numeryczne. Wynika z nich, że atlantyckie cyklony sprowadzą bardzo wysokie temperatury do kraju. W okresie od około 9.02.2024 r. do 12.02.2024 r. temperatura na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie sięgnie nawet 14-15°C, a potencjalnie w zasięgu wiatru fenowego na południu do około 16-17°C. Potem najprawdopodobniej w okolicach 13-15 lutego 2024 r. temperatury spadną, ale są to odległe predykcje i mogą ulec zmianie.

Prognozowana maksymalna temperatura orientacyjnie na okres od 5.02.2024 r. do 14.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wysokie temperatury w kraju
podmuch wiosny w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna minimalnej temperatury powietrza na wysokości 2 m w okresie od 4.02.2024 r. do 13.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Mróz, a potem podmuch wiosny i nawrót chłodu po ciepłym okresie synoptycznym. Źródło: CMM IMGW

Predykcja średniej dobowej temperatury powietrza orientacyjnie na okres od 5.02.2024 r. do 14.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wiosna termiczna w kraju
Wiosna termiczna na moment zawita wraz z podmuchem ciepła do Polski. Źródło: CMM IMGW

Będzie to najprawdopodobniej tylko kilkudniowy podmuch „wiosennego ciepła”. Potem w okolicach 15 lutego 2024 r. temperatury najprawdopodobniej spadną, ale skala i długość ochłodzenia pozostaje jeszcze otwarta. Warunki pogodowe w najbliższych tygodniach okażą się dynamiczne, co wynikać ma głównie z oddziaływania aktywnej cyrkulacji zachodniej, dlatego prognozy należy śledzić na bieżąco.

Wstępna predykcja średniej anomalii temperatury i anomalii opadów na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF, uwzględniając okres ref.1991-2020 r.

podmuch ciepła w kraju
Podmuch ciepła, a potem chłodniejszy okres synoptyczny. Źródło: ECMWF

Źródło: Fanipogody.pl